Zarobki

Ile zarabia bibliotekarz? Czy jest to ciekawa praca?

2 minut(y) czytania
Ocena

Ile zarabia bibliotekarz? Kwota jego wynagrodzenia nie budzi westchnień zazdrości. Z drugiej strony jest to stabilna i spokojna praca w „budżetówce”. Mimo wszystko wynagrodzenie nie zachęca do podjęcia pracy w bibliotece. Poznaj więcej szczegółów na ten temat.

Na czym polega praca w bibliotece? Czy to tylko nudne katalogowanie i odkładanie książek na półki? Obsługa osób wypożyczających książki? Nie do końca. Misją bibliotekarzy jest propagowanie czytelnictwa i sprowadzanie do placówki nowości wydawniczych. Poza tym bibliotekarze zapraszają znanych autorów i organizują wieczorki autorskie, a nawet premiery wydawnicze. Pracownicy samorządowych bibliotek często udzielają się przy organizowaniu lokalnych festynów kulturalnych i kiermaszy książek. Zatem może to być całkiem ciekawa praca. A ile zarabia bibliotekarz? Sprawdźmy!

Ile zarabia bibliotekarz w bibliotece publicznej?

To zależy w dużej mierze od budżetu samorządu. Zwykle początkujący bibliotekarze zarabiają najniższe krajowe wynagrodzenie. Średnie wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 3 tys. netto wraz z dodatkiem za wysługę, przy czym są to kwoty zarobków w placówkach w dużych miastach. Warto nadmienić, że nie trzeba mieć wyższego wykształcenia, aby pracować w bibliotece. Wystarczy studium pomaturalne z bibliotekoznawstwa. Mimo to wielu bibliotekarzy ma dyplom ukończenia studiów na kierunku bibliotekoznawstwo i informacja naukowa.

Ile zarabia bibliotekarz w bibliotece szkolnej?

W bibliotekach szkolnych pracują zazwyczaj nauczyciele, którzy uzupełniają sobie etat, gry brakuje im godzin lekcyjnych do pensum. Otrzymują oni wynagrodzenie zgodnie z przepisami zawartymi w Karcie Nauczyciela, uzależnione od stopnia awansu zawodowego. Zdarza się, że w szkolnych bibliotekach dorabiają sobie emerytowani nauczyciele. Często też w wypożyczaniem lektur szkolnych zajmują stażyści skierowani tam przez urzędy gmin czy urzędy pracy.

Ile zarabia bibliotekarz w bibliotece naukowej?

Zarobki kustoszy w bibliotekach działających przy uczelniach są nieco wyższe i wynoszą około 3,5-4 tys. zł. netto za miesiąc. Jednakże ruch w takich placówkach jest ogromny, a pracownicy muszą mieć szeroką wiedzę ogólną, ale też doskonale znać komputerowy system informatyczny i sprawnie katalogować poszczególne pozycje.

Kliknij!
Ile zarabia analityk i od czego zależy jego pensja?

Wiesz już, ile zarabia bibliotekarz. Zawód ten obrósł przez lata w wiele mitów. Jednak współcześnie praca w bibliotece to niekoniecznie wymarzony etat dla nieśmiałego introwertyka, zamkniętego w świecie książek. Wymagania są coraz większe, choć niestety wysokość zarobków im nie dorównuje.

Zobacz też:
Justyna Redzik
54 Artykuł(y)

o autorze
Zawodowo zajmuje się copywritingiem i usługami finansowymi. Z wykształcenia jest ekonomistką, ekspertem od prawa w biznesie i zarządzania logistyką. Prowadzi firmę, która zajmuje się doradztwem finansowym, dlatego też w tej tematyce czuje się najlepiej. Jej pasją jest psychologia i szeroko rozumiany handmade.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia pracownik biurowy oraz co należy do jego obowiązków?

1 minut(y) czytania
Ocena Biuro kojarzone jest ze spokojnym, cichym i czystym miejscem pracy. Wiele osób właśnie w ten sposób wyobraża sobie swoją przyszłość. Specjalnie…
Zarobki

Marzysz o karierze w radiu? Zobacz, ile zarabia prezenter radiowy!

1 minut(y) czytania
Ocena Praca prezentera radiowego wiąże się z popularnością. Z tego względu wielu ludzi chciałoby uprawiać ten zawód. okazuje się jednak, że praca…
Zarobki

Czym się zajmuje i ile zarabia właściciel firmy budowlanej? Sprawdź!

1 minut(y) czytania
Ocena Posiadanie własnej firmy budowlanej to dobry pomysł na dochodowy biznes. Należy jednak pamiętać, że jedynie najlepsi osiągną w nim sukces. Sprawdziliśmy,…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.