Dlaczego przy pracy biurowej potrzebujesz sportu bardziej niż inni?

Długotrwałe siedzenie przy biurku w jednej pozycji sprzyja otyłości i innym problemom ze zdrowiem. Każdy potrzebuje sportu i odrobiny aktywności, najlepiej codziennie. Są jednak zawody bardziej narażone na bezruch i związane z tym dolegliwości zdrowotne.

Tą grupą są na przykład pracownicy biurowi, którzy pracują przy komputerze czy innych stacjonarnych maszynach. Długie siedzenie w tej samej pozycji i brak dodatkowych aktywności może prowadzić do bólu pleców, karku, spadku kondycji, większej tkanki tłuszczowej, obniżenia ogólnej sprawności i zakresu mobilności, a nawet do problemów z sercem.

Sport to zdrowie, ale wcale nie trzeba uprawiać go wyczynowo, aby cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Przede wszystkim warto jednak dopasować rodzaj rekreacji do swoich własnych potrzeb i zainteresowań. Żeby wyrobić w sobie zdrowe nawyki związane z ruchem, aktywność fizyczna powinna sprawiać nam przyjemność. Jakie sporty warto rozważyć zwłaszcza przy pracy biurowej?

Squash – sport dla miłośników dynamicznej rywalizacji

Gra w squasha to propozycja dla osób, które mają dobrą kondycję i lubią się spocić. Jest to bardzo dynamiczna gra, która wymaga dużej sprawności fizycznej i odpowiedniego przygotowania. Potrzebny jest także dobry refleks i duża precyzja.

Pod względem wyposażenia, potrzebna jest m.in. odpowiednia rakieta do squasha, a także dobre antypoślizgowe buty o doskonałej przyczepności do podłoża. Rodzaj i typ sprzętu trzeba dopasować do stopnia zaawansowania użytkownika oraz stylu gry. Wiele osób decyduje się na zakupy online, bo wówczas można łatwo porównać poszczególne parametry rakiet czy butów i poznać oferty różnych producentów.

CrossFit: sport, który można uprawiać nie tylko na siłowni

Sporty łączące rozwój siły i kondycji to dobry i uniwersalny wybór dla każdego, kto na co dzień pracuje przy biurku i doskwiera mu brak ruchu. Jednak podobnie jak squash, crossfit to rodzaj aktywności fizycznej, która angażuje całe ciało i wymaga odpowiedniego przygotowania, choć oczywiście ciężary czy intensywność ćwiczeń można dopasować do swoich potrzeb.

Jest to intensywny rodzaj treningu, który doskonale wpływa na poprawę ogólnej sprawności fizycznej, wydolności oraz siły mięśni. Dużą zaletą tej dyscypliny jest fakt, że ćwiczyć można zarówno w profesjonalnej siłowni, jak i w domowym zaciszu.

Dlatego polecamy ten sport zwłaszcza dla miłośników home office, czyli pracy z domu. Przydadzą Ci się hantle, kettlebell, gumy oporowe do ćwiczeń, sztanga, drążek do podciągania i odzież sportowa.

Boks – wytrzymałość i siła

Jeśli nie lubisz sportów rakietowych ani typowego podnoszenia ciężarów, za to masz duszę wojownika i chcesz ćwiczyć nie tylko ciało, ale i umysł: wybierz boks. Wbrew pozorom ta dyscyplina uczy nie tyle walki, ile skutecznej obrony, refleksu, szybkości, zwinności, pracy nóg. Poza tym, jak każdy sport tego typu, boks kształtuje charakter, uczy cierpliwości, pokory i wielu innych przydatnych cech.

Co więcej, obecnie boks jest bardzo popularny i uprawiają go zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Jeśli nie masz doświadczeń z tym sportem, polecamy zacząć od znalezienia dobrej szkoły treningowej. Na początku wystarczy Ci podstawowe wyposażenie. Najważniejsze są oczywiście rękawice, buty i ochraniacze.

Sprawdź przykładowe buty bokserskie w ofercie Sportano i zobacz, jak wiele jest modeli takiego obuwia w zależności od stopnia zaawansowania czy rozmiaru. Można znaleźć buty damskie i męskie, dla początkujących i dla profesjonalistów – każdy ma szansę dopasować odpowiednie buty bokserskie dla siebie.

Joga: gdy potrzebujesz odpoczynku i wzmocnienia

Czy pracownicy biurowi muszą koniecznie uprawiać intensywne i wymagające dyscypliny sportu takie jak boks, squash czy crossfit? W żadnym wypadku! Jednak warto, aby rodzaj aktywności wzmacniał Twoje ciało i pozwolił Ci je nieco rozruszać. Jeśli dodatkowo szukasz trochę spokoju i relaksu po ciężkim dniu w pracy, to sprawdź, co może zaoferować Ci joga!

Nie jest to typowy sport, jednak zdecydowanie można się tutaj spocić, poprawić mięśnie i sylwetkę, ujędrnić ciało. Joga to rodzaj aktywności, który łączy ruch i wysiłek z koncentracją i medytacją. Ćwiczenia mogą poprawić elastyczność skóry, zwiększyć siłę mięśni, poprawić równowagę całego ciała i zadbać o prawidłową postawę.

Potrzebna będzie Ci wygodna, niekrępująca ruchów odzież oraz mata do ćwiczeń. Wiele osób ćwiczy codziennie, oglądając zajęcia w Internecie, ale jeśli dopiero zaczynasz, warto poznać prawidłowe wzorce ruchu i wybrać zajęcia stacjonarne pod okiem specjalisty. Dla osób pracujących w biurze czy w domu będzie to dodatkowa forma aktywności i okazja do ruszenia się w nowy teren.

Najprostszy i najmniej wymagający sport? Bieganie!

Bieganie ma tę zaletę nad każdym innym sportem, że nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Sporty zespołowe lub polegające na rywalizacji wymagają obecności innych osób, do uprawiania z kolei innych dyscyplin często potrzebny jest specjalistyczny sprzęt lub warunki do ćwiczeń.

Żeby biegać, nie trzeba wiele – wystarczy Ci dobre, lekkie i amortyzujące obuwie oraz przewiewna odzież, która dobrze odprowadza pot z ciała. Biegać można o każdej porze dnia, a nawet w nocy. Prawdziwi miłośnicy tego sportu nie rezygnują z biegania nawet w trakcie upałów czy deszczu. Można trenować na bieżni na siłowni czy w domu, biegać po mieście, po lokalnym parku czy lesie. Więcej na temat biegania możesz znaleźć na stronie internetowej: https://sportano.pl/blog/efekty-biegania-jak-i-ile-biegac-zeby-zmienic-sylwetke-korzysci-biegania-i-rezultaty-przed-i-po/, gdzie przedstawione zostały m.in. niektóre korzyści płynące z tego typu aktywności.

Jak widać, jest wiele sportów i rodzajów aktywności dla osób pracujących biurowo i nie tylko. Nie próbuj przekonać się na siłę do jakiejś dyscypliny, tylko dlatego, że jest akurat modna. Zachęcamy do eksperymentów – próbowanie różnych sportów to zawsze lepsza decyzja niż siedzenie przy biurku!

Archiwum: lipiec 2023