Delegacja zagraniczna to nie tylko ciekawe zadanie, jakie stawia przed tobą pracodawca, ale również nowe doświadczenie i okazja do zdobycia sporej ilości nowej wiedzy. Zanim jednak podejmiesz wyzwanie, musisz się odpowiednio do niego przygotować. Sprawdź, jak to zrobić najlepiej.
Oddelegowanie do innego miasta czy kraju oznacza, że swoje obowiązki zawodowe będziesz wykonywać poza siedzibą firmy. O wyjeździe informuje pracodawca – może to uczynić w formie pisemnej bądź ustnej. Jednocześnie przekaże ci informacje o twoich zadaniach, terminie wyjazdu i czasie trwania pobytu w delegacji. Tobie pozostaje odpowiednio się przygotować.
Delegacja zagraniczna – pożyteczne z przyjemnym
Praca w delegacji nie oznacza, że cały dzień spędzisz biegając ze spotkania na spotkanie lub siedząc za biurkiem. Zapewne znajdziesz trochę czasu, by zwiedzić okolicę, wybrać się na plażę czy zrobić zakupy. Aby jak najlepiej wykorzystać wolny czas, przygotuj się na każdą okoliczność – zapakuj krem z filtrem do twarzy, okulary i cieplejszą bluzę.
Krem z filtrem przyda ci się podczas spacerów, zwiedzania czy chwil spędzonych na plaży. Zadbaj o to, by w twojej kosmetyczce znalazły się wszelkie niezbędne preparaty i akcesoria. Dzięki temu unikniesz błądzenia po sklepach w poszukiwaniu potrzebnych kosmetyków. Pakując się, nie zapomnij o lekach – koniecznie uzupełnij apteczkę w środki przeciwbólowe, plastry, preparat odkażający itp.
Delegacja zagraniczna – jak przygotować się do pracy?
Praca na wyjeździe to ciekawe przeżycie, ale także szereg obowiązków. Pamiętaj, by zabrać ze sobą niezbędną dokumentację i sprzęt służbowy. Na pewno przyda ci się laptop i telefon komórkowy. Zapakuj również ładowarki, notatnik i terminarz, w którym znajdziesz najważniejsze kontakty do klientów – numery telefonów, adresy e-mail.
Zabierz ze sobą strój służbowy na każdą okazję. Być może czeka cię kolacja z klientem lub spotkanie w biurze. Musisz mieć kreację na każdą z tych okoliczności, by prezentować się z klasą i z jak najlepszej strony. Jesteś przedstawicielem firmy, więc wrażenie, jakie wywrzesz ma ogromne znaczenie. Garnitur, suknia wieczorowa, garsonka – zapakuj wszystko, co pomoże ci zaprezentować się profesjonalnie.
Sprawdź, dokąd jedziesz!
Szykujesz się do podróży zagranicznej? Dowiedz się, gdzie dokładnie zostajesz oddelegowany, jakim środkiem transportu tam dotrzesz oraz jak będzie wyglądał twój dzień w pracy. Takie informacje pozwolą ci dobrze zaplanować pobyt – wybrać miejsca warte odwiedzenia i atrakcje.
W zależności od tego, jakim środkiem transportu będziesz się przemieszczać, przygotujesz bagaż o odpowiedniej wielkości (ciężar, wymiary, ilość walizek). Jest to istotne zwłaszcza podczas podróży samolotem. Zebrane informacje pomogą ci ustalić, czego jeszcze potrzebujesz – mapy, ciekawej książki, stroju kąpielowego lub płaszcza przeciwdeszczowego.
Jak rozliczyć delegację zagraniczną?
Delegację powinieneś rozliczyć, jednak w tym celu musisz gromadzić rachunki. Pamiętaj, by nie wyrzucać:
- biletów za przejazd pociągiem, autobusem itp.;
- rachunków za wynajęcie pokoju oraz posiłki;
- wszelkich faktur i rozliczeń wydatków bezpośrednio związanych z wykonywanymi obowiązkami służbowymi.
Jako pracownikowi pełniącymi obowiązki poza miejscem zamieszkania przysługuje ci również tzw. dieta podróżna. Zanim wyruszysz, dowiedz się, na zwrot jakiej kwoty możesz liczyć i jakie warunki musisz spełnić. Oczywiście zapoznaj się z przepisami obowiązującymi na terytorium danego kraju – taka wiedza może okazać się niezbędna.
Co, jeśli nie możesz jechać w delegację?
Pracownik może odmówić wyjazdu w delegację w kilku jasno określonych przypadkach. Przede wszystkim, gdy opiekuje się dzieckiem, które nie ukończyło 4 lat. Na taki wyjazd mogą się nie zgodzić pracownice w ciąży lub zatrudnieni z orzeczoną niepełnosprawnością.
Delegacja zagraniczna to ciekawe przeżycie, zwłaszcza jeśli to pierwsze takie zadanie. Aby wywiązać się z niego jak najlepiej, warto dobrze się przygotować. Spróbuj zapisać sobie wszystkie pytania i wątpliwości oraz wypunktuj, co musisz zabrać. To na pewno ułatwi ci przygotowania.
- Delegacja służbowa – 4 porady, jak ją właściwie rozliczyć
- Ubezpieczenie turystyczne – sposób na zadbanie o bezpieczną podróż
- Jak przygotować samochód do długiej podróży?
- Czy regulamin pracy zdalnej jest obowiązkowy w 2023 roku?
- Rajskie wyspy – Dlaczego warto udać się na Seszele?