Spotkania biznesowe to dla wielu ludzi wciąż jeden z najbardziej stresujący i wymagający aspekt pracy. Nie każdy ma w sobie wiele śmiałości i odwagi, nad pewnymi kwestiami można jednak popracować. Dowiedz się, w jaki sposób.

Spotkanie biznesowe niejedno ma imię. Takie wydarzenia, od typowo korporacyjnych aż po spotkania mniej formalne dla freelancerów, mają jednak punkt wspólny. Ich uczestnicy chcą osiągnąć ten sam efekt, czyli zostać pozytywnie odebranymi. Pierwsze wrażenie trwa zaledwie kilka sekund, a już na jego podstawie można wyrobić sobie opinię o poznanej osobie. Dowiedz się, jak pozytywnie zaskoczyć swojego rozmówcę. Czy odpowiednia stylizacja ma rzeczywiście duże znaczenie?

Pierwsze wrażenie – zmora spotkań biznesowych

Większość osób doskonale zna definicję pierwszego wrażenia. Zdajemy sobie sprawę, że jego interpretacja często jest krzywdząca, jednak to od ciebie w dużej mierze zależy, jak się zaprezentujesz. Na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia mają wpływ:

  • wygląd;
  • gesty;
  • mimika twarzy;
  • zapach;
  • tembr głosu;
  • sposób prowadzenia dialogu.

Spotkanie biznesowe – zadbaj o wygląd

Wiadomo, że niemożliwa jest drastyczna zmiana głosu, ale możesz wpłynąć na to, jak będziesz się prezentować. Zwróć uwagę przede wszystkim na wydźwięk spotkania biznesowego. Są różne branże – bardziej kreatywne i takie, gdzie dress code jest wymagany w 100%. O czym powinnaś pamiętać?

Makijaż i fryzura

Niezależnie od charakteru spotkania, makijaż i fryzura powinny wyglądać nienagannie. Zadbaj o ujednolicony koloryt skóry – dobierz odpowiedni odcień dla siebie (nie za jasny i nie za ciemny). Podkreśl policzki i kości policzkowe w subtelny sposób. Zaakcentuj oczy – nie musisz wykonywać pełnego makijażu, wystarczy wysokiej jakości tusz do rzęs. Włoski nie mogą być nieestetycznie sklejone i oblepione grudkami. Jeśli szukasz odpowiedniego tuszu, wypróbuj Lancome Monsieur Big. Jakie są kolejne zasady? Usta nie mogą być przesuszone i zaniedbane. Nałóż na nie chociaż pielęgnującą pomadkę. 

Ubranie

Jeśli firma, z której jesteś oddelegowana na spotkanie biznesowe, ma narzucony dress code, sprawa jest prosta. Jednak bez względu na to, strój musi być zawsze czysty, schludny i wyprasowany. Kolory powinny być stonowane, więc zrezygnuj ze zbyt krzykliwych. Marynarka to element, który warto wziąć pod uwagę. Sama w sobie jest elegancka i sprawia, że strój prezentuje się profesjonalnie. Na pewno ci zależy, aby odbiorca wiedział, że ma do czynienia z osobą, która wie, o czym mówi. Odpowiednia stylizacja może składać się m.in. z:

  • białej koszuli;
  • eleganckich spodni;
  • spódnicy za kolano;
  • garnituru.

Zapach

Spotkania biznesowe wiążą się często ze stresem. Pod jego wpływem bardziej się pocimy, co może skutkować pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu. Konieczne jest używanie antyperspirantów lub nawet specjalnych blokerów. Jeśli o zapachach mowa, warto wspomnieć jednak o tych przyjemnych i przyciągających. Możesz użyć ulubionych perfum, które dodadzą ci pewności siebie. Sięgnij po klasyk Tresor Lancome, który w subtelny sposób zaakcentuje twoją kobiecość. 

Spotkanie biznesowe – tego nie rób!

Jak już wiesz, nie tylko wygląd ma znaczenie podczas takiego spotkania. Istnieje wiele zachowań, które uznawane są za prawdziwe wtopy. Przede wszystkim jest to spóźnianie się. Mogą pojawić się oczywiście nagłe i nieoczekiwane sytuacje, jednak w dużej mierze dotarcie na czas zależy od ciebie. 

Przygotuj się merytorycznie

Zapewne wiesz, czego będzie dotyczyć spotkanie biznesowe i masz możliwość się do niego przygotować. To bardzo ważna kwestia, o której nie możesz zapomnieć! Poświęć nieco więcej czasu na przygotowania. Nie ma nic gorszego niż okazanie zupełnej niewiedzy i ignorancja, którą w ten sposób okazujesz. Merytoryczny aspekt jest bardzo istotny dla rozmówcy. Spotkania tego typu nie są miejscem do tzw. lania wody, liczą się konkrety. Pamiętaj o tym. 

Spotkania biznesowe są nieodłącznym elementem pracy wielu ludzi. Zapamiętaj, że na wiele rzeczy masz wpływ i nie musisz ich pozostawiać samym sobie. Wierzymy, że sobie poradzisz i świetnie wypadniesz.

Archiwum: kwiecień 2022
spotkanie biznesowe porady