Ile może wynosić emerytura po 35 latach pracy i komu się należy? Poznaj odpowiedzi na te pytania i zweryfikuj, jak może wyglądać twoje świadczenie emerytalne.
Emerytura w naszym kraju zależy w ścisłym stopniu od osiągnięcia odpowiedniego wieku emerytalnego. Wiadomo, że wynosi on odpowiednio 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jednak czy można otrzymywać świadczenie emerytalne wcześniej? Ile wynosić może emerytura po 35 latach pracy? Sprawdź, czym jest tak zwana emerytura stażowa i przekonaj się, czy możesz na nią liczyć.
Emerytura po 35 latach pracy – czy to możliwe?
Do tej pory głównym kryterium decydującym o tym, czy dana osoba może otrzymywać emeryturę czy nie, było osiągnięcie właściwego wieku emerytalnego. To jednak może niebawem ulec zmianie wraz z nowymi pomysłami legislacyjnymi dotyczącymi świadczeń emerytalnych. Jakim? Mowa tu o tak zwanej emeryturze stażowej, którą potocznie czasem określa się właśnie np. jako emeryturę po 35 latach pracy.
Czym jest emerytura stażowa? To, jak sama nazwa wskazuje, rodzaj uposażenia emerytalnego, które przysługuje nie w związku z przekroczeniem danej bariery wiekowej, ale w związku z przepracowaniem określonej liczby lat. Innymi słowy chodzi tu o osiągnięcie właściwego stażu pracy.
Wedle projektowanych przepisów, które miałyby mieć zastosowanie w przypadku polskiego systemu emerytalnego mogłoby to być 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Tym samym stażowa emerytura po 35 latach pracy stanowiłaby alternatywę dla emerytur przyznawanych wedle dotychczasowych zasad. Te jednak by nie zniknęły. Emerytura stażowa miałaby stanowić inną opcję.
Emerytura po 35 latach pracy – dla kogo?
Warto podkreślić fakt, że emerytura po 35 latach pracy przysługiwałaby szerokiej grupie osób uprawnionych do świadczeń emerytalnych. Wedle projektowanych przepisów miałaby obejmować tak osoby podlegające ubezpieczeniu w ramach powszechnego systemu emerytalnego ZUS jak i przedstawicieli środowisk rolniczych.
Ci ostatni bowiem podlegają innemu systemowi niż w przypadku typowych płatników składek. Jest to rolniczy system ubezpieczeń społecznych. W obu przypadkach projekt procedowany w 2022 roku miałby ułatwiać zejście z rynku pracy.
Emerytura po 35 latach pracy – kiedy wejdzie w życie?
Rozwiązanie o którym tu mówimy, czyli emerytura stażowa jeszcze nie funkcjonuje w polskim systemie. Jednak trwające prace nad stosownymi ustawami wskazują, że ta sytuacja już niebawem może się zmienić.
Prezydencki projekt ustawy dotyczący emerytur stażowych, który przedstawił prezydent Andrzej Duda, trafił do sejmu już w grudniu 2021 roku. Warto dodać, że rozwiązania dotyczące wcześniejsze emerytury miały poparcie obywatelskie, choćby ze strony Solidarności.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (bo tak dokładnie nazywała się ustawa przedstawiona przez prezydenta) ma na celu zmianę obecnego status quo związanego z warunkiem uzyskania odpowiedniego wieku emerytalnego przez osoby, które miałyby przejść na emeryturę.
Warto dodać, że emerytura po 35 latach pracy lub po 40 latach pracy to w istocie pewnego rodzaju uproszczenie. Tak naprawdę wedle założeń projektowanej ustawy prawo do emerytury będą bowiem nabywać osoby, które wykażą okres składkowy wynoszący 39 (w przypadku kobiet) i 44 lata (w przypadku mężczyzn). To minimalny czas, który pozwoli na emeryturę za staż.
Emerytura po 35 latach pracy – podsumowanie
Wciąż otwarte pozostaje pytanie o to, kiedy emerytura po 35 latach pracy rzeczywiście zawita do portfeli osób, które wykazały się w swoim życiu zawodowym odpowiednim stażem pracy. W tym roku pierwsze czytanie ustawy dość gładko przeszło przez sejm.
To może wskazywać na to, że istnieją spore szanse, by emerytury stażowe stały się naturalnym elementem polskiego systemu ubezpieczeń społecznych już niebawem. Wprowadzenie emerytur stażowych może nastąpić dość szybko.
A czy jest to rozwiązanie korzystne? Zwolennicy emerytur stażowych, do których zaliczają się choćby liczne związki zawodowe, wskazują na fakt, że emerytury te stanowią wielkie ułatwienie dla tych osób, które mają problem z dotrwaniem w pełnym zdrowiu do wieku emerytalnego.
Akcentowany jest także fakt, że staż pracy ma ogromne znaczenie i powinien być należycie doceniany. Fakt faktem, że wprowadzenie tej możliwości do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych dałoby polskim pracownikom dodatkową alternatywę.