W dzisiejszych czasach ogromną rolę odgrywają informacje. Prognozy, polityka i strategie są oparte na informacjach, a analiza danych i informacji pomaga firmom określić, gdzie skierować swoje siły, aby osiągnąć lepsze wyniki. Wiele czynników zależy od profesjonalizmu statysty, jego rozumienia branży, umiejętności krytycznego myślenia i właściwego podejścia do rozwiązywania problemów, dlatego przedstawiciele tej profesji są wysoko cenieni. Jednak samo posiadanie wiedzy statystycznej nie wystarcza, aby zdobyć pracę w branży biznesowej. Poniżej przedstawimy kilka porad, które pomogą statystykom rozpocząć karierę w biznesie.

Rozumienie produktu

Bardzo ważne jest nie tylko zrozumienie głównego przeznaczenia produktu, ale także przekazanie go przyszłemu klientowi i zainteresowanie go. Dlatego warto najpierw zapoznać się z produktem, wyróżnić jego mocne strony i zdecydować, dlaczego klienci powinni go wybrać. Rozważmy ten punkt na konkretnym przykładzie już odnoszącego sukcesy biznesu:

„Studybay is an online assignment help service that connects ambitious students with top experts. It is the perfect place for high school and college students to collaborate with academic professionals who can assist with admission essays to reduce stress before college enrollment or who also provide stats homework help for students.”

Podczas czytania celu potencjalny klient rozumie, na jaką pomoc może liczyć. Oczywiste jest, że jeśli klient potrzebuje pomocy w odrabianiu lekcji ze statystyki, na pewno zwróci się do Studybay. Dlatego bardzo ważne jest zainteresowanie klienta od pierwszej sekundy.

Zbadaj swoją branżę

Zanim wkroczysz na ścieżkę kariery biznesowej, warto zaznajomić się z:

 • najnowszymi osiągnięciami; 
 • trendami branżowymi; 
 • wewnętrznymi informacjami dotyczącymi danej pracy. 

Poznanie wybranej branży pomoże być bardziej zorientowanym i lepiej zrozumieć konkretny biznes. Ogólne umiejętności, które wykorzystujesz w danej branży, mogą być również przydatne w innych sektorach, ale dogłębna wiedza na temat wybranej dziedziny pomoże Ci osiągnąć sukces w dłuższej perspektywie.

Niektóre opcje, za pomocą których możesz badać wybraną dziedzinę lub sektor, obejmują czasopisma biznesowe, publikacje branżowe i strony internetowe, biuletyny informacyjne, książki i publikacje finansowe, wykłady, prezentacje i wystąpienia liderów branży. Zalecamy zapoznać się z tym artykułem, w którym znajdziesz listę najlepszych książek do rozwijania swoich umiejętności biznesowych.

Rozwijaj swoje umiejętności

Statystykom potrzebne są umiejętności z zakresu matematyki, informatyki, komunikacji i analizy danych. Będziesz również potrzebować wiedzy branżowej oraz umiejętności pracy zespołowej i współpracy z innymi.

Firmy biznesowe bardzo cenią specjalistów, którzy potrafią rozwiązywać problemy, posiadają głęboką wiedzę techniczną i skutecznie komunikują się ze swoimi klientami. Aby rozpocząć udaną karierę w dziedzinie biznesu, skup się na swoich umiejętnościach, rozwijaj je i nigdy nie obawiaj się doskonalenia.

Nie zapomnij o certyfikatach

Statystycy muszą posiadać profesjonalny certyfikat w celu prowadzenia swojej działalności. Dodanie certyfikatu do swojego CV może pomóc wyróżnić się spośród konkurentów i potencjalnie zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy. 

Bądź na bieżąco z pojawiającymi się możliwościami

Świat biznesu doświadczył niezliczonych innowacji i zmian na przestrzeni wielu lat. W miarę tworzenia nowych obszarów i sektorów biznesowych będziesz mieć możliwość zmiany ścieżki kariery. Dla większości kandydatów charakterystyczne jest zmienianie pracy co kilka lat w miarę pojawiania się nowych możliwości.

Tworząc solidne fundamenty z wykształcenia, szkoleń i doświadczenia, będziesz dobrze przygotowany do rozwiązywania wszelkich nowych wyzwań, jakie pojawiają się w Twojej karierze zawodowej. Pozostając na bieżąco z nowymi technologiami, zmianami i stanowiskami organizacyjnymi, będziesz mógł awansować na nowe, korzystne stanowiska w miarę wspinania się po szczeblach kariery. Szczególnie biznesmeni, którzy mogą stać się wiodącymi ekspertami w nowych innowacjach, posiadają konkurencyjną przewagę dzięki swojej wiedzy tematycznej, zdolności do podejmowania decyzji biznesowych i zgromadzonemu doświadczeniu w określonej dziedzinie.

Rozwój zawodowy

Im większe masz doświadczenie, tym większa szansa na rozwój zawodowy i możliwość otrzymania stanowiska kierowniczego. Zazwyczaj osoby posiadające stopień magistra lub doktora będą miały więcej możliwości podwyżki i otrzymania wyższego stanowiska. W miarę pracy w organizacji i stawania się coraz bardziej uznawanym, ważnym członkiem zespołu i ekspertem w dziedzinie również będziesz mógł awansować na wyższe stanowiska. Uzyskanie wyższego wykształcenia i osiągnięcie sukcesów w tej dziedzinie to dwa sposoby na rozwój zawodowy. Ponadto poziom wynagrodzenia zwykle będzie rosnąć w miarę wzrostu Twojej roli. 

Networking z kolegami

Networking jest jednym z najważniejszych elementów, na które warto inwestować czas przez całą karierę. W firmach, w których pracujesz, poznasz wielu kolegów, ale kontakty możesz również nawiązać poprzez:

 • staże, 
 • wydarzenia społeczne, 
 • targi branżowe,
 • konferencje zawodowe. 

Wielu ludzi w Twojej branży zmieni pracę i zostanie zatrudnionych w różnych firmach, a niektórzy w pewnym momencie zajmą stanowiska kierownicze. W miarę awansu będziesz potrzebować kolegów, którzy będą Cię wspierać, a także partnerów do nawiązywania strategicznych sojuszy. Bez względu na to, na jakim etapie kariery się znajdujesz, możesz skorzystać z usług mentorów, którzy pomogą Ci zorientować się w przyszłej ścieżce kariery zawodowej.

Elastyczność to klucz do sukcesu

Aby zdobyć pracę lub odnieść sukces w biznesie jako statystyk, należy być osobą elastyczną. Obejmuje to:

 • wykazywanie gotowości do pracy w dodatkowych godzinach, w weekendy i święta;
 • współpracę z kolegami, którzy mają inny styl pracy niż ty;
 • rozpoznawanie momentów, kiedy należy podejmować samodzielne decyzje lub szukać porady specjalistów;
 • eksplorowanie różnych podejść analitycznych zamiast polegania wyłącznie na preferowanej technice.

Narzędzia do pracy z informacjami

Praca z oprogramowaniem do modelowania i opisu procesów nie powinna stanowić problemu i musi być tak samo łatwa w obsłudze jak MS Excel. Warto zwrócić uwagę na narzędzia do pracy z danymi, takie jak SQL (Structured Query Language). Jest to „język strukturalnych zapytań”, który służy do pisania krótkich skryptów do pobierania danych z magazynów. Znajomość SQL nie jest obecnie uważana za niezbędną umiejętność dla statystyka biznesowego, ale jest to z pewnością atut i dodatkowa zaleta dla Ciebie jako pracownika.

Obowiązkową umiejętnością dla statystyka biznesowego jest opanowanie narzędzi do wizualizacji i analizy danych. Najłatwiej zacząć od Tableau. Możesz go pobrać na swój komputer i wykorzystywać za darmo przez okres testowy. Najwyżej opłacani statystycy posługują się programem Qlik, ale najczęściej spotykane narzędzie to MS Power BI.

Praktyka

Podejście na zasadzie: „Trzy lata nauki, potem szukamy pracy” nie jest już aktualne, dlatego zalecamy rozpoczęcie stosowania nowych umiejętności jak najwcześniej. Idealnym rozwiązaniem jest odbycie stażu, który poszerza wiedzę, otwiera nowe horyzonty i inspiruje. Właściwe podejście do stażu polega na integrowaniu całego doświadczenia zawodowego w nowej specjalizacji, a nie na rozpoczynaniu nauki od zera. To właśnie w tym połączeniu rodzi się supermoc statystyka, który nie tylko naciska przyciski i otrzymuje wykresy, ale rozumie pochodzenie i znaczenie kluczowych wskaźników biznesowych.

Czy w 2023 roku statystycy biznesowi są potrzebni?

W roku 2023 statystycy biznesowi są nadal bardzo poszukiwanymi specjalistami. W okresie zmian gospodarczych i politycznych firmy są zmuszone szybko się dostosowywać do obecnych warunków. Starają się zmieniać swoje procesy biznesowe w taki sposób, aby firma nadal osiągała te same rezultaty lub była bardziej efektywna. Statystycy biznesowi są potrzebni do optymalizacji procesów biznesowych firm – na przykład aby usunąć nadmierną biurokrację, jeśli takowa istnieje.

Jeśli chcesz coś zmienić w swoim życiu i rozpocząć karierę w biznesie, nie bój się tego próbować. Zrozumienie, w jaki sposób możesz wpływać na swoją ścieżkę kariery biznesowej, jest kluczowe, jeśli chcesz wyróżniać się spośród konkurentów. Od dostarczania prognoz biznesowych do lepszego zrozumienia swoich klientów – możemy wykorzystać zebrane dane, aby podejmować ostateczne decyzje, które doprowadzą biznes na nowy poziom. Życzymy Ci powodzenia i osiągania nowych wysokości rozpoczynając karierę w biznesie!

Źródła

 1. US Bureau of Labor Statistics. “Occupational Outlook Handbook: Mathematicians and Statisticians”.
 2. Ben Horowitz. “The Hard Thing About Hard Things: Building a Business When There Are No Easy Answers”.
Archiwum: lipiec 2023