Zastanawiasz się, jak wyglądają renty i emerytury po nowemu? Co trzeba wiedzieć na temat świadczeń, ich wysokości i sposobów wypłaty? Przekonaj się, jakie są najważniejsze zmiany w tej kwestii.

Ile w chwili obecnej wynoszą renty i emerytury? Jak na dziś przedstawiają się renty i emerytury po nowemu? Co należy wiedzieć o świadczeniach przyznawanych w Polsce? Przekonaj się, jakie kwestie są kluczowe i o czym powinieneś pamiętać jako emeryt lub rencista. Czego można spodziewać się w 2023 roku? Sprawdź najnowsze dane na temat waloryzacji i podwyżki dla seniorów i nie tylko.

Renty i emerytury po nowemu – waloryzacja świadczeń w 2023 roku

Renty i emerytury po nowemu

Jak przedstawiają się renty i emerytury po nowemu w 2023 r., czyli ile w tym roku wyniosła dokładnie waloryzacja świadczeń? Warto odnotować, że była ona wyjątkowo wysoka i sięgnęła aż siedmiu procent. Wskaźnik waloryzacji, co oczywiste, jest skorelowany z inflacją i wzrostem wynagrodzeń w gospodarce w ogóle. Co więcej, waloryzacja nie dotyczyła jedynie rent i emerytur, ale także innych świadczeń wynikających z ubezpieczeń społecznych takich jak choćby dodatek pielęgnacyjny. Przyjęta waloryzacja oznacza w uproszczeniu, że jeżeli ktoś w zeszłym roku miał emeryturę (czy też rentę z tytułu niezdolności do pracy), której wartość wynosiła 2000 zł brutto, od marca 2022 r. będzie on otrzymywać 107 proc. kwoty z 2021 roku. Czyli dokładnie 2140 zł. Tak może wzrosnąć stawka.

Zobacz także  Emerytura policyjna – wiedza w pigułce

Emerytury i renty po nowemu – czy musisz składać wniosek o wyższe świadczenie?

Czy renty i emerytury po nowemu oznaczają, że emeryci i renciści muszą składać wnioski do ZUS-u, aby otrzymać więcej pieniędzy? Oczywiście, że nie! Każda osoba pobierająca stosowne świadczenia powinna otrzymać je w nowej wysokości z automatu. Powinno to nastąpić w kwietniu tego roku. Należy pamiętać, że waloryzacja dotyczy szerokiego spektrum świadczeń socjalnych. Także związanych z nimi dodatków. Ma ona jednak związek ze świadczeniami, które wypłacane są świadczeniobiorcom długoterminowo, nie zaś ze świadczeniami jednorazowymi.

Zmiana wysokości minimalnej emerytury

Renty i emerytury po nowemu

Od marca tego roku zmienia się tym samym także wysokość minimalnego świadczenia emerytalnego, jakie może być wypłacane w Polsce. Począwszy od drugiego kwartału roku, najniższa emerytura w naszym kraju wynosi dokładnie 1338 złotych i 44 grosze. To niemal dziewięćdziesiąt złotych więcej niż w roku ubiegłym, bez konieczności składania wniosków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Renty i emerytury po nowemu to więc wzrost wypłat.

Waloryzacja emerytur – „trzynastki” i „czternastki”

Warto zwrócić także uwagę na kwestię tak zwanych trzynastych i czternastych emerytur. To dodatkowe świadczenia, które w minionych latach były wypłacane osobom posiadającym odpowiednie uprawnienia. Taka sama sytuacja dotyczy także tego roku. „Trzynastki” będą równe wysokości minimalnej emerytury, czyli kwocie 1338,44 zł brutto. Data ich wypłacenia to kwiecień (konkretnie dzień, w którym normalnie danej osobie przychodzi na konto emerytura lub renta). „Trzynastka” wypłacana jest z zasady wraz z podstawowym świadczeniem emerytalnym lub rentowym.

Wypłata „czternastek”

A co z „czternastkami”? Status wypłat tychże nie był tak jasny. Okazuje się jednak, że czternaste emerytury i renty będą wypłacane w drugiej połowie roku. Dokładnie ma to nastąpić w okresie od końca sierpnia do końca września 2022 roku. Początkowo miał to być sierpień, jednak termin został przesunięty z uwagi na konieczność dostosowania pewnych wymogów informatycznych.

Zobacz także  Emerytura po śmierci. Czy to możliwe? Przekonaj się i poznaj zasady ZUS!
Renty i emerytury po nowemu

Podobnie jak w przypadku emerytury po waloryzacji i „trzynastek” tak też w przypadku „czternastki” dodatkowe świadczenie jest gwarantowane i nie wymaga dodatkowych wniosków ze strony pobierających emerytury. Renty i emerytury po nowemu w 2022 roku to więc minimum formalności dla pobierających świadczenia. Wypłaty „trzynastek” i „czternastek” będą mieć charakter jednorazowy.

Renty i emerytury po nowemu – podsumowanie

Jak widzisz, renty i emerytury po nowemu to dodatkowe środki dla polskich emerytów i rencistów. W przypadku waloryzacji emerytur i rent jest to proces stały, który ma miejsce co roku i dotyczy wszystkich, którzy niegdyś uiszczali składki, a dziś mają prawo do emerytury. W przypadku wypłat dodatkowych rent i emerytur mamy do czynienia z kontynuacją idei realizowanych w latach poprzednich. Warto podkreślić, że trzynaste i czternaste emerytury bądź renty nie mają jak na razie statusu rozwiązań stałych. Tym samym nie można mieć stuprocentowej pewności, że ZUS w latach kolejnych będzie kontynuował ich wypłaty. Można być jednak pewnym, że będzie to działanie oczekiwane ze strony społecznej. To z kolei powinno wpłynąć na odpowiednie decyzje polityczne. 

Najczęściej zadawane pytania

Czy renta może być wyższa od emerytury?

Emerytura musi być wyższa niż kwota otrzymywanej wcześniej renty.

Kogo obejmie waloryzacja emerytur 2023?

Waloryzacja emerytur 2023 obejmie wszystkich emerytów i rencistów bez względu na wysokość ich podstawowego świadczenia. 

Jaka emerytura od marca 2023?

Od marca 2023 roku emerytury i renty wzrosną o 13,8%, jednak nie mniej niż o 250 złotych.

Jaka kwota bazowa przy przejściu z renty na emeryturę?

Kwota bazowa emerytury wynosi 100% przeciętnego wynagrodzenia.

renty i emerytury po nowemu