Podatki

Czynny żal – sposób na uniknięcie problemów z Urzędem Skarbowym

3 minut(y) czytania
Ocena

Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa wiąże się z dokumentowaniem działalności w Urzędzie Skarbowym. Czynny żal jest rozwiązaniem, na które warto się zdecydować, gdy zostanie popełniona pomyłka w tym zakresie. Sprawdź, na czym to polega.

Ewentualne niedopatrzenia podczas dokumentowania prowadzonej działalności w Urzędzie Skarbowym oznaczają dla przedsiębiorcy kłopoty i konieczność tłumaczenia się. Kary finansowe to tylko początek trudności. W przypadku udowodnienia przestępstwa skarbowego osoba prowadząca firmę może nawet zostać pozbawiona wolności. W momencie, kiedy urzędnik zorientuje się, że został popełniony błąd, warto rozważyć napisanie dokumentu zwanego „czynnym żalem”.

Czynny żal – powody napisania wniosku. Kiedy wystosować dokument do Urzędu Skarbowego?

Jedną z sytuacji, w której przedsiębiorcy decydują się na złożenie czynnego żalu, są opóźnienia w terminowym przekazaniu deklaracji podatkowej. Dzięki dokumentowi, takiemu jak czynny żal PCC 03 można znacznie zredukować wysokość ewentualnych konsekwencji. Niestety nieterminowe złożenie deklaracji podatkowej nie jest jedyną sytuacją, w której takie rozwiązanie jest niezbędne. Do innych okoliczności należą m.in.:

  • nieopłacenie podatku;
  • błędny wybór formy podatkowej odnośnie do rozliczania;
  • niestaranne uzupełnianie ksiąg rachunkowych;
  • błędnie wystawione faktury.

Są to okoliczności, które w określonych warunkach mogą przydarzyć się praktycznie każdemu przedsiębiorcy. Czynny żal może zostać jednak przedstawiony w Urzędzie Skarbowym również w znacznie poważniejszych sytuacjach. Jest to np. wykorzystywanie obniżonych stawek VAT czy wyłudzenie zwrotu należności z podatku celnego.

Kliknij!
Podatek od deszczu – kto go płaci i ile wynosi? Sprawdź, kogo dotyczy podatek deszczowy

Czynny żal do US – jak powinien być skonstruowany dokument?

W przypadku tego rodzaju dokumentów niezwykle ważna jest ich konstrukcja. Podatnik, który spełnił jeden z wcześniej wymienionych warunków, powinien zawrzeć w dokumencie czynny żal – PCC 03 dane na temat swojego przedsiębiorstwa, a także oświadczenie dokładnie opisujące zdarzenie. 

Jeżeli dana sytuacja powstała w wyniku współdziałania osób trzecich, czynny żal powinien zawierać również informacje o nich. Warto zauważyć, że nie ma odgórnie narzuconej formy dokumentu, jednak w Internecie można znaleźć odpowiednio skonstruowane szablony, ułatwiające złożenie papierów u naczelnika Urzędu Skarbowego.

Czynny żal – kiedy Urząd Skarbowy może pozytywnie rozpatrzyć wniosek?

W przypadku tego dokumentu ważne jest nie tylko to, jak napisać czynny żal, ale również, w jakich okolicznościach go złożyć. Trzeba zauważyć, że nie zawsze Urząd Skarbowy będzie miał warunki do tego, żeby pozytywnie spojrzeć na skruchę przedsiębiorcy. Nie we wszystkich sytuacjach będzie mógł on uzyskać ochronę przed karą. 

Czynny żal, w którym zostały przedstawione powody oraz okoliczności niedopatrzenia, powinien być złożony w sytuacji, gdy:

  • podatnik uregulował zaległą należność;
  • podatnik nie uregulował zaległej płatności, ale przedstawił dokumenty potwierdzające ich opłatę w wyznaczonym terminie.

Prawdopodobieństwo tego, że Urząd Skarbowy w pozytywny sposób rozpatrzy czynny żal będzie większe, jeśli przedsiębiorca zaznaczy w przedstawionym dokumencie incydentalny charakter okoliczności. 

Czynny żal – czy odpowiednie uzasadnienie wystarczy do uzyskania pozytywnej decyzji US?

Przedsiębiorcy często zastanawiają się, czy w przypadku składania takich dokumentów, jak czynny żal, dobre uzasadnienie wystarczy do uzyskania pozytywnej decyzji. Niestety nie jest to jedyny warunek, jaki powinien spełnić przedsiębiorca. Istnieją sytuacje, w których otrzymanie pozytywnej decyzji Urzędu Skarbowego jest po prostu niemożliwe. Warto jednak zauważyć, że są to okoliczności, których nie zawsze da się uniknąć.

Kliknij!
Do kiedy PIT 2022? Ile czasu zostało na rozliczenie się z urzędem skarbowym?

Nawet najlepiej napisany czynny żal i dobre uzasadnienie nie będzie miało znaczenia, gdy przedsiębiorca zdążył już otrzymać wezwanie w związku z niedopatrzenia lub wykonaniem czynu zabronionego przez Urząd Skarbowy. Nie można także ubiegać się o ochronę w momencie, kiedy zostało wszczęte postępowanie kontrolne. Do najbardziej skrajnych sytuacji należą również te, gdy przedsiębiorca działał z pełną świadomością w ramach zorganizowanej grupy zajmującej się przestępstwami skarbowymi. 

Czy warto zdecydować się na czynny żal?

Taka instytucja prawna, jak czynny żal może sprawić, że przedsiębiorca uniknie poważnych konsekwencji karno-skarbowych. Powinien on jedynie pamiętać o tym, że złożenie dokumentu, uzasadnienie, a także przekazanie najważniejszych informacji odnośnie do niedopatrzenia powinno zostać przesłane zanim urzędnicy podejmą się kontroli i udokumentowania czynu zabronionego. 

Duże znaczenie ma również wcześniejsze uregulowanie należności wraz z odsetkami. Czynny żal to dobry przykład tego, że nawet z najtrudniejszych sytuacji formalnych można znaleźć wyjście. 

Gdzie złożyć czynny żal i ile czeka się na rozpatrzenie dokumentów?

Odpowiednią placówką jest Urząd Skarbowy lub Skarbowo-Celny. Trzeba mieć także na uwadze, że termin rozpatrzenia dokumentu jest bliżej nieokreślony, dlatego czas trwania całego procesu może się różnić względem zaistniałych okoliczności. 

Czynny żal to instytucja, z której może skorzystać każdy przedsiębiorca chcący zrehabilitować się względem Urzędu Skarbowego za popełnione pomyłki czy niedopatrzenia w ramach np. rozliczenia podatkowego. Warto zapoznać się ze szczegółami tej procedury i wdrożyć ją, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Zobacz też:
Kliknij!
Podatek estoński – zobacz, czym jest estoński CIT i jak funkcjonuje!
Nasze propozycje
Podatki

PIT 28 2022 a podatek. Co to za deklaracja? Kiedy złożyć zeznanie podatkowe? Kogo dotyczy druk PIT-28?

4 minut(y) czytania
Ocena Wszelkie roczne deklaracje PIT dotyczące dochodów składa się online lub osobiście w Urzędzie Skarbowym. Chcesz wiedzieć, jak złożyć PIT 28 2022?…
Podatki

PIT-6 2022 – kto powinien złożyć ten druk do US? Czego dotyczy deklaracja PIT-6? Ile wynosi podatek?

4 minut(y) czytania
Ocena Rozliczenia z fiskusem to obowiązek każdego podatnika w Polsce. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, przedsiębiorców, jak i rolników. Zajmujesz się produkcją…
Podatki

Drugi próg podatkowy 2022. Jakie zmiany wprowadził rząd? Ile wynosi podstawa opodatkowania? Jak się rozliczać?

4 minut(y) czytania
Ocena Progi podatkowe w Polsce obecnie utrzymywane są na ściśle określonym poziomie. W tym roku weszły w życie nowe przepisy, które całkowicie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.