Kochasz zwierzęta? To świetnie, ale do wykonywania zawodów związanych ze zwierzakami to nie wystarczy. Sprawdź, jakie studia wyższe warto ukończyć, jakie są możliwości pracy i jakie kompetencje mogą ci się przydać.
Studia weterynaryjne wydają ci się za trudne? Na szczęście, aby wykonywać zawody związane ze zwierzętami czy ich leczeniem, masz znacznie więcej możliwości. Możesz zacząć jako wolontariusz w zoo czy schronisku, wykonywać proste prace fizyczne lub wyspecjalizować się jako groomer czy behawiorysta.
Zawody związane ze zwierzętami – jakie prace możesz wykonywać?
Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie własnego pupila – czworonoga czy gryzonia. Oznacza to nowe możliwości dla osób, które chcą spróbować swoich sił w zawodach związanych ze zwierzętami. Mogą one pracować np. jako:
- lekarze weterynarii we własnej lecznicy, placówce naukowo-badawczej, ogrodzie zoologicznym, fermie;
- leśniczy;
- groomerzy (psi fryzjerzy);
- behawioryści – zoopsycholodzy;
- opiekunowie zwierząt w zoo lub schronisku dla zwierząt;
- treserzy;
- sprzedawcy w sklepach zoologicznych;
- petsitterzy.
Jakie wykształcenie jest potrzebne w pracy ze zwierzętami?
Pierwszym kierunkiem, jaki przychodzi na myśl, jeśli chodzi o pracę ze zwierzętami, jest weterynaria. Takie studia trwają 5,5 roku. Ich ukończenie nie wystarczy, by móc pracować w zawodzie. Konieczne jest jeszcze złożenie przysięgi przed okręgową izbą lekarsko-weterynaryjną. Następnie możesz (ale nie musisz) zdecydować się na określoną specjalizację. Sprawdź także, ile zarabia weterynarz.
Pamiętaj jednak, że wcale nie musisz ukończyć weterynarii, by wykonywać zawód związany ze zwierzętami. Popularnymi wśród miłośników zwierząt kierunkami są także:
- zootechnika;
- leśnictwo;
- biologia;
- behawiorystyka zwierząt;
- hodowla zwierząt.
Są także takie zawody, które nie wymagają wyższego wykształcenia. Niektóre prace są dostępne także dla techników weterynarii. Jeśli chcesz pracować jako groomer czy behawiorysta (tzw. psi psycholog czy zoopsycholog), przyda ci się ukończenie odpowiednich kursów. Możesz także spróbować swoich sił jako opiekun w zoo czy schronisku – w przypadku takich osób nie są wymagane żadne szczególne kwalifikacje.
Kto najlepiej nadaje się do tego, by pracować ze zwierzętami?
Empatia, rozumienie potrzeb i umiejętność znalezienia wspólnego „języka” ze zwierzętami są ważne, ale nie wystarczą, by pracować w zawodzie związanym ze zwierzętami. Przydadzą ci się także inne kompetencje:
- odporność psychiczna;
- umiejętność pracy pod presją czasu;
- dobra organizacja własnej pracy;
- siła fizyczna.
Lubisz zwierzęta? Lista związanych z nimi zawodów jest długa – może znajdziesz wśród nich coś dla siebie?
- None Found