Aktualności

W Polsce coraz mniejszy strach przed pandemią, jednak niepokój związany z utratą pracy nadal ogromny

1 minut(y) czytania

Masowe szczepienia w naszym kraju sprawiły, że w maju o 18 punktów procentowych spadła liczba osób, która obawia się pandemii. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Deloitte. Mimo lepszych nastrojów aż 47% respondentów nadal niepokoi się utratą pracy.

Po nerwowym okresie na przełomie marca i kwietnia związanych z wybuchem trzeciej fali pandemii oraz panującym wówczas lockdownem, nastroje w Polsce uległy znacznej poprawie. Potwierdza to zaprezentowany przez Deloitte indeks niepokoju, który w maju spadł o 18 p.p. Lepszy rezultat odnotowano tylko w grudniu 2020 roku. Autorzy badań są zdania, że zmiany są spowodowane liczbą zaszczepionych osób przeciw COVID-19 oraz dużym spadkiem osób zakażonych. Podobną tendencję widać w większości europejskich krajów, jednak podobną skalę zmian zanotowano jeszcze jedynie w Irlandii.

Polska i Hiszpania najbardziej obawiają się utraty pracy

Ze statystyk możemy wyczytać, że 47% Polek i Polaków obawia się utraty pracy. To stanowi spadek zaledwie o 2 p.p. W tym badaniu wyprzedzają nas jedynie Hiszpanie, wśród których podobny niepokój występuje w 54% ankietowanych. Na drugim biegunie znajdują się natomiast mieszkańcy Holandii oraz Francji, gdzie w podobnym tonie wyraziło się 18% oraz 22% mieszkańców.

Nad Wisłą sen z powiek spędza także stan oszczędności. Takiego zdania jest prawie 2/3 respondentów co jest nieco wyższym wynikiem niż przed miesiącem. Na podobnym poziomie pozostała kwestia obaw dotyczących płatności. Zmniejszyła się za to liczba polskich konsumentów zaniepokojonych powrotem do biura z 31% do 24%.

Spośród 18 dotychczas przeprowadzonych przez Deloitte badań, w 15 udział wzięli polscy konsumenci. Oprócz naszego kraju firma w swych analizach obejmuje mieszkańców m.in.: Australii, Kanady, Chin, RPA, Włoch czy Meksyku. Ankietę przeprowadzono na przełomie kwietnia i maja.

Nasze propozycje
Aktualności

Do 30 czerwca br. przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS

1 minut(y) czytania
Do 30 czerwca przedsiębiorcy mogą zgłaszać wnioski o wsparcie w ramach Tarczy antykryzysowej 9.0, dzięki której podmioty gospodarcze będą zwolnione z opłaty składek ZUS za okres grudzień 2020-kwiecień 2021. Zgłoszenia są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną.
Aktualności

MRPiT zaprasza firmy na Tydzień Przedsiębiorcy.

1 minut(y) czytania
21 czerwca to Dzień Przedsiębiorcy, który został ustanowiony w 2016 roku. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii organizuje w dniach 21-25 czerwca Tydzień Przedsiębiorcy. Inicjatywa ma na celu pogłębić wiedzę osób na temat rozwoju ich firm. Spotkania zostaną przeprowadzone na terytorium województwa świętokrzyskiego.
Aktualności

ZUS ujawnił wysokość składek na rok 2022. Wzrost na poziomie 11%

1 minut(y) czytania
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił wysokość składek, które zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku. Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynie na wyższe składki ZUS – nawet o 11%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *