Aktualności

Federacja Przedsiębiorców Polskich przedstawiła postulaty, które mają zminimalizować ryzyko kolejnego lockdownu

1 minut(y) czytania

Coraz głośniej mówi się o zbliżającej się czwartej fali koronawirusa. Poprzednie spowodowały liczne obostrzenia, przez które duża liczba przedsiębiorstw zbankrutowało bądź znacząco ograniczyło dochody. W związku z tym Federacja Przedsiębiorców Polskich postuluje o ograniczenie dostępu osób niezaszczepionych do usług, co pozwoliłoby ograniczyć potencjalne straty i koszty.

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) szacuje, że ewentualny lockdown przyczyni się do strat gospodarczych sięgających 37 mld zł. Najbardziej narażony jest sektor usługowy, który z powodu obostrzeń może spowodować deficyt na poziomie 25 mld zł. Dodatkowo wsparcie pieniężne dla najbardziej potrzebujących branż w ramach kolejnej tarczy antykryzysowej może kosztować państwo 13 mld zł.

FPP proponuje rozwiązania, które ograniczą straty i zwiększą liczbę zaszczepionych osób

FPP proponuje rozwiązania minimalizujące straty i koszty nawet o 70%, a zarazem przyczyniłyby się do większej liczby osób zaszczepionych na COVID-19. Poniżej przedstawiamy postulaty, które zdaniem organizacji powinny być uwzględnione w przypadku kolejnej fali zakażeń:

  • możliwość uzależnienia dostępu do określonych miejsc lub dopuszczenia do wykonania określonych czynności, w tym skorzystania z usług, od uprzedniego poddania się szczepieniu przeciwko chorobie, które rodzi stan zagrożenia epidemicznego lub wywołała stan epidemii;
  • wyposażenie podmiotów dysponujących określonymi miejscami lub decydujących o pojęciu określonych czynności, w tym skorzystania z oferowanych przez nich usług, w uprawnienie do żądania okazania zaświadczenia o poddaniu się sczepieniu – czyli uprawnienie do przetwarzania odpowiednich danych osobowych;
  • zwolnienie odmawiającego dostępu z ewentualnych negatywnych konsekwencji jego decyzji na płaszczyźnie prawa pracy, prawa cywilnego i prawa wykroczeń;
  • szczególne rozwiązania należy przewidzieć dla osób, które ze względów medycznych nie mogą poddać się szczepieniom.

FPP podkreśla, że podobne regulacja w lipcu wprowadziła Francja. To sprawiło, że liczba rejestracji na szczepienia wzrosła do 900 tys. osób.

Nasze propozycje
Aktualności

Zakaz handlu w niedziele. Coraz więcej sklepów omija restrykcje. PIS przygotował projekt nowelizacji, KO i Porozumienie stawia weto

1 minut(y) czytania
W 2021 r. tylko przez siedem niedziel zrobimy zakupy. Tak przynajmniej przewiduje prawo, które omija coraz większa liczba sklepów. Wszystko to za sprawą luk w regulacjach. Przedsiębiorcy skutecznie obchodzą przepisy, co spowodowało, że PIS przygotował projekt nowelizacji ustawy, która „uszczelnieni zakaz”.
Aktualności

Jak długo firmy będą odczuwać skutki pandemii? Deloitte opublikował rezultaty badań

1 minut(y) czytania
Firma doradcza Deloitte między 21 stycznia a 9 marca br. przepytała ponad 2,7 tys. osób z całego świata, reprezentujących średnie przedsiębiorstwa, na temat wpływu Covid-19 na działalność ich firm. Większość ankietowanych jest zdania, że skutki pandemii będą odczuwalne od roku do nawet trzech lat.
Aktualności

Rząd udzieli pomocy branżom, które najmocniej odczuły skutki pandemii koronawirusa

1 minut(y) czytania
Rada Ministrów planuje w III kwartale br. zatwierdzić projekt nowelizacji ustawy zakładający pomoc firmom, które szczególnie mocno odczuły skutki pandemii Covid-19. Regulacje przewidują wsparcie w formie świadczenia postojowego lub zwolnienie z opłat w okresie od 1 do 31 maja 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *