Emerytury stażowe to rewolucyjny pomysł, który co chwilę powraca, i o którym robi się coraz głośniej. Na czym polega pomysł emerytur stażowych? Kogo dotyczy i po ilu latach można najwcześniej na nią przejść? Na jakich zasadach maja zostać wprowadzone? Wszystko wyjaśniamy poniżej!
Emerytury stażowe – na czym polega pomysł emerytury prezydenckiej?
Czy możliwe jest emerytura po 40 latach pracy? Tak, dzięki wprowadzeniu w życie rewolucyjnej propozycji prezydenta Andrzeja Dudy, czyli emerytury stażowej. Opracowywana w porozumieniu z NSZZ Solidarność, miałaby być wypłacana po przepracowaniu określonej liczby lat, a nie – jak dotychczas – po osiągnięciu wieku emerytalnego. Ten aktualnie wynosi w Polsce odpowiednio 60 i 65 lat dla kobiet i mężczyzn.
Zgodnie z przedstawioną koncepcją, dzięki wprowadzeniu świadczenia stażowego, pracownicy będą mogli przejść na emeryturę szybciej – po przepracowaniu 35 lub 40 lat (dla odpowiednio kobiet i mężczyzn). Jedyne, co trzeba będzie zrobić, to wykazać określony staż pracy.
Choć nie jest to pomysł nowy, to do dzisiaj w tej sprawie nic się nie zadziało. W maju 2020 r. prezydent Andrzej Duda podpisał porozumienie z Solidarnością. Dotyczyło ono powrotu do prac nad stażowymi emeryturami po wygranych wyborach prezydenckich, a Kancelaria Prezydenta RP potwierdziła współprace w zakresie stworzenia projektu, który pozwoliłby na wprowadzenie emerytury prezydenckiej, z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Emerytura po 40 latach pracy – czy to możliwe?
Choć zapowiedź emerytur stażowych był jedną z najważniejszych zapowiedzi wyborczych Andrzeja Dudy, to po wyborach temat ucichł. Wrócił w grudniu 2021 r. – nie w jednej, a w dwóch wersjach, które trafiły już do Sejmu. Pierwszy projekt został złożony przez „Solidarność”, drugi został przygotowany przez Prezydenta RP. Wszystko wskazuje więc na to, że już niedługo możemy doczekać się wprowadzenia emerytury po 40 latach pracy.
Nie jest to jednak po prostu uzyskanie 40-letniego stażu pracy. W projektach ustaw przewidziane są pewne zasady przechodzenia na to świadczenie. Zobacz poradnik pracownika – Gowork.pl, jeśli zależy Ci na aktualnej i kompleksowej informacji na temat emerytur stażowych.
Na jakich zasadach mają działać emerytury stażowe?
Zasady emerytur stażowych miały zostać już ustalone z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i czekają na wprowadzenie w życie. Aktualnie nie jest jednak pewne, czy wystarczy osiągnąć określony staż pracy. Na jakich zasadach miałyby zostać wprowadzone emerytury stażowe? Potencjalny emeryt musiałby osiągnąć:
- wiek emerytalny, czyli 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn,
- wymiar oskładkowanego czasu pracy – 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn,
- składki pozwalające na cykliczną wypłatę minimum 120% minimalnej emerytury w danym roku.
Ważna informacja jest fakt, że do stażu pracy nie wliczają się – jak np. do wymiaru urlopu – lata edukacji. Czy w efekcie im wyższe wykształcenie, tym mniejsze szanse na przejście na emeryturę stażową? Wszystko wskazuje na to, że emerytury opierające się na stażu pracy zostaną wprowadzone, jednak w jakiej ostatecznie formie – tego dowiemy się dopiero wtedy, gdy poznamy ostateczny projekt wprowadzający w życie to rozwiązanie. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz poradniki w kategorii prawo pracy na gowork.pl.