Kryzys paliwowy w UK zmusił rząd do podjęcia nadzwyczajnych działań. Wczoraj wieczorem opublikowano oświadczenie ministerstwa energii, w którym poinformowano o wezwaniu do gotowości wojska Wielkiej Brytanii.

Jak informują media, chodzi o pozostawanie przez wojsko w gotowości w razie potrzeby udzielenia pomocy. Wszystko przez kryzys paliwowy w UK.

Kryzys paliwowy w UK. Ministerstwo publikuje oświadczenie

W opublikowanym oświadczeniu poinformowano, że do interwencji i rozmieszczenia na terenie całego kraju przygotowana musi być pewna liczba wojskowych cystern. Pierwsze informacje na ten temat brytyjska prasa podawała już w niedzielę. Plan ma na celu zaradzenie problemowi jeśli chodzi o zaopatrzenie stacji paliw.

Do tego właśnie celu Brytyjczycy mogą użyć wojskowych pojazdów. Co ciekawe, rozwiązanie to zawarto w planie, który opracowano kilka lat temu. Do takiej ewentualności przygotowywano się na wypadek problemów z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE i bezumownego brexitu.

Kryzys paliwowy w UK. Z czego wynika?

Jak podkreślają media, kryzys paliwowy w Wielkiej Brytanii związany jest z brakiem kierowców ciężarówek w tym kraju w ostatnim czasie. Przedstawiciele branży transportowej obliczają, że potrzeba aż około 100 tysięcy kierowców. 25 tysięcy wyjechało po wyjściu UK z Unii Europejskiej.

Problem wywołany jest również przez pandemię koronawirusa. Przez prawie rok wstrzymany był proces uzyskiwania kwalifikacji przez nowych pracowników.

Mimo trudnej sytuacji i planu użycia wojska aby zaradzić problemowi, rząd przekonuje że nie ma powodu do paniki. Nie da się jednak ukryć, że transport paliw z rafinerii do stacji jest znacznie utrudniony.

Za: PAP

Archiwum: wrzesień 2021
Kryzys paliwowy w UK