Zarobki

Renty i emerytury po nowemu. Sprawdź najważniejsze informacje o waloryzacji świadczeń, emerytur i rent

3 minut(y) czytania
Ocena

Zastanawiasz się, jak wyglądają renty i emerytury po nowemu? Co trzeba wiedzieć na temat świadczeń, ich wysokości i sposobów wypłaty? Przekonaj się, jakie są najważniejsze zmiany w tej kwestii.

Ile w chwili obecnej wynoszą renty i emerytury? Jak na dziś przedstawiają się renty i emerytury po nowemu? Co należy wiedzieć o świadczeniach przyznawanych w Polsce? Przekonaj się, jakie kwestie są kluczowe i o czym powinieneś pamiętać jako emeryt lub rencista. Sprawdź najnowsze dane na temat waloryzacji i podwyżki dla seniorów i nie tylko.

Renty i emerytury po nowemu – waloryzacja świadczeń w 2022 roku

Jak przedstawiają się renty i emerytury po nowemu w 2022 roku, czyli ile w tym roku wyniosła dokładnie waloryzacja świadczeń? Warto odnotować, że była ona wyjątkowo wysoka i sięgnęła aż siedmiu procent. Wskaźnik waloryzacji, co oczywiste, jest skorelowany z inflacją i wzrostem wynagrodzeń w gospodarce w ogóle. Co więcej, waloryzacja nie dotyczyła jedynie rent i emerytur, ale także innych świadczeń wynikających z ubezpieczeń społecznych takich jak choćby dodatek pielęgnacyjny. Przyjęta waloryzacja oznacza w uproszczeniu, że jeżeli ktoś w zeszłym roku miał emeryturę (czy też rentę z tytułu niezdolności do pracy), której wartość wynosiła 2000 zł brutto, od marca 2022 będzie on otrzymywać 107 proc. kwoty z 2021 roku. Czyli dokładnie 2140 zł. Tak może wzrosnąć stawka.

Emerytury i renty po nowemu – czy musisz składać wniosek o wyższe świadczenie?

Czy renty i emerytury po nowemu oznaczają, że emeryci i renciści muszą składać wnioski do ZUS-u, aby otrzymać więcej pieniędzy? Oczywiście, że nie! Każda osoba pobierająca stosowne świadczenia powinna otrzymać je w nowej wysokości z automatu. Powinno to nastąpić w kwietniu tego roku. Należy pamiętać, że waloryzacja dotyczy szerokiego spektrum świadczeń socjalnych. Także związanych z nimi dodatków. Ma ona jednak związek ze świadczeniami, które wypłacane są długoterminowo, nie zaś ze świadczeniami jednorazowymi.

Kliknij!
Ile zarabia psycholog dziecięcy? Nadzoruje prawidłowy rozwój dziecka, a w razie potrzeby kieruje na leczenie

Zmiana wysokości minimalnej emerytury

Od marca tego roku zmienia się tym samym także wysokość minimalnego świadczenia emerytalnego, jakie może być wypłacane w Polsce. Począwszy od drugiego kwartału roku, minimalna emerytura w naszym kraju wynosi dokładnie 1338 złotych i 44 grosze. To niemal dziewięćdziesiąt złotych więcej niż w roku ubiegłym. Renty i emerytury po nowemu to więc wzrost wypłat.

Waloryzacja emerytur – „trzynastki” i „czternastki”

Warto zwrócić także uwagę na kwestię tak zwanych trzynastych i czternastych emerytur. To dodatkowe świadczenia, które w minionych latach były wypłacane osobom posiadającym odpowiednie uprawnienia. Taka sama sytuacja dotyczy także tego roku. „Trzynastki” będą równe wysokości minimalnej emerytury, czyli kwocie 1338,44 zł brutto. Data ich wypłacenia to kwiecień (konkretnie dzień, w którym normalnie danej osobie przychodzi na konto emerytura lub renta). „Trzynastka” wypłacana jest z zasady wraz z podstawowym świadczeniem emerytalnym lub rentowym.

Wypłata „czternastek”

A co z „czternastkami”? Status wypłat tychże nie był tak jasny. Okazuje się jednak, że czternaste emerytury i renty będą wypłacane w drugiej połowie roku. Dokładnie ma to nastąpić w okresie od końca sierpnia do końca września 2022 roku. Początkowo miał to być sierpień, jednak termin został przesunięty z uwagi na konieczność dostosowania pewnych wymogów informatycznych. Podobnie jak w przypadku emerytury po waloryzacji i „trzynastek” tak też w przypadku „czternastki” nie musisz składać żadnego wniosku, aby otrzymać dodatkowe świadczenie. Renty i emerytury po nowemu w 2022 roku to więc minimum formalności dla pobierających świadczenia. Wypłaty „trzynastek” i „czternastek” będą mieć charakter jednorazowy.

Renty i emerytury po nowemu – podsumowanie

Jak widzisz, renty i emerytury po nowemu to dodatkowe środki dla polskich emerytów i rencistów. W przypadku waloryzacji emerytur i rent jest to proces stały, który ma miejsce co roku i dotyczy wszystkich, którzy niegdyś uiszczali składki, a dziś mają prawo do emerytury. W przypadku wypłat dodatkowych rent i emerytur mamy do czynienia z kontynuacją idei realizowanych w latach poprzednich. Warto podkreślić, że trzynaste i czternaste emerytury bądź renty nie mają jak na razie statusu rozwiązań stałych. Tym samym nie można mieć stuprocentowej pewności, że ZUS w latach kolejnych będzie kontynuował ich wypłaty. Można być jednak pewnym, że będzie to działanie oczekiwane ze strony społecznej. To z kolei powinno wpłynąć na odpowiednie decyzje polityczne. 

Kliknij!
Ile zarabia hydraulik w Polsce? Jakie są aktualne oferty pracy? Czy zarobki hydraulika są atrakcyjne?
Zobacz też:
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Od czego zależy wysokość diet radnych?

1 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Nie są to małe kwoty, zważywszy na to, że sesje rady…
Zarobki

Ile zarabia bibliotekarz? Czy jest to ciekawa praca?

2 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia bibliotekarz? Kwota jego wynagrodzenia nie budzi westchnień zazdrości. Z drugiej strony jest to stabilna i spokojna praca w „budżetówce”….
Zarobki

Ile zarabia Julia Wieniawa? Prześwietlamy zarobki młodej gwiazdy ekranu

1 minut(y) czytania
4.6/5 – (7 votes) Zarobki osobowości medialnych często pochodzą z wielu źródeł. Także na to, ile zarabia Julia Wieniawa, składa się kilka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.