Emerytury

Okres ochronny przed emeryturą po nowemu — jak to wygląda?

2 minut(y) czytania
Ocena

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda okres ochronny przed emeryturą po nowemu, przeczytaj nasz tekst. Liczymy, że wiedza ta będzie pomocna dla Ciebie lub osoby z Twojej rodziny. Miłej lektury!

Pracownicy w dojrzałym wieku często obawiają się o swoją pozycję na rynku pracy. Niestety, pomimo wieloletniego doświadczenia osoby w wieku ok. sześćdziesięciu lat mają poważne problemy ze znalezieniem odpowiedniego zatrudnienia. Ustawodawca przewidział ten problem, czego dowodem jest rozwiązanie znane jako tzw. okres ochronny przed emeryturą. Jak po nowemu, w 2022 roku, wyglądają przepisy w tym zakresie?

Okres ochronny — jaka jest podstawa prawna?

Jednym z najważniejszych aktów prawnych w tym zakresie ustawa z dnia 26.06.1974 r. Kodeks pracy. Zgodnie z art. 39 tej regulacji pracodawca nie może wypowiedzieć umowy osobie przez niego zatrudnionej, jeżeli okres zatrudnienia pracownika daje mu prawo do emerytury. W przepisie tym określono również, ile lat musi brakować pracownikowi do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Kiedy rozpoczyna się okres ochronny przed emeryturą?

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami okres ochronny przed emeryturą rozpoczyna się na cztery lata przed uzyskaniem wieku emerytalnego. Ponieważ w 2022 roku wiek emerytalny wynosi:

  • 60 lat — w przypadku kobiet,
  • 65 lat — dla mężczyzn,

taki stan rzeczy oznacza, że okres ochronny zaczyna obowiązywać w przypadku ukończenia odpowiednio: pięćdziesiątego szóstego oraz sześćdziesiątego pierwszego roku życia.

Ochrona w wieku przedemerytalnym obejmuje nie tylko zakaz wypowiedzenia umowy przez pracodawcę, ale także — co jest równie istotne — brak możliwości redukcji etatu itp. (sygn.akt I PZP 19/75,OSNC 1976/4/76). Jest to ważne, ponieważ w ten sposób pracodawca mógłby starać się skłonić pracownika do podjęcia decyzji o odejściu z pracy.

Kliknij!
Emerytury po nowemu dla niepełnosprawnych – sprawdź, komu przysługuje emerytura oraz inne świadczenia

Ochrona osób w wieku przedemerytalnym — kogo nie obejmuje?

Opisywana ochrona to interesujące rozwiązanie. Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze, że okres ochronny przed emeryturą przysługuje jedynie osobom, które są zatrudnione w ramach stosunku pracy. Niestety, doświadczeni i dojrzali pracownicy, którzy osiągają dochody w ramach umów cywilnoprawnych (umowy zlecenia oraz o dzieło), nie mogą liczyć na tego typu wsparcie. Poniekąd, wytłumaczenie takiego stanu rzeczy jest zrozumiałe — istotą takich form współpracy jest raczej tymczasowość oraz luźne powiązania zleceniodawców i zleceniobiorców.

To jeszcze nie wszystko, bowiem — jak sama nazwa wskazuje — opisywane rozwiązanie przysługuje pracownikom znajdującym się w wieku przedemerytalnym. Oznacza to, że po nabyciu prawa do emerytury (tzn. po osiągnięciu 60. lub 65. roku życia) podmiot zatrudniający może jak najbardziej wręczyć wypowiedzenie pracownikowi.

Ochrona przedemerytalna a umowa o pracę na czas określony

Problematyczna pozostaje kwestia umowy o pracę, która wygasa w czasie obowiązywania czteroletniego okresu przedemerytalnego. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że orzecznictwo w tym zakresie nie jest jednoznaczne.

Zobacz też:
Avatar
375 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Emerytury

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytury przez ZUS – sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy zmniejszenie lub zawieszenie emerytury jest możliwe? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym dokładnie przedstawiamy, w jakich sytuacjach…
Emerytury

Dodatek do emerytury i renty – jakie są rodzaje dodatkowych świadczeń w 2022 roku?

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz ubiegać się o jakiś dodatek do emerytury lub renty? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym prezentujemy…
Emerytury

Wniosek o przeliczenie emerytury – kto powinien go złożyć w 2022 roku?

3 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz złożyć wniosek o przeliczenie emerytury? Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, kto może wnioskować o przeliczenie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.