Ataki DDoS
DDoS to rozproszone ataki hakerskie typu odmowa usługi. Cyberprzestępcy posługują się wieloma zainfekowanymi komputerami i innymi urządzeniami swoich ofiar (tzw. zombie) z różnych rejonów świata. Pozwala im to wygenerować sztuczny ruch na serwerach firmy, na skutek czego dochodzi do spowolnienia lub całkowitego zablokowania ich pracy. Przedsiębiorstwo nie jest wtedy w stanie obsługiwać bieżących procesów biznesowych. Naraża to na straty finansowe i wizerunkowe.
Phishing i jego odmiany
Internetowi przestępcy podszywają się pod inne firmy lub instytucje, które cieszą się zaufaniem firmy, np. jej dostawców, ZUS, urząd skarbowy, dostawcę poczty e-mail czy policję. Wprowadzają pracowników w błąd, aby przejąć poufne dane i pliki lub włamać się na firmowe konto bankowe. Odmianą phishingu jest vishing (voice phishing), który polega na wyłudzaniu informacji podczas rozmowy telefonicznej. Spear phishing to natomiast spersonalizowany atak, który jest poprzedzony starannie zaplanowanym wywiadem gospodarczym.
Cryptojacking
Cyberzagrożenie znane jako złośliwe wydobywanie kryptowalut. Oprogramowanie infekuje firmowe komputery, a następnie wykorzystuje ich zasoby do pozyskiwania kryptowalut, np. Bitcoina. Program cryptojacking podszywa się pod inne procesy w systemie, dlatego trudno jest go wykryć. Często przyjmuje postać niechcianej wtyczki do przeglądarki stron internetowych. Obciąża systemy i spowalnia pracę komputerów w firmie.
Przejmowanie i wykorzystywanie poufnych danych
Cyberprzestępcy na różne sposoby przejmują poufne dane firmy, a następnie wykorzystują je na jej szkodę. Często posługują się atakami kryptologicznymi man-in-the-middle. Przechwytują wtedy informacje, które przekazują pomiędzy sobą dwie strony – np. współpracujące ze sobą firmy czy pracownicy różnych działów. Hakerzy stosują w tym celu różne techniki, np. wykradają pliki cookies, infekują przeglądarkę internetową, tworzą wrogi punkt dostępowy czy zmieniają adres IP, https lub DNS.
Kiedy dojdzie do wycieku danych, internetowi przestępcy mogą udostępnić w sieci wrażliwe dane firmy lub sprzedać je zainteresowanym osobom.
Zadbaj z Netią o cyberbezpieczeństwo swojej firmy
Możesz na wiele sposobów zwiększyć bezpieczeństwo swojej firmy w sieci. Netia oferuje liczne usługi dla klientów biznesowych, które zwiększają ochronę przed zagrożeniami. Jedną z nich jest SOC (Security Operations Center), czyli wyspecjalizowana grupa ekspertów cyberbezpieczeństwa. Specjaliści SOC wykorzystują nowoczesne systemy SIEM i SOAR, które pozwalają monitorować sieć i analizować podatność systemów na ataki. W razie wykrycia incydentu niezwłocznie reagują, aby zapobiec zagrożeniu.
Inna usługa Netii to szkolenia Security Awareness, które podnoszą świadomość cyberzagrożeń wśród pracowników. Ich uzupełnieniem są kontrolowane ataki phishingowe Netia Phishing-on-Demand. Warto również skorzystać z zaawansowanej zapory sieciowej Netia Cloud Firewall czy usługi Netia DDoS Protection, która zapewnia skuteczną ochronę przed rozproszonymi atakami typu odmowa usługi.
- Porady dla statystyków rozpoczynających karierę w biznesie
- Jak zaangażowanie pracowników wpływa na ich wyniki?
- Jak się ustrzec przed kradzieżą tożsamości?
- Jaki sklep internetowy wybrać: SaaS vs. Open Source
- Szkolenie cybersecurity, czyli twoja droga do zostania ekspertem cyberbezpieczeństwa