Nowoczesne przestrzenie biurowe wyposażone są dzisiaj w stanowiska pracy, przy których realizowanie zawodowych obowiązków odbywa się przy komputerze. Bez względu na układ biura typu open space czy samodzielne gabinety, ergonomia ma kluczowe znaczenie, jeśli uwzględnia się nie tylko efektywność pracy, ale również zadowolenie i optymalny komfort pracownika. Jakie meble warto wybrać do ergonomicznej pracy przy komputerze, a jakich błędów nie należy popełniać? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Czym jest ergonomia pracy przy komputerze?

Ergonomia ma zapewnić odpowiednie warunki do pracy przy komputerze. Stanowisko, które zajmuje pracownik biurowy, ma być dopasowane do jego indywidualnych potrzeb w zakresie osiągania nie tylko maksymalnej wydajności i efektywności, ale również komfortu, wygody, zaangażowania i zadowolenia z realizowanych obowiązków. Nie ma wątpliwości, że ergonomia w zakresie urządzania stanowiska pracy przy komputerze jest dzisiaj podstawą, która wpływa na efekty działań, które z kolei mają realny wpływ na finalne zyski firmy.

Najczęstsze konsekwencje nieergonomicznego stanowiska pracy

Priorytetem w tworzeniu ergonomicznego miejsca pracy przy komputerze jest optymalna wygoda pracownika, która ma znaczenie, patrząc na jego wydajność. Jeśli wyposażenie stanowiska nie będzie odpowiednie, zatrudniony może borykać się z przykrymi konsekwencjami, których efektem będzie mniejsza efektywność w zakresie wykonywanych obowiązków. Nieergonomiczne miejsce pracy siedzącej, podczas której głównym narzędziem pracy jest komputer, może przyczyniać się nie tylko do niezadowolenia pracownika, ale również jego problemów zdrowotnych. Ból kręgosłupa i głowy, drętwienie kończyn, zwyrodnienia stawów, przykurcze mięśni, zaburzenia krążenia, zaburzenia widzenia, to tylko niektóre z konsekwencji długotrwałej pracy przy komputerze w złych warunkach.

Zasady tworzenia ergonomicznego stanowiska pracy

Ergonomia pracy przy komputerze zakłada przede wszystkim wyposażenie stanowiska w odpowiednie, ergonomiczne biurko do pracy i właściwy fotel. Mówi się również o pozytywnych zasadach pracy, które warto wdrożyć, aby wykonywanie zawodowych obowiązków przed monitorem komputera było jak najefektywniejsze.

Oprócz stosownego wyposażenia, ergonomiczne stanowisko pracy wymaga dodatkowych elementów i warunków, jak właściwa odległość pomiędzy biurkami, dobre oświetlenie, biura, systemy akustyczne, wentylacja czy realizacja systematycznych przerw podczas zawodowych działań.

Jakie meble wybrać do ergonomicznego stanowiska pracy?

Ergonomia stanowiska komputerowego może być zapewniona, jeśli wyposaży się je w biurko z odpowiednim blatem. Ważna jest nie tylko jego szerokość i długość, ale również wysokość. Ergonomiczna pozycja przy komputerze to ta, która niweluje problem dotykania kolan blatu w pozycji siedzącej. Najlepszym wyborem będzie biurko z regulowanym blatem, dzięki czemu można dopasować je do indywidualnych potrzeb pracownika.

Kolejne aspekty urządzania biurka dotyczą najlepszych ustawień w zakresie odległości poszczególnych akcesoriów. Klawiatura powinna znaleźć się co najmniej 10 cm od brzegu blatu, a monitor 60-70 cm od twarzy. Dodatkowym wyposażeniem mogą być gadżety pomocnicze, takie jak podkładka pod myszkę czy pod komputer.

Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze uwzględnia również fotel biurowy. Od najlepszego modelu takiego mebla wymaga się, aby był stabilny i nie krępował ruchów pracownika. Dobry fotel ergonomiczny ma regulowane siedzisko, oparcie i podłokietniki. Doskonałym wyborem będzie fotel z zagłówkiem.

Archiwum: grudzień 2022