Co to jest ESG i dlaczego strategie ESG stają się coraz ważniejsze dla firm?
Skrót ESG (ang. Environmental, Social and Corporate Governance) odnosi się do pozafinansowych czynników, które wykorzystywane są do oceny przedsiębiorstw i innych instytucji. Firmowa strategia ESG składa się z trzech obszarów, które dotyczą:
- Środowiska (przykładowe wskaźniki ESG w tym obszarze to: ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, efektywne wykorzystanie wody i energii, przeciwdziałanie zanieczyszczeniu środowiska);
- Społecznej odpowiedzialności biznesu (np. ochrona interesów konsumentów czy poprawa wskaźnika równości wynagrodzeń);
- Ładu korporacyjnego (m.in. niezależna kontrola informacji o spółce, polityka ochrony danych osobowych i polityka antykorupcyjna).
Rola kryteriów ESG dla biznesu rośnie nie tylko z racji na coraz większą świadomość społeczną w tych obszarach, lecz także wymogi Unii Europejskiej. Od stycznia 2023 roku obowiązuje unijna dyrektywa CSRD (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive) o raportowaniu w zakresie zrównoważonego rozwoju. W latach 2024-2025 obowiązek raportowania o zgodności działań firmy z kryteriami ESG dotyczy tylko wybranych, największych podmiotów gospodarczych, lecz z czasem obejmie coraz więcej przedsiębiorstw.
Nowoczesne biura w Warszawie a ESG, Europejski Zielony Ład i jego założenia
Wynajem tak zwanych zielonych biur to jeden ze sposobów, w jaki firmy starają się sprostać wymaganiom ESG. Chociaż dotyczą one wspomnianych trzech obszarów, w przypadku nowoczesnych biurowców kluczowe są aspekty środowiskowe.
Według szacunków Komisji Europejskiej budynki odpowiadają za 30% zużycia wody, 38% emisji gazów cieplarnianych oraz aż 42% finalnego zużycia energii. Redukcja tych wartości również w przypadku biur jest więc kluczowa z punktu widzenia Europejskiego Zielonego Ładu, czyli pakietu inicjatyw, którego celem jest transformacja ekologiczna i osiągnięcie przez UE neutralności klimatycznej do 2050 roku. Kluczowe założenia Europejskiego Zielonego Ładu w przypadku budynków dotyczą:
- bardziej rygorystycznych standardów energetycznych dla nowo powstających inwestycji (stopniowe przejście od coraz niższego zużycia energii aż do budynków zeroenergetycznych);
- zwiększenia tempa renowacji energetycznej budynków;
- promowania zrównoważonych, ekologicznych materiałów budowlanych;
- zmniejszenia zużycia zasobów w trakcie użytkowania budynku.
Rosnąca rola wskaźników ESG przy wyborze biura do wynajęcia w Warszawie
Kryteria związane z ESG już dziś są bardzo ważne dla firm, które szukają biura do wynajęcia w Warszawie i innych prestiżowych lokalizacjach, a ich rola będzie rosła z czasem. „W przypadku nieruchomości komercyjnych ESG stopniowo staje się nową miarą ich wartości. Nieruchomości, w których funkcjonują lub wdrażane są rozwiązania z zakresu ESG, już teraz cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno najemców, jak i inwestorów” – wskazuje Agnieszka Giermakowska, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa, Lider ds. ESG w firmie Newmark Polska.
Większa atrakcyjność zielonych biur wynika z wielu czynników. Oprócz (przyszłych) wymagań prawnych należą do nich między innymi korzyści wizerunkowe czy możliwość przyciągnięcia najlepszych pracowników z młodego pokolenia, dla którego zrównoważony rozwój jest bardzo istotny. Firmom, które wdrażają strategie ESG łatwiej też nawiązać współpracę z prestiżowymi kontrahentami, czy pozyskać inwestorów lub dodatkowe finansowanie.
Jak zatem wynająć zielone biuro? Warto skorzystać z wyszukiwarki stworzonej przez Newmark Polska, która daje dostęp do największej bazy ofert biur do wynajęcia w Warszawie. Firma zapewnia również najemcom kompleksowe wsparcie na każdym etapie procesu relokacji biura.
Co charakteryzuje zielone biura zgodne z kryteriami ESG? Przykłady rozwiązań
Posiadanie zielonego certyfikatu takiego jak BREEAM, LEED, HQE, DGNB czy WELL pokazuje, że właścicielowi biurowca nie jest obca idea zrównoważonego rozwoju, a co za tym idzie wynajem powierzchni w takim obiekcie przybliża firmy do realizacji ich indywidualnych strategii zrównoważonego rozwoju. W odniesieniu do ochrony środowiska zazwyczaj oznacza to implementację przynajmniej części z poniższych, przykładowych rozwiązań:
- oświetlenie LED i strefowanie oświetlenia;
- segregacja odpadów, w tym w przestrzeniach zewnętrznych;
- wykorzystanie materiałów certyfikowanych (FSC) lub lokalnych;
- panele fotowoltaiczne na dachu;
- monitoring zużycia mediów BMS;
- baterie i spłuczki z czujnikami ruchu redukującymi zużycie wody;
- odzysk szarej wody i system detekcji wycieków wody;
- jasne pokrycie dachu;
- stacje ładowania samochodów elektrycznych;
- zadbana zieleń wewnątrz i na zewnątrz budynku;
- wykorzystanie czujników wilgotności gleby lub sterowników pogodowych do podlewania zieleni.
Zobowiązania do realizacji strategii ESG – przykład zielonych umów najmu biur w Warszawie
Z racji na rosnącą rolę aspektów związanych z ESG w polityce firm, na rynku nieruchomości komercyjnych w stolicy coraz częściej spotykane są tak zwane „zielone klauzule” w umowach najmu. W porównaniu do standardowych zapisów w umowach mają one przede wszystkim zapewnić, że budynek i wynajmowana powierzchnia powstały i są zarządzane w sposób służący zrównoważonemu rozwojowi. Zielone klauzule mogą dotyczyć m.in.:
- zużycia mediów i planu ich ograniczania;
- emisji CO₂ i stopniowego zwiększania udziału energii odnawialnej;
- regulacji dotyczących certyfikacji budynku i biura;
- jakości przestrzeni, która lepiej uwzględnia kwestie społeczne – potrzeby pracowników i klientów najemców.
Odpowiednio skonstruowane zapisy tego typu ułatwiają realizację strategii ESG w firmie. Nieocenioną pomocą może się w tym wypadku okazać wsparcie ekspertów z firmy takiej jak Newmark Polska, którzy negocjują warunki umowy najmu wyłącznie w imieniu i interesie najemcy.
Artykuł sponsorowany
- Wirtualne biuro – jak wynająć?
- Wirtualne biuro w Warszawie – dlaczego przedsiębiorcy z niego korzystają? Odpowiadamy!
- Kabina akustyczna do biura: Nowoczesne rozwiązanie dla Twojego biznesu
- Jak urządzić wygodne biuro w domu, czyli home office w praktyce. Jakie meble do biura w domu?
- Jak skutecznie zarządzać biurem nieruchomości?