Aktualności

Omikron. Nowe obostrzenia w Polsce o 1 do 17 grudnia

Wariant Omikron przyczynił się do nowych obostrzeń w Polsce, które będą obowiązywać od 1 do 17 grudnia. Nowe restrykcje ogłosił podczas dzisiejszej (tj. 29 listopada) konferencji prasowej minister zdrowia, Adam Niedzielski. W myśl nowych przepisów zmniejszono limit osób mogących przebywać m.in. w restauracjach, kinach czy kościołach. Do limitów nie są wliczane osoby zaszczepione.

Omikron: nowe obostrzenia w Polsce. Jakie limity zaczną obowiązywać od 1 grudnia

Wraz z wykrytym nowym wariantem koronawirusa, w Polsce zostaje wprowadzony pakiet alertowy obostrzeń:

Po pierwsze we wszystkich tych obiektach, w których do tej pory mieliśmy limit zapełnienia 75% – przypominam, że w tym limicie nie mieszczą się osoby zaszczepione – limit zostanie zmieniony, zmniejszony do 50%. To dotyczy gastronomi, hoteli, kultury, czyli kin, teatrów, opery, filharmonii, domów i ośrodków kultury, koncertów, widowisk cyrkowych, kościołów i obiektów sportowych, takich jak baseny, aquaparki

– poinformował szef resortu.

Ponadto limity obejmują także zgromadzenia i uroczystości typu komunie, wesela czy dyskoteki. Nowe przepisy przewidują zmniejszenie górnego pułapu ze 150 do 100 osób. Z 500 do 250 osób zmniejszono natomiast limit osób, które mogą przebywać na wydarzeniach sportowych organizowanych poza dedykowanymi obiektami. Nowe restrykcje wprowadzone zostaną również w kasynach, siłowniach, klubach czy muzeach. W tych miejscach wprowadzono limit jednej osoby na m2.

Omikron: nowe obostrzenia w Polsce. Do kiedy będą obowiązywać

Adam Niedzielski zapowiedział, że nowe obostrzenia będą obowiązywać od 1 do 17 grudnia, aczkolwiek zastrzegł, że przy gwałtownym pogorszeniu sytuacji możliwe są nowe decyzje wprowadzone z dnia na dzień. Jak wyjaśnia szef resortu 2,5 tygodniowy okres ma na celu komplementowanie informacji na temat nowej mutacji, co z kolei przyczynia się do zmiany polityki w kwestii pandemii COVID-19:

Ryzyko, że kolejna fala, czy kolejne wzrosty zakażeń mogą startować z wysokiego pułapu, z jakim mamy teraz do czynienia, to są w naszej ocenie przesłanki, które powodują, że musimy zmienić to podejście, które do tej pory prezentowaliśmy. Dlatego od 1 grudnia zmieniamy obostrzenia, które obowiązują

– powiedział minister zdrowia.

Źródło: Interia.pl

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Popularne wpisy: