Ostatni dzień w roku, zgodnie z tradycją, jest hucznie celebrowany. Niestety nie oznacza to, że jest on ustawowo wolny od pracy. Praca w Sylwestra do której godziny 2022? Więcej dowiesz się w artykule. Mnóstwo profesji wykonuje wtedy swoje zobowiązania zawodowe. Sprawdź, jak pracujemy w Sylwestra 2022r.

Jak pracujemy w Sylwestra 2022?

Zgodnie z ustawą z 18 stycznia 1951 roku, Sylwester jest dniem pracującym. W związku z tym wszystkie osoby zatrudnione na umowę o pracę powinny tego dnia wykonywać swoje zobowiązania zawodowe. Natomiast pewnym rozwiązaniem jest możliwość skorzystania z urlopu. Jednak nie sprawdzi się to w każdym przypadku – niektóre zawody nie mogą pozwolić sobie na brak dyżurującego zespołu – np. służby ratownicze, medyczne, porządkowe. W końcu ich pomoc jest niezbędna i nieoceniona każdego dnia, bez względu na to, czy jest to dzień powszedni czy naznaczony jakimś wyjątkowym wydarzeniem.
Oprócz nich na pracę w sylwestra powinni być przygotowani także pracownicy gastronomii: kelnerzy, kucharze oraz restauratorzy, a także pracownicy sklepów spożywczych i supermarketów.
W tym roku 31 grudnia, Sylwester przypada na sobotę. Natomiast warto zaznaczyć, że Nowy Rok jest już świętem, więc pierwszego stycznia pracownikom przysługuje dzień wolny. To dzień, który wiele osób może przeznaczyć na odpoczynek po całonocnej zabawie.

Do której praca w Sylwestra 2022?

O której będziemy mogli opuścić firmę w Sylwestra i zacząć przygotowania do wyjątkowej nocy? Zgodnie z ustawą, jest to normalny dzień roboczy, więc nasze godziny pracy powinny być takie same jak każdego innego dnia. Możemy jednak liczyć na skrócenie ich. To, czy wymiar pracy będzie danego dnia krótszy, zależy głównie od naszego pracodawcy. Wiele biur i korporacji 31 grudnia zamykanych jest wcześniej. Urzędy państwowe również skracają godziny przyjmowania klientów. Praca w Sylwestra może więc być krótsza niż zwykle, jednak zależy to od zakładu pracy, w którym pracujemy i dobrej woli naszego szefa. Oficjalnie nie jest on do tego zobowiązany. Przykładowo, pracownicy sklepów spożywczych będą pracować do godziny 18, a w niektórych przypadkach (sieć sklepów biedronka) nawet do 19. Zważywszy na to, że niektórzy kończą tego dnia pracę standardowo, późnym popołudniem, zamknięcie sklepów spożywczych wcześniej uniemożliwiłoby im zrobienie zakupów. Dlatego właśnie branża spożywcza jest jedną z najdłużej pracujących branż usługowych w Sylwestra. Jednak ich godziny pracy również są krótsze niż standardowo (na co dzień zmiana trwa do godziny 22).

Archiwum: grudzień 2022
Praca w Sylwestra do której godziny 2022