Wnioski

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Planujesz sporządzić wniosek o stwierdzenie nabycia spadku? Pamiętaj, że gotowy wzór możesz znaleźć w internecie. Licz się jednak z wyższą opłatą za wniosek, która obowiązuje już od 2019 roku!

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

Ktoś z twoich bliskich podarował ci nieruchomość lub inny istotny majątek, który pragniesz przyjąć w ramach spadku? W takim razie niezbędne będzie zgłoszenie tego faktu do instytucji państwowych poprzez wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Na szczęście masz sporo czasu na jego sporządzenie, bo aż 6 miesięcy od czasu powstania takiego obowiązku. Pamiętaj, że złożenie dokumentu stwierdzającego nabycie spadku to jedyna skuteczna forma udowodnienia swoich praw wynikających z dziedziczenia. Analogicznie dokumentem, który potwierdza ten fakt, jest akt poświadczenia dziedziczenia.

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku – jak go poprawnie uzupełnić?

Napisanie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku jest proste, szczególnie jeśli masz dostęp do gotowego wzoru. Kompletny dokument stwierdzający nabycie spadku powinien zawierać dane osobowe każdej ze stron postępowania, adresy, numery PESEL oraz informacje i testamentach. Wniosek składany do sądu rejonowego musisz własnoręcznie podpisać i dostarczyć go wraz z załącznikami. Opłata od złożenia wniosku wynosi 100 złotych, natomiast dodatkowo zapłacisz 5 złotych za wpis do rejestru spadkowego.

Pamiętaj! Kiedy składasz wniosek zawsze poproś o wydanie kopii celem potwierdzenia złożenia dokumentu. Wystarczy, że poprosisz w biurze podawczym sądu o prezentatę na tym samym egzemplarzu.

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku – wzór

Potrzebujesz czym prędzej stwierdzić nabycie spadku od spadkodawcy po jego śmierci? Mimo to, iż masz na to aż 6 miesięcy, warto złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku jak najszybciej. Pobierz gotowy wzór, uzupełnij go i złóż do sądu rejonowego w miejscu zamieszkania spadkodawcy.

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Popularne wpisy: