Nieprawidłowo działająca sieć Wi-Fi w domu może sparaliżować na dobre zarówno rozrywkę, jak i np. pracę zdalną. Z czego mogą wynikać problemy ze stabilnością internetu bezprzewodowego w domu?

Niestabilnie działająca sieć Wi-Fi jest najczęściej efektem tego, że podłączonych jest do niej zbyt wiele urządzeń jednocześnie. Może dojść do tego wtedy, gdy dostęp do Wi-Fi ma jednocześnie nadmiernie duża liczba urządzeń. Jeszcze gorzej, gdy Wi-Fi działa np. w bloku. Tam z założenia jest wiele konkurencyjnych pasm, co prowadzi ostatecznie do efektu mieszania sygnałów i pogorszenia wydajności sieci Wi-Fi.

Oczywiście można sięgać po rozwiązanie alternatywne – np. internet domowy w ramach sieci LTE, ale przy dużym natężeniu tak czy inaczej może dochodzić do problemów.

Sposoby na naprawienie niestabilnego połączenia Wi-Fi

Co zrobić, jeśli Wi-Fi nie działa prawidłowo? Gdy chodzi o standardowe zakłócenia, najczęściej przyczyną są nakładanie się częstotliwości i ograniczone kanały Wi-Fi. Można to sobie wyobrazić na przykładzie routerów. Gdy dwa – a przecież w praktyce jest ich więcej – działają na tym samym kanale, oddziałują na siebie wzajemnie, co tworzy efekt ograniczania dostępu.

Drugą kwestią jest działanie kanałów. Najbardziej obłożony jest ten o częstotliwości 2,4 GHz. Gdy urządzenia łączą się na tej przestrzeni, również dochodzi do kłopotów.

Stąd tak ważne jest, by na poziomie routerów korzystać jak najwięcej z pasma 5GHz. Ono zapewnia 23 kanały, które na siebie nie nachodzą. Ryzyko zagłuszania sygnałów jest więc mniejsze.

Jeszcze lepszą opcją będzie sięgnięcie po router 6 GHz. To ciągle rzadkość, dzięki której można w ogóle liczyć na dostęp do internetu niczym trasa na pustej autostradzie.

Sprawdzenie urządzeń peryferyjnych

Negatywny wpływ na działanie routera, a co za tym idzie na domowy internet mogą mieć przewody oraz urządzenia, które są podłączone do źródła sygnału. Jeśli zauważasz, że kłopoty z Wi-Fi nie mijają, warto wymienić przewody i zweryfikować, czy po tym nastąpiła zmiana na lepsze.

Duży wpływ na poprawne działanie Wi-Fi ma też umiejscowienie routera. Wystarczy, by był on zasłonięty np. przez szafę, a trudno będzie liczyć na odpowiedni transfer danych. Specjaliści radzą, by router znajdował się w centralnym punkcie np. mieszkania tak, by optymalnym zasięgiem obejmował cały lokal. W miarę możliwości nie powinien być też niczym zasłonięty.

Czy jest potrzebna zmiana dostawcy?

Jeśli nie możesz znaleźć przyczyny tego, dlaczego internet bezprzewodowy w domu nie działa prawidłowo, być może niezbędne będzie sięgnięcie po technologię od innego dostawcy. Na rynku jest obecnie tak wiele opcji i wariantów, że praktycznie w każdej lokalizacji można sięgnąć po np. światłowód lub szybkie łącze stacjonarne. Ponieważ operatorzy zazwyczaj w pakiecie zapewniają też router internetowy, można w ten sposób zyskać nowe łącze, które  – być może – sprawdzi sie zdecydowanie lepiej.

Zastanawiając się, jaki internet wybrać, warto przeanalizować serwis PanWybierak.pl, który agreguje wszystkie ciekawe oferty internetu i prezentuje je dla każdej polskiej lokalizacji.

Archiwum: styczeń 2023