Dokonując wyboru własnego samochodu, kierujemy się bardzo różnymi kryteriami. Dla jednych najważniejszy jest rodzinny charakter auta, inni zwracają uwagę na dynamikę, jeszcze inni kupują przede wszystkim oczami. Kryteria te stanowią zróżnicowaną mieszankę emocji, pragnień i pragmatyzmu.

Emocje, moda i trendy to dziś przede wszystkim SUV-y. SUV-y są obecnie najpopularniejszą formą nadwozia współczesnego samochodu osobowego. Jednak niezależnie od naszych faktycznych i niejednokrotnie bardzo zróżnicowanych potrzeb chcemy, by kupowany samochód oferował ponadprzeciętny poziom bezpieczeństwa i jednocześnie, by zapewniał długotrwałą, bezawaryjną eksploatację. Marką od lat przewodzącą w wielu rankingach poziomu bezpieczeństwa i bezawaryjności jest Volvo. Spójrzmy zatem jakimi argumentami, zdolnymi do przekonania współczesnego klienta dysponują najnowsze SUV-y tej marki.

Volvo ma obecnie w gamie trzy modele SUV-ów. Volvo XC40 z napędami spalinowymi, hybrydowymi, jak również w wersji wyłącznie z napędem elektrycznym, Volvo XC60 z napędami typu mild hybrid oraz plug-in hybrid oraz Volvo XC90 – również z napędami miękkohybrydowymi i układami typu hybryda plug-in. Czy to trwałe auta? Poniżej podajemy konkretne przykłady wyników z niezależnych rankingów niezawodności. Volvo to marka która doskonale rozumie co to znaczy trwałe auto. Aktualnym rekordzistą świata w przebiegu samochodu osobowego jest pojazd, który tak naprawdę przeżył swojego właściciela pokonując wspólnie z nim niemal 5 mln kilometrów. O jakim aucie mowa? Dobrze się domyślacie: to Volvo. Dokładniej piękny model Volvo P1800 kupiony i użytkowany przez dziesięciolecia przez amerykańskiego, nieżyjącego już nauczyciela Irvina Gordona. Pan Gordon pokonał swoim autem 4 890 992 km. Wielu dziennikarzy pytało się go o jego sekret. Gordon odpowiadał z rozbrajającą szczerością „po prostu przeczytałem instrukcję obsługi i się do niej stosuję”. Przyznacie, że fenomenalne Volvo P1800 Irva Gordona zawiesiło poprzeczkę bardzo wysoko, ale Volvo również w najnowszych modelach SUV-ów nie zamierza obniżać poziomu trwałości. I istnieją na to niezależne dowody.

Technika i trwałość

W aktualnych modelach Volvo, spalinowe układy napędowe (w większości są to rozwiązania hybrydowe, typu mild hybrid lub hybrid plug-in) producent oparł o bardzo przemyślane pod względem technicznym rozwiązanie. Bazą jest modułowy, czterocylindrowy, dwulitrowy silnik spalinowy, od podstaw zaprojektowany w taki sposób, by w cyklu jego życia wydłużanie jego trwałości nie wymagało drastycznych zmian projektowych. SUV-y Volvo napędzane przede wszystkim wspomnianymi, dwulitrowymi modułowymi silnikami benzynowymi są uznawane przez mechaników i ekspertów technicznych za jednostki niekłopotliwe w eksploatacji i trwałe. Co ważne, eksperci zauważają, że trwałość aut szwedzkiej marki stale się poprawia. Warto wspomnieć, że w rankingu NAT prowadzonym przez Auto-Świat (badanie przeprowadzone poprzez analizę głosów ponad 70 tysięcy polskich kierowców), marka Volvo uzyskała wynik stawiający ją na drugim miejscu pod względem bezawaryjności spośród wszystkich marek klasy premium! Owszem, niektórzy kierowcy mieli niekiedy zastrzeżenia do elektroniki pokładowej, ale w tym przypadku ewentualne problemy rozwiązują systematycznie dostarczane poprawki i aktualizacje oprogramowania. Proces aktualizacji w nowych SUV-ach Volvo jest niemal przezroczysty dla użytkownika i w pełni zautomatyzowany, w żaden sposób nie wpływa negatywnie na komfort korzystania z auta, a wręcz przeciwnie, dzięki aktualizacjom, ten komfort systematycznie się poprawia.

Bezawaryjność SUV-ów Volvo potwierdzają wyniki niezależnych rankingów

Volvo XC60 to najpopularniejsze auto segmentu premium w Polsce od ponad dekady i warto zaznaczyć, że mowa o jakichkolwiek samochodach premium, a nie tylko SUV-ach. W rankingu bezawaryjności przeprowadzonym przez Niemieckie Stowarzyszenie Dozoru Technicznego TUV to model, który zajął wysokie miejsce w topowej dziesiątce najmniej awaryjnych modeli w wieku 10 i 11 lat. Oczywiście dotyczy to XC60 pierwszej generacji. Celowo zwracamy uwagę na wiek, bo o ile mamy prawo oczekiwać, że auto nie odmówi posłuszeństwa przez pierwsze kilka lat użytkowania, najczęściej w okresie obowiązywania gwarancji producenta, to wielu użytkowników jest zainteresowanych poznaniem odpowiedzi na pytanie, czy dany model spisze się pod względem trwałości również w dłuższej perspektywie czasowej.

Testy przeprowadzone podczas masowych kontroli technicznych niemieckiego TUV (niemieckie kontrole techniczne są dużo dokładniej przeprowadzane niż w Polsce) pokazały, że nawet dziesięcioletnie Volvo XC60 jest jednym z liderów bezawaryjności ze średnim odsetkiem usterek wynoszącym zaledwie 16,8%. To doskonały wynik, który dodatkowo potwierdza fakt, że średni przebieg sprawdzanych przez TUV 10 i 11-letnich Volvo XC60 przekraczał 177 tys. km i był największy spośród modeli notowanych w pierwszej dziesiątce najmniej awaryjnych aut wytypowanych w wyniku rzeczonego badania. Wnioski? Kierowcy Volvo XC60 nie tylko ufają technice i mechanice w tym modelu, ale też po prostu lubią nim jeździć. Spośród pozostałych modeli, które pod względem procentowego wskaźnika usterek uplasowały się w najlepszej dziesiątce modeli, zaledwie jeden model konkurencyjny miał przebieg nieco wyższy od 130 tys. km. Zatem bardzo niski odsetek usterkowości to jedno, ale należy pamiętać, że taki rezultat Volvo XC60 uzyskało mając najwyższy średni przebieg. Zrównując przebiegi szwedzki SUV zostałby w tej kategorii liderem bezawaryjności.

W przypadku nowszych modeli producent regularnie poprawiał wykryte mankamenty, jak również aktualizował oprogramowanie sterujące i pokładowe tego modelu, co zresztą jest regułą również w przypadku pozostałych modeli szwedzkiej marki.

Gwarancja? Dożywotnia!

Cechą wyróżniającą markę Volvo jest również oferowanie klientom dożywotniej gwarancji na oryginalne części zamienne Volvo. Pamiętajmy, że nawet najbardziej trwałe auto nie jest wieczne, a dbałość o pojazd wymaga nie tylko wymieniania zużywających się części eksploatacyjnych, takich jak klocki hamulcowe, płyny smarne czy opony, ale również kontrolowania stanu pojazdu i w razie konieczności wymiana zużytych lub uszkodzonych elementów. Volvo od lat stawia na jak najwyższą jakość oryginalnych części zamiennych oferowanych do swoich modeli i marka jest tego tak pewna, że obecnie oferuje ona klientom dożywotnią gwarancję na części zamienne Volvo. Mowa nie tylko o SUV-ach, czy nowych modelach marki, ale jakimkolwiek Volvo, które wymaga naprawy poprzez wymianę istotnej części. Nowa część zamontowana w autoryzowanym serwisie marki ma dożywotnią gwarancję. Innymi słowy, masz gwarancję na jej poprawne działanie i montaż tak długo, jak długo jesteś właścicielem swojego Volvo. Trudno o bardziej wyrazisty przykład pewności producenta w zakresie jakości i trwałości oferowanych produktów. Więcej na temat bezpieczeństwa w samochodach Volvo znajdziecie na TEJ stronie.

Archiwum: grudzień 2022