Emerytury

Czy najniższa emerytura po 65 roku życia pozwoli godnie przeżyć starość? Sprawdź, co czeka kolejne pokolenia Polaków!

1 minut(y) czytania
Ocena

Najniższa emerytura po 65 roku życia, czy pozwoli godnie żyć? Przez całe dorosłe życie odprowadzamy składki po to, aby na starość móc otrzymać wsparcie. Tylko, czy będzie ono wystarczające? Sprawdź to!

Ile wynosi najniższa emerytura po 65 roku życia? Od razu należy zaznaczyć, że są to stawki zmienne. Najniższa emerytura, którą gwarantuje państwo, jest ustalana na okres od 1 marca do 28 lutego. Jej wysokość jest ściśle powiązana ze stażem pracy. Im dłużej będziesz pracował i odprowadzał składki, tym teoretycznie wyższe wynagrodzenie otrzymasz. Ile wynosi obecna najniższa emerytura? Dowiesz się tego z dalszej części artykułu.

Najniższa emerytura po 65 roku życia, czyli za ile muszą przeżyć Polacy?

Najniższa emerytura po 65 roku życia na rok 2022 wynosi 1338,44 zł brutto. Czy taka kwota pozwala obecnie na prowadzenie godnego życia? Na to pytanie musisz sobie odpowiedzieć samodzielnie. Warto wspomnieć, że najniższa emerytura w tym roku jest o ponad 150 zł wyższa, niż ta ubiegłoroczna. Niestety przy tak wysokiej inflacji, nawet tak znaczna podwyżka przekraczająca 10% wydaje się być zbyt niska.

Czy od emerytury odprowadza się podatek?

Obecnie w naszym kraju mamy do czynienia z licznymi zmianami podatkowymi. Od emerytur odprowadza się podatek dochodowy, nie dotyczy to jednak najniższej emerytury. Dlaczego? Ponieważ obecnie emeryci muszą odprowadzić 12% podatku w przypadku otrzymywania emerytury wyższej niż 2500 zł brutto. Poniżej tej kwoty odprowadza się wyłącznie 9% składkę zdrowotną.

Wielu Polaków nie jest zadowolonych z obecnie funkcjonującego systemu emerytalnego. Najniższa emerytura po 65 roku życia wydaje się niewielka w porównaniu do kosztów, na które narażeni są emeryci. Oznacza to, że niektóre osoby będą zmuszone do życia na granicy ubóstwa. Warto jednak pamiętać, że spora część społeczeństwa otrzymuje jednak znacznie wyższą emeryturę. Jest to uzależnione od zawodu oraz odprowadzanych składek.

Kliknij!
Po ilu latach emerytura w wojsku oraz kto może ubiegać się o miejsce w Wojsku Polskim? Poznaj szczegóły!
Zobacz też:
Avatar
375 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Emerytury

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytury przez ZUS – sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy zmniejszenie lub zawieszenie emerytury jest możliwe? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym dokładnie przedstawiamy, w jakich sytuacjach…
Emerytury

Dodatek do emerytury i renty – jakie są rodzaje dodatkowych świadczeń w 2022 roku?

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz ubiegać się o jakiś dodatek do emerytury lub renty? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym prezentujemy…
Emerytury

Wniosek o przeliczenie emerytury – kto powinien go złożyć w 2022 roku?

3 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz złożyć wniosek o przeliczenie emerytury? Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, kto może wnioskować o przeliczenie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.