Najbardziej znienawidzone zawody w Polsce – policjant, komornik, a może polityk? Niektóre pozycje na naszej liście na pewno cię zaskoczą. Co sprawia, że wybrane zawody nie cieszą się uznaniem ze strony społeczeństwa?

Z jednej strony – żadna praca nie hańbi. Z drugiej – są takie profesje, które mało kto chce wykonywać, przede wszystkim ze względu na negatywny wizerunek w oczach społeczeństwa. Poznaj najbardziej znienawidzone zawody w Polsce.

Lista zawodów, których nie darzymy zaufaniem

Poniżej przedstawiamy najbardziej znienawidzone zawody w naszym kraju.

Komornik

Wizyta komornika nie jest przyjemna dla nikogo – również dla osoby wykonującej ten zawód. Egzekucja komornicza wiąże się z pozbawieniem dłużnika mienia lub nieruchomości. Choć jest to uczciwe, u wielu osób może się wówczas pojawić bunt i poczucie niesprawiedliwości.

Sprawdź, ile zarabia komornik.

Kontroler biletów

Tzw. kanar nie robi nic niewłaściwego – po prostu wystawia mandaty za podróżowanie na gapę komunikacją miejską. Mimo to trafił na listę najbardziej znienawidzonych zawodów w Polsce. Jest to spowodowane prawdopodobnie wysokimi cenami usług komunikacyjnych i coraz większą liczbą osób jeżdżących bez biletu i obawiających się kontroli.

Telemarketer

Pracownicy telemarketingu nie są lubiani przede wszystkim ze względu na swoją natarczywość. Nikt nie lubi być atakowany telefonami o różnych porach dnia czy nocy i namawiany do zakupu zupełnie niepotrzebnych produktów, często na nieuczciwych warunkach.

Policjant

Policjanci odgrywają bardzo ważną rolę dla społeczeństwa. Mimo to ta grupa zawodowa nie należy do lubianych – przede wszystkim dlatego, że praca policjantów kojarzy się z wypisywaniem mandatów za drobiazgi, np. za nieprawidłowe parkowanie czy chociażby głośniejszą imprezę w nocy.

Nauczyciel

Wizerunek nauczyciela w społeczeństwie zmienił się w ostatnich kilkudziesięciu latach. Kiedyś przedstawiciele tego zawodów mogli zawsze liczyć na szacunek. Obecnie mówi się wiele o tym, że pracują znacznie krócej niż inni, a mimo to domagają się coraz wyższego wynagrodzenia.

Stomatolog

Dentysta robi wszystko, by pomóc swoim pacjentom i uwolnić ich od bólu. Mimo to został zaliczony do najbardziej znienawidzonych zawodów w Polsce. Większości osób wizyta u dentysty kojarzy się z bólem i dyskomfortem – a przecież niesłusznie, bo w dzisiejszych czasach można bez problemu wykonywać zabiegi w znieczuleniu.

Ile zarabia dentysta? Sprawdź!

Co łączy najbardziej znienawidzone zawody w Polsce?

Wśród przedstawicieli zawodów, które darzymy mniejszym zaufaniem niż pozostałe, można wyróżnić kilka cech:

  • brak uczciwości, skłonność do oszukiwania klientów i urzędu skarbowego;
  • natarczywość;
  • nieuprzejmość i traktowanie z wyższością;
  • otrzymywanie pensji nieadekwatnej do włożonej pracy;
  • uciążliwość dla otoczenia;
  • sprawianie bólu lub powodowanie nieprzyjemności.

Czy listę najbardziej znienawidzonych zawodów można traktować poważnie?

Nie da się ukryć, że pewne zawody nie cieszą się dobrym wizerunkiem w społeczeństwie. Trzeba jednak pamiętać, że praca większości z nich jest w rzeczywistości bardzo potrzebna.

Wiele zależy także od konkretnego przypadku. W każdym zawodzie można spotkać nieuczciwych, nieuprzejmych czy uciążliwych pracowników. Nie powinno się tego jednak traktować jako reguły. Jeśli trafisz na taksówkarza, który cię oszuka, lub urzędnika, który potraktuje cię z góry, nie będzie to oznaczało, że wszyscy przedstawiciele tych zawodów postępują w ten sam sposób.

Listę najbardziej znienawidzonych zawodów w Polsce należy traktować raczej jako ciekawostkę. Pamiętaj, że żadna praca nie hańbi, a każdego pracownika, z jakim masz do czynienia, warto traktować z szacunkiem!

Archiwum: grudzień 2022
najbardziej znienawidzone zawody w polsce