Emerytury

Emerytura nauczycielska po 40 latach pracy. Dowiedz się, jak wyglądają świadczenia dla nauczycieli!

1 minut(y) czytania
Ocena

Emerytura nauczycielska po 40 latach pracy? Przekonaj się, jak dokładnie wygląda sytuacja emerytalna nauczycieli po 40 latach pracy. Dowiedz się, na jakie świadczenia mogą liczyć.

Fach nauczyciela wymaga kompetencji i wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Nie może więc dziwić, że wielu nauczycieli po latach pracy liczy na godziwą emeryturę. Czy mają na to szansę? Jak wygląda emerytura nauczycielska po 40 latach pracy i co warto o niej wiedzieć? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Emerytura nauczycielska po 40 latach pracy. Podstawowe informacje

Ile wynosi emerytura nauczycielska po 40 latach pracy i kiedy można ją otrzymać? Co do zasady nauczyciele mogą przejść na emeryturę po osiągnięciu konkretnego wieku emerytalnego. W ostatnich latach pojawił się jednak pomysł dotyczący tak zwanych emerytur stażowych. To właśnie one stanowią owe „emerytury po 40 latach pracy”. Inicjatorem tego rozwiązania był w grudniu 2021 roku prezydent Andrzej Duda. Wtedy to złożył w Sejmie projekt ustawy o emeryturach stażowych.

Emerytura nauczycielska po 40 latach pracy a emerytury stażowe

Czym w istocie miałyby być emerytury stażowe? Wedle propozycji prezydenta na emeryturę mogłyby przejść dzięki temu rozwiązaniu osoby, które mają zaliczony określony staż pracy. Wiek nie miałby przy tym znaczenia. I tak oto dla mężczyzn byłyby to czterdzieści cztery lata, zaś dla kobiet trzydzieści dziewięć. Do tej pory odbyły się pierwsze czytania projektów stosownych ustaw, jednak prace sejmowe wciąż trwają. Niewykluczone, że emerytury stażowe zawitają do polskiego systemu emerytalnego w bliskiej przyszłości. A tym samym zawitają do życia nauczycieli.

Kliknij!
Przeliczenie emerytury wojskowej po 55 roku życia. Przekonaj się, jak to zrobić!

Emerytura nauczycielska po 40 latach pracy a wcześniejsze emerytury dla nauczycieli

Nauczyciele już dziś mogą przechodzić na wcześniejszą emeryturę. Może to nastąpić ze względu na niekorzystny wpływ pracy na zdrowie czy jej uciążliwość. Po trzydziestu latach pracy nauczyciel może złożyć wniosek o przejście na wcześniejszą emeryturę. Nie ma przy tym znaczenia jego wiek. Ten przywilej gwarantowany jest pedagogom przez zapisy Karty Nauczyciela. Oczywiście w takim przypadku należy liczyć się z tym, że świadczenie będzie niższe, niż mogłoby być po przepracowaniu większej liczby lat.

Zobacz też:
Nasze propozycje
Emerytury

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytury przez ZUS – sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy zmniejszenie lub zawieszenie emerytury jest możliwe? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym dokładnie przedstawiamy, w jakich sytuacjach…
Emerytury

Dodatek do emerytury i renty – jakie są rodzaje dodatkowych świadczeń w 2022 roku?

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz ubiegać się o jakiś dodatek do emerytury lub renty? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym prezentujemy…
Emerytury

Wniosek o przeliczenie emerytury – kto powinien go złożyć w 2022 roku?

3 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz złożyć wniosek o przeliczenie emerytury? Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, kto może wnioskować o przeliczenie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.