Najbardziej znienawidzone zawody w Polsce – policjant, komornik, a może polityk? Niektóre pozycje na naszej liście na pewno cię zaskoczą. Co sprawia, że wybrane zawody nie cieszą się uznaniem ze strony społeczeństwa?
Z jednej strony – żadna praca nie hańbi. Z drugiej – są takie profesje, które mało kto chce wykonywać, przede wszystkim ze względu na negatywny wizerunek w oczach społeczeństwa. Poznaj najbardziej znienawidzone zawody w Polsce.
Lista zawodów, których nie darzymy zaufaniem
Poniżej przedstawiamy najbardziej znienawidzone zawody w naszym kraju.
Komornik
Wizyta komornika nie jest przyjemna dla nikogo – również dla osoby wykonującej ten zawód. Egzekucja komornicza wiąże się z pozbawieniem dłużnika mienia lub nieruchomości. Choć jest to uczciwe, u wielu osób może się wówczas pojawić bunt i poczucie niesprawiedliwości.
Sprawdź, ile zarabia komornik.
Kontroler biletów
Tzw. kanar nie robi nic niewłaściwego – po prostu wystawia mandaty za podróżowanie na gapę komunikacją miejską. Mimo to trafił na listę najbardziej znienawidzonych zawodów w Polsce. Jest to spowodowane prawdopodobnie wysokimi cenami usług komunikacyjnych i coraz większą liczbą osób jeżdżących bez biletu i obawiających się kontroli.
Telemarketer
Pracownicy telemarketingu nie są lubiani przede wszystkim ze względu na swoją natarczywość. Nikt nie lubi być atakowany telefonami o różnych porach dnia czy nocy i namawiany do zakupu zupełnie niepotrzebnych produktów, często na nieuczciwych warunkach.
Policjant
Policjanci odgrywają bardzo ważną rolę dla społeczeństwa. Mimo to ta grupa zawodowa nie należy do lubianych – przede wszystkim dlatego, że praca policjantów kojarzy się z wypisywaniem mandatów za drobiazgi, np. za nieprawidłowe parkowanie czy chociażby głośniejszą imprezę w nocy.
Nauczyciel
Wizerunek nauczyciela w społeczeństwie zmienił się w ostatnich kilkudziesięciu latach. Kiedyś przedstawiciele tego zawodów mogli zawsze liczyć na szacunek. Obecnie mówi się wiele o tym, że pracują znacznie krócej niż inni, a mimo to domagają się coraz wyższego wynagrodzenia.
Stomatolog
Dentysta robi wszystko, by pomóc swoim pacjentom i uwolnić ich od bólu. Mimo to został zaliczony do najbardziej znienawidzonych zawodów w Polsce. Większości osób wizyta u dentysty kojarzy się z bólem i dyskomfortem – a przecież niesłusznie, bo w dzisiejszych czasach można bez problemu wykonywać zabiegi w znieczuleniu.
Ile zarabia dentysta? Sprawdź!
Co łączy najbardziej znienawidzone zawody w Polsce?
Wśród przedstawicieli zawodów, które darzymy mniejszym zaufaniem niż pozostałe, można wyróżnić kilka cech:
- brak uczciwości, skłonność do oszukiwania klientów i urzędu skarbowego;
- natarczywość;
- nieuprzejmość i traktowanie z wyższością;
- otrzymywanie pensji nieadekwatnej do włożonej pracy;
- uciążliwość dla otoczenia;
- sprawianie bólu lub powodowanie nieprzyjemności.
Czy listę najbardziej znienawidzonych zawodów można traktować poważnie?
Nie da się ukryć, że pewne zawody nie cieszą się dobrym wizerunkiem w społeczeństwie. Trzeba jednak pamiętać, że praca większości z nich jest w rzeczywistości bardzo potrzebna.
Wiele zależy także od konkretnego przypadku. W każdym zawodzie można spotkać nieuczciwych, nieuprzejmych czy uciążliwych pracowników. Nie powinno się tego jednak traktować jako reguły. Jeśli trafisz na taksówkarza, który cię oszuka, lub urzędnika, który potraktuje cię z góry, nie będzie to oznaczało, że wszyscy przedstawiciele tych zawodów postępują w ten sam sposób.
Listę najbardziej znienawidzonych zawodów w Polsce należy traktować raczej jako ciekawostkę. Pamiętaj, że żadna praca nie hańbi, a każdego pracownika, z jakim masz do czynienia, warto traktować z szacunkiem!
- None Found