Aktualności

Punkty gastronomiczne poddane kontrolom. U większości wykryto nieprawidłowości

1 minut(y) czytania

Inspekcja Handlowa kontroluje punkty gastronomiczne zlokalizowane w kurortach turystycznych w Polsce. Rezultaty nie świadczą dobrze o placówkach. U większości skontrolowanych dotychczas lokali wykryto nieprawidłowości. W konsekwencji przedsiębiorcy zostali ukarani mandatami, a poszczególne miejsca zostały objęte postępowaniem administracyjnym. W kilku przypadkach skończyło się nawet wnioskami do sądów. Inspekcja nie zakończyła jeszcze działań.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na swojej stronie poinformował, że inspektorzy odwiedzili bary, pizzerie, restauracje, zajazdy, karczmy, stacje paliw. W sumie kontrolerzy sprawdzili 58 placówek w 13 województwach. Efekty inspekcji nie napawają optymizmem, gdyż ponad połowa skontrolowanych obiektów nie spełniała norm. Inspektorzy nałożyli 14 mandatów karnych, a w 11 przypadkach zdecydowali się na wszczęcie postępowań administracyjnych. W sześciu punktach natomiast doszło do tak rażących zaniechań, że ich właściciele będą odpowiadać przed sądem. UOKiK zaznacza, że kontrole nadal trwają.

Brak cen i nieprecyzyjne menu główną przyczyną kar

Najwięcej nieprawidłowości (60,6%) dotyczyło braku cen. Zdarzało się, że pracownicy korzystali również z niezalegalizowanych wag do ważenia produktów, zaś w pięciu placówkach brakowało informacji o szkodliwości spożywania alkoholu:

„Zdarzało się, że składniki przygotowanych dań różniły się od tych wymienionych w menu. Niekiedy konsumenci otrzymywali rachunek z doliczoną ceną opakowania, którego w ostateczności nie dostawali. W niektórych kontrolowanych miejscach przy sprzedawanych produktach nie było ceny lub nie określano ilości napojów i potraw, których dotyczy podana cena” – mówi prezes UOKiK-u Tomasz Chróstny.

Nasze propozycje
Aktualności

Zakaz handlu w niedziele. Coraz więcej sklepów omija restrykcje. PIS przygotował projekt nowelizacji, KO i Porozumienie stawia weto

1 minut(y) czytania
W 2021 r. tylko przez siedem niedziel zrobimy zakupy. Tak przynajmniej przewiduje prawo, które omija coraz większa liczba sklepów. Wszystko to za sprawą luk w regulacjach. Przedsiębiorcy skutecznie obchodzą przepisy, co spowodowało, że PIS przygotował projekt nowelizacji ustawy, która „uszczelnieni zakaz”.
Aktualności

Jak długo firmy będą odczuwać skutki pandemii? Deloitte opublikował rezultaty badań

1 minut(y) czytania
Firma doradcza Deloitte między 21 stycznia a 9 marca br. przepytała ponad 2,7 tys. osób z całego świata, reprezentujących średnie przedsiębiorstwa, na temat wpływu Covid-19 na działalność ich firm. Większość ankietowanych jest zdania, że skutki pandemii będą odczuwalne od roku do nawet trzech lat.
Aktualności

Rząd udzieli pomocy branżom, które najmocniej odczuły skutki pandemii koronawirusa

1 minut(y) czytania
Rada Ministrów planuje w III kwartale br. zatwierdzić projekt nowelizacji ustawy zakładający pomoc firmom, które szczególnie mocno odczuły skutki pandemii Covid-19. Regulacje przewidują wsparcie w formie świadczenia postojowego lub zwolnienie z opłat w okresie od 1 do 31 maja 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *