Emerytura nauczycielska po 40 latach pracy? Przekonaj się, jak dokładnie wygląda sytuacja emerytalna nauczycieli po 40 latach pracy. Dowiedz się, na jakie świadczenia mogą liczyć nauczyciele w 2022 roku.
Fach nauczyciela wymaga kompetencji i wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Nie może więc dziwić, że wielu nauczycieli po latach pracy liczy na godziwą emeryturę. Czy mają na to szansę? Jak wygląda emerytura nauczycielska po 40 latach pracy i co warto o niej wiedzieć? Poznaj odpowiedzi na te pytania.
Emerytura nauczycielska po 40 latach pracy. Podstawowe informacje
Ile wynosi emerytura nauczycielska po 40 latach pracy i kiedy można ją otrzymać? Co do zasady nauczyciele mogą przejść na emeryturę po osiągnięciu konkretnego wieku emerytalnego, co w przypadku emerytury powszechnej oznacza 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
W ostatnich latach pojawił się jednak pomysł dotyczący tak zwanych emerytur stażowych. To właśnie one stanowią owe „emerytury po 40 latach pracy”. Inicjatorem tego rozwiązania był w grudniu 2021 roku prezydent Andrzej Duda. Wtedy to złożył w Sejmie projekt ustawy o emeryturach stażowych.
Obecnie kwestie emerytur nauczycieli i innych pracowników oświaty regulują Karta Nauczyciela i Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Emerytura nauczycielska po 40 latach pracy a emerytury stażowe
Czym w istocie miałyby być emerytury stażowe? Wedle propozycji prezydenta na emeryturę mogłyby przejść dzięki temu rozwiązaniu osoby, które mają zaliczony określony staż pracy. Wiek nie miałby przy tym znaczenia. I tak oto dla mężczyzn byłyby to czterdzieści cztery lata, zaś dla kobiet trzydzieści dziewięć.
Do tej pory odbyły się pierwsze czytania projektów stosownych ustaw, jednak prace sejmowe wciąż trwają. Niewykluczone, że emerytury stażowe zawitają do polskiego systemu emerytalnego w bliskiej przyszłości. A tym samym zawitają do życia nauczycieli.
Nauczyciele mogą obecnie skorzystać z przedemerytalnego nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Dotyczy ono osób, które po rozwiązaniu stosunku pracy nie podjęły żadnej pracy zawodowej, a nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego. Taka osoba musi udowodnić co najmniej 20 lat pracy w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć w placówkach wymienionych w Ustawie z dnia 22 maja 2009 roku o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych.
Emerytura nauczycielska po 40 latach pracy a wcześniejsze emerytury dla nauczycieli
Nauczyciele już dziś mogą przechodzić na wcześniejszą emeryturę. Może to nastąpić ze względu na niekorzystny wpływ pracy na zdrowie czy jej uciążliwość. Po trzydziestu latach pracy nauczyciel zyskuje prawo do emerytury i może złożyć wniosek o przejście na wcześniejszą emeryturę.
Nie ma przy tym znaczenia jego wiek. Ten przywilej gwarantowany jest pedagogom przez zapisy Karty Nauczyciela. Oczywiście w takim przypadku należy liczyć się z tym, że świadczenie będzie niższe, niż mogłoby być po przepracowaniu większej liczby lat.