Aktualności

Czarne chmury nad branżą eventową. Paszport covidowy ratunkiem dla przedsiębiorców z tego sektora

1 minut(y) czytania

Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń jest zdania, że paszport covidowy jest rozwiązaniem, które może zapobiec jesiennemu lockdownowi. Organizacja apeluje o wyłączenie z limitów wszystkich trzech grup uwzględnionych w unijnym paszporcie covidowym, tj. osób zaczepionych, ozdrowieńców i przetestowanych. RPSiW ponadto nawołuje aby najbliższe tygodnie poświęcić na określenie jasnych zasad funkcjonowania dla przedsiębiorców związanych z branżą eventową (MICE). Rada podkreśla, że potencjalny jesienno-zimowy lockdown może oznaczać bankructwo wiele firm.

Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń wraz z Radą Polskiej Organizacji Turystycznej i Rady Ekspertów ds. Turystyki przy MRPiT, zamierza ustalić warunki, dzięki którym branża eventowa mogłaby w pełni działać nawet podczas ewentualnego lockdownu. Instytucja zaznacza, że wprowadzone limity dotyczące liczby uczestników wydarzeń uniemożliwiają skuteczne odbudowanie tego sektora:

„W efekcie nieadekwatnych w odczuciu członków Rady obostrzeń dla najdłużej zamrożonych sektorów polskiej gospodarki, poziom realizacji usług hotelarskich (zwłaszcza w hotelach miejskich), eventów, incentive travel, koncertów, wydarzeń targowych, kongresów, konferencji czy przewozów grupowych są rażąco niskie w porównaniu z innymi obszarami gospodarki, które, uwolnione od limitów, wznowiły już w pełni swoją działalność i skutecznie odpracowują straty” – oceniła RPSiW.

Organizacja zwraca również uwagę, że przedsiębiorcy, którzy najmocniej ucierpieli z powodu pandemii nie przetrwają czwartego lockdownu. W związku z tym RPSiW dąży do wypracowania jednolitej komunikacji dotyczącej dostępu do usług, wydarzeń i podróży w oparciu o wszystkie trzy grupy osób – tj. zaszczepionych, ozdrowieńców i przetestowanych – uwzględnionych już w unijnym certyfikacie covidowym, obowiązującym w całej UE od 1 lipca.

Nasze propozycje
Aktualności

Zakaz handlu w niedziele. Coraz więcej sklepów omija restrykcje. PIS przygotował projekt nowelizacji, KO i Porozumienie stawia weto

1 minut(y) czytania
W 2021 r. tylko przez siedem niedziel zrobimy zakupy. Tak przynajmniej przewiduje prawo, które omija coraz większa liczba sklepów. Wszystko to za sprawą luk w regulacjach. Przedsiębiorcy skutecznie obchodzą przepisy, co spowodowało, że PIS przygotował projekt nowelizacji ustawy, która „uszczelnieni zakaz”.
Aktualności

Jak długo firmy będą odczuwać skutki pandemii? Deloitte opublikował rezultaty badań

1 minut(y) czytania
Firma doradcza Deloitte między 21 stycznia a 9 marca br. przepytała ponad 2,7 tys. osób z całego świata, reprezentujących średnie przedsiębiorstwa, na temat wpływu Covid-19 na działalność ich firm. Większość ankietowanych jest zdania, że skutki pandemii będą odczuwalne od roku do nawet trzech lat.
Aktualności

Rząd udzieli pomocy branżom, które najmocniej odczuły skutki pandemii koronawirusa

1 minut(y) czytania
Rada Ministrów planuje w III kwartale br. zatwierdzić projekt nowelizacji ustawy zakładający pomoc firmom, które szczególnie mocno odczuły skutki pandemii Covid-19. Regulacje przewidują wsparcie w formie świadczenia postojowego lub zwolnienie z opłat w okresie od 1 do 31 maja 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *