Mówi się, że jeśli ktoś rozpocznie swoją przygodę ze wspinaczką wysokogórską, nie ma już odwrotu. Jest to pasja na całe życie, a kolejne zdobywane szczyty, tylko wzmagają apetyt na więcej.
Andy znacznie różnią się od Himalajów czy Alp. Jest to najdłuższy łańcuch górski na świecie liczący ponad 9000 km, który nadal uważany jest za niezwykle tajemniczy. Poznajcie Aconcaguę – szczyt należący do Korony Ziemi, który zachwyca swoim pięknem i bogactwem widoków.
Aconcagua – położenie
Najwyższy szczyt Andów – Aconcagua, ma 6962 m n.p.m. i położony jest w południowej części tego łańcucha górskiego w Kordylierze Głównej. Należy on do Argentyny i mieści się około 110 km na północny zachód od miasta Mendoza.
Aconcagua tworzy mierzący około 60 km masyw, który zbudowany jest głównie z granitów, a granica wiecznego śniegu mieści się na wysokości 3900 m n.p.m. Pierwsze udokumentowane wejście na Aconcaguę miało miejsce w styczniu 1897 roku i dokonał tego szwajcarski podróżnik Matthias Zubriggen.
Mimo iż Aconcagua odległa jest od Polski o ponad 12 tysięcy kilometrów, jest to góra warta każdych poświęceń i pokonania każdej odległości. Wyprawa na Aconcaguę jest niezapomnianym przeżyciem, które pozostaje w pamięci na zawsze.
Czy zdobycie jednego ze szczytów Korony Ziemi może być dla każdego?
Ciężko ukryć fakt, że wejście na Aconcaguę nie jest dla każdego. Ten liczący 6962 metrów wysokości szczyt jest bardzo wymagający i pomimo rozłożenia wyprawy na kilkanaście dni, uczestnicy muszą być przygotowani na duży wysiłek fizyczny.
Uczestnicząc w zorganizowanej wyprawie, możemy liczyć na udogodnienia w postaci pomocnych tragarzy, przygotowywanych posiłków oraz komfortowego noclegu w bazach. Pomimo nawet doskonale przygotowanej infrastruktury wyprawy, idealnej organizacji, najwięcej zależy od wytrzymałości fizycznej i psychicznej wspinaczy.
Wyprawa na Aconcagua rozłożona jest na kilkanaście dni, między którymi uczestnicy aklimatyzują się w namiotach sypialnych. Na wysokości niemal 7000 metrów nad poziomem morza powietrze jest dużo rzadsze niż na nizinach, co sprawia, że oddychanie jest mniej efektywne. Przy aklimatyzacji i wspinaczce dużą rolę odgrywa stan zdrowia oraz kondycja fizyczna. Jest to zatem szczyt dla zdrowych i wysportowanych wspinaczy, którzy mają już doświadczenie w wysokich górach.
Poznaj agencję wyprawową, z którą zdobędziesz szczyt Aconcagua
Szukając agencji wyprawowej, która zorganizuje wejście na Aconcagua, możecie znaleźć wiele podobnych ofert. Problemem jest jednak to, że wiele agencji pomija w koszcie wyprawy bardzo istotne elementy, takie jak wyżywienie w wysokich obozach, namioty lub co gorsze – wsparcie certyfikowanego przewodnika. Ważne jest, aby podczas wyprawy na tak wysoki szczyt, nie musieć martwić się o tak podstawowe elementy.
Jest jednak agencja wyprawowa, która w koszt wyprawy wliczyła wszystko, co jest niezbędne do bezpiecznego osiągnięcia szczytu.
Agencja Sunsara ma wieloletnie doświadczenie w organizacji wypraw w góry wysokie, także na Aconcaguę. Korzystając z ich usług, możecie być niemal pewni, że nie zaskoczą Was nieprzyjemne niespodzianki podczas podróży. Sunsara szczególnie dba o to, aby wyprawa była bezpieczna, ale także dostarczała ogromu wrażeń wszystkim uczestnikom.
Wybierając się na ten szczyt, pamiętajcie o odpowiedzialnym podejściu do wspinaczki. W górach wysokich rozsądek odgrywa największą rolę, bo jedynie zachowując go, macie szansę bezpiecznie dotrzeć na szczyt.
- Delegacja służbowa – 4 porady, jak ją właściwie rozliczyć
- Ubezpieczenie turystyczne – sposób na zadbanie o bezpieczną podróż
- Jak przygotować samochód do długiej podróży?
- Odzież termoaktywna – Twój przyjaciel w zimowe dni
- Rajskie wyspy – Dlaczego warto udać się na Seszele?