Najniższa emerytura po 65. roku życia nie jest obecnie imponującą kwotą. Ile wynosi? Czy jest jeszcze dodatkowo pomniejszana poprzez podatek? Aby znaleźć odpowiedzi, czytaj nasz artykuł.

Ile wynosi najniższa emerytura po 65. roku życia? Od razu należy zaznaczyć, że są to stawki zmienne. Najniższa emerytura, którą gwarantuje państwo, jest ustalana na okres od 1 marca do 28 lutego. Jej wysokość jest ściśle powiązana ze stażem pracy. Im dłużej będziesz pracował i odprowadzał składki, tym teoretycznie wyższe wynagrodzenie otrzymasz. Ile wynosi obecnie najniższa emerytura? Dowiesz się tego z dalszej części tekstu.

Najniższa emerytura po 65 roku życia – ile wynosi?

Najniższa emerytura po 65. roku życia na rok 2022 wynosi 1338,44 zł brutto. Warto wspomnieć, że najniższa emerytura w tym roku jest o ponad 150 zł wyższa niż ta ubiegłoroczna. Niestety, przy tak wysokiej inflacji nawet dość znaczna podwyżka (przekraczająca 10%) wydaje się zbyt niska, szczególnie przy potrzebach wielu emerytów.

Czy od emerytury odprowadza się podatek?

Obecnie w naszym kraju mamy do czynienia z licznymi zmianami podatkowymi. Choć od emerytur odprowadza się podatek dochodowy, nie dotyczy to jednak najniższej emerytury. Powód jest prosty. Obecnie emeryci muszą odprowadzić 12% podatku w przypadku otrzymywania emerytury wyższej niż 2500 zł brutto. Poniżej tej kwoty odprowadza się wyłącznie dziewięcioprocentową składkę zdrowotną.

Wielu Polaków nie jest zadowolonych z obecnie funkcjonującego systemu emerytalnego. Najniższa emerytura po 65. roku życia wydaje się niewielka w porównaniu do kosztów, na które narażeni są emeryci. Oznacza to, że niektóre osoby będą zmuszone do życia na granicy ubóstwa. Sama wysokość świadczenia zależy od zawodu oraz odprowadzanych składek.

Archiwum: sierpień 2022
Najniższa emerytura po 65 roku życia