Gdzie założyć konto IKE/IKZE?
Wybór instytucji finansowych, w których można założyć konto IKE i IKZE, jest dość spory. Zanim wybierzesz jedną z nich, zastanów się, czy bardziej zależy Ci na ochronie środków, czy raczej akceptujesz ryzyko inwestycyjne, ale liczysz na większe zyski. Duże znaczenie ma również Twoja wiedza i doświadczenie na temat inwestowania pieniędzy. Niezależnie od poziomu wiedzy, warto powierzyć prowadzenie konta emerytalnego profesjonalnym instytucjom finansowym.
Konto IKE/IKZE możesz założyć:
- W banku, w którym Twoje środki zostaną ulokowane na bezpiecznej, ale nisko oprocentowanej lokacie lub na rachunku oszczędnościowym. Jest to najlepsza opcja, jeżeli cenisz sobie przede wszystkim bezpieczeństwo, a wszelkie ryzyko jest Ci obce. Jednak w tym przypadku nie możesz oczekiwać znacznego pomnożenia kapitału – oprocentowanie na lokacie czy rachunku oszczędnościowym przeważnie jest niższe od wskaźnika inflacji.
- W Powszechnym Towarzystwie Emerytalnym, które prowadzi IKE z Dobrowolnym Funduszem Emerytalnym (DFE). Wpłaty są przeliczane na jednostki uczestnictwa, a ich wartość może codziennie się zmieniać. DFE inwestują w akcje i w obligacje w różnych proporcjach. Jest to propozycja dla tych osób, które godzą się na pewne ryzyko inwestycyjne w zamian za większe szansę osiągnięcia zysków wyższych niż np. na lokacie. W ramach DFE możesz wybrać jeden fundusz, który charakteryzuje się dość niskim poziomem ryzyka.
- W Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych (TFI), które oferuje swoim klientom IKE z funduszami inwestycyjnymi o różnych poziomach ryzyka. Podobnie jak w przypadku DFE, Twoje środki są przeliczane na jednostki funduszy. Masz jednak do wyboru różne fundusze, które realizują różne strategie inwestycyjne. Są to np. fundusze akcyjne, które mają najwyższy potencjał wzrostowy, ale z drugiej strony wiążą się z większym ryzykiem. Fundusze mieszane inwestują w instrumenty mniej i bardziej ryzykowne w różnych proporcjach. Z kolei fundusze dłużne lokują środki w obligacje skarbowe oraz korporacyjne. Ciekawym rozwiązaniem są tzw. fundusze cyklu życia, które są dopasowane do przewidywanego roku zakończenia inwestycji – czyli np. na emeryturę. Oznacza to, że klient oszacowuje rok przejścia na emeryturę i dobiera odpowiedni fundusz, który zmienia strategię inwestycyjną w czasie. Na początku ma za zadanie osiągnąć większy zysk, a z czasem inwestycja staje się mniej ryzykowna.
- W Towarzystwie Ubezpieczeniowym, które prowadzi indywidualne konto emerytalne z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK). W tym przypadku podpisujesz umowę ubezpieczenia na życie z UFK, składającym się z funduszu, na który wpływają środki na IKE, oraz z opłaty za udzielenie ochrony ubezpieczeniowej. Umowa reguluje, ile środków wpłynie na IKE, a jaka ich część zostanie potrącona na składkę ubezpieczeniową. Towarzystwa Ubezpieczeniowe również udostępniają wybór UFK o różnym poziomie ryzyka, polityce inwestycyjnej czy obszarze geograficznym inwestycji.
- W domu maklerskim lub w banku, który prowadzi działalność maklerską w postaci samodzielnego rachunku inwestycyjnego. Jest to propozycja dla tych osób, które mają dużą wiedzę o inwestowaniu i zdają sobie sprawę z ryzyka, jakie się z tym wiąże. W ramach rachunku maklerskiego można inwestować w akcje, obligacje, otwarte fundusze inwestycyjne notowane na giełdzie, certyfikaty strukturyzowane czy w ETF(ang. Exchange Traded Fund).
Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, pamiętaj, że masz możliwość transferu środków na nowe konto IKE/IKZE w innej instytucji finansowej. Jeżeli stwierdzisz, że zyski osiągane przez obecną instytucję są niewystarczające, możesz poszukać innej firmy zarządzającej, która wg Ciebie wypracuje lepszą stopę zwrotu. Warto jednak przemyśleć taką decyzję i dokładnie przeanalizować ofertę, warunki prowadzenia konta i inne, ważne dla Ciebie kwestie.
Artykuł zewnętrzny
- Przedsiębiorco, czy lokata to dobry pomysł?
- Bankowanie według polskiej młodzieży. Jakie powinno być konto bankowe okiem pokolenia Z?
- Konto firmowe – jak sprawnie zarządzać budżetem firmy?
- Fundusze Europejskie w latach 2021–2027: jak mogą skorzystać z nich przedsiębiorcy?
- Obowiązek posiadania konta firmowego przez przedsiębiorcę – prawda czy mit?