Chmura obliczeniowa – dlaczego warto?
Korzystanie z chmury obliczeniowej zapewnia wiele korzyści. Przede wszystkim nie trzeba kupować drogiego sprzętu ani oprogramowania. Płacisz tylko za zasoby, z których faktycznie korzystasz. Ponadto chmura zapewnia elastyczność – możesz zwiększać lub zmniejszać ilość zasobów stosownie do swoich potrzeb. To rozwiązanie gwarantuje też wysoką niezawodność: dostawcy chmury mają zaawansowane mechanizmy, które zapewniają ciągłość działania.
Modele chmury obliczeniowej
Wyróżnia się trzy podstawowe modele chmury:
- chmura publiczna – zasoby udostępniane są przez zewnętrznego dostawcę w internecie. Przykłady to Amazon Web Services czy Microsoft Azure (Cloud development company);
- chmura prywatna – zasoby przeznaczone tylko dla jednej organizacji, zarządzane przez nią lub przez zewnętrznego dostawcę;
- chmura hybrydowa – połączenie obu powyższych rozwiązań. Część zasobów znajduje się w chmurze publicznej, a część w prywatnej.
Chmura a rozwój aplikacji
Chmura obliczeniowa znacząco przyspiesza i ułatwia tworzenie oraz wdrażanie aplikacji. Programista może korzystać z gotowych usług dostępnych w chmurze, takich jak bazy danych, zamiast tworzyć je samodzielnie. Chmura pozwala też na szybkie skalowanie aplikacji, gdy rośnie zapotrzebowanie na miejsce – wystarczy zwiększyć ilość zasobów.
Z tego rozwiązania korzysta też wiele instytucji. Świetnym przykładem są rozwiązania software’owe banków (ang. Banking software solutions).
Wyzwania związane z chmurą
Chmura niesie ze sobą także pewne wyzwania. Jednym z nich jest bezpieczeństwo – przechowywanie danych i aplikacji w chmurze publicznej wiąże się z podwyższonym ryzykiem.
Kolejną kwestią jest uzależnienie od dostawcy chmury. Awaria po jego stronie może uniemożliwić dostęp do własnych aplikacji i danych. Dlatego korzystając z zasobów chmurowych warto odpowiednio je zabezpieczyć i przygotować strategię awaryjną na wypadek problemów u dostawcy.
Chmura obliczeniowa zapewnia elastyczność, skalowalność i dostęp przez internet do zasobów obliczeniowych. W efekcie przyspiesza to rozwój i wdrażanie aplikacji. Jednak niesie za sobą też pewne wyzwania, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa. Mimo to korzyści zwykle przeważają nad wadami i chmura staje się coraz popularniejsza.
- Firma IT – czym się zajmuje i jakie świadczy usługi
- Czy Google Workspace to niezbędne narzędzie dla firmy? Sprawdzamy
- Szkolenie cybersecurity, czyli twoja droga do zostania ekspertem cyberbezpieczeństwa
- Stabilna transmisja danych w sieci SD-WAN
- Oprogramowanie do zarządzania produkcją: co warto wiedzieć na początku?