Prowizja od pożyczki gotówkowej to opłata, którą np. bank pobiera od kredytobiorcy za udzielenie kredytu lub inne czynności związane z jego obsługą. Jest to jeden z pozaodsetkowych kosztów zobowiązania. Sprawdź co powinieneś wiedzieć jeszcze o prowizji oraz dowiedz się, w jakich sytuacjach może być pobierana.
Co to jest prowizja?
Prowizja to opłata, która jest formą wynagrodzenia za wykonanie czynności prawnej, np. za zawarcie umowy. Z reguły prowizja od pożyczki jest jednorazowa i obliczana od kwoty udzielonego finansowania. Pomimo tego, że opłaca się ją raz, ma ona wpływ na wysokość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO). Informacje o rodzajach prowizji oraz ich wysokości powinny znajdować się w umowie.
W jakich sytuacjach banki i inne instytucje finansowe mogą pobierać prowizję? Są to przykładowo:
- udzielenie kredytu bądź pożyczki,
- zmiana warunków kredytowania,
- przewalutowanie.
Prowizja to nie jedyne koszty pozaodsetkowe pożyczki bądź kredytu. Wśród nich znajdują się także inne opłaty, np. koszt ubezpieczenia (zwykle jest ono opcjonalne ). Prowizja od kredytu może być opłatą jednorazową, płatną na konto banku przed wypłatą środków kredytowych lub można doliczyć jej kwotę do kapitału kredytu i rozłożyć ją na raty.
Pożyczka gotówkowa
Pożyczkę można wziąć na dowolny cel, a złożenie wniosku odbywa się często drogą elektroniczną, bez wychodzenia z domu, przy minimum formalności. Zazwyczaj wystarczy potwierdzić swoją tożsamość, okazując dowód osobisty i złożyć oświadczenie o wysokości zarobków. Zdolność kredytowa może też zostać zweryfikowana na podstawie informacji udostępnianych przez bazy danych, np. BIK czy BIG. Jeśli posiadamy konto w banku, w którym chcemy złożyć wniosek o pożyczkę gotówkową, weryfikacja przebiega jeszcze szybciej, pieniądze mogą się znaleźć na koncie już w ciągu kilku minut, tak jak w przypadku pożyczki gotówkowej w PKO Banku Polskiego.
Materiał partnera
- Całkowity koszt kredytu – co warto wiedzieć?
- Pożyczki bez zdolności kredytowej – czy to realna opcja finansowania i jakie są jej mechanizmy?
- Kredyt gotówkowy z karencją: na czym polega i dla kogo jest przeznaczony?
- Kiedy najlepiej nadpłacać kredyt gotówkowy?
- Pożyczki na dowód — czy są dostępne bez zaświadczeń i dla zadłużonych?