Porady

Ile zarabia dentysta? Sprawdź, od czego zależy wynagrodzenie stomatologa

4 minut(y) czytania

Ile zarabia dentysta? Niektórym wydaje się, że bardzo dużo, jednak nie jest to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Określone wynagrodzenie zależne jest od wielu aspektów. Co warto wiedzieć na ten temat?

Zarobki dentystów budzą wiele emocji, zwłaszcza w ich pacjentach. Stereotyp bogatego stomatologa jest obecny w kulturze już od dłuższego czasu. Czym jest to spowodowane? Przede wszystkim cennikami usług w gabinetach takich specjalistów. Jak jednak wyglądają rzeczywiste kwoty wynagrodzenia? Ile zarabia dentysta? Od czego zależna jest jego pensja? Sprawdź!

Dentysta – zarobki, wykształcenie

Zanim dowiesz się, ile zarabia dentysta, zwróć uwagę, jak może on zdobyć swój tytuł zawodowy. Wiele osób może stwierdzić, że przestudiowanie samej jamy ustnej nie będzie wiązało się z wymagającą ścieżką edukacji. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Stomatologia to niezwykle trudna specjalizacja. Przygotowanie do jej opanowania należy rozpocząć jeszcze w szkole średniej. 

Uczelnie, które oferują swoim studentom ten kierunek kształcenia, wymagają od nich świetnej znajomości chemii oraz biologii. To musi zostać potwierdzone bardzo dobrymi wynikami na świadectwie maturalnym. Na tym nie koniec! Ukończenie samych pięcioletnich studiów nie pozwoli ci jeszcze wykonywać upragnionego zawodu. Jakie kroki po zakończeniu edukacji należy podjąć?

Czym należy zająć się po skończeniu studiów?

Kandydat na stomatologa, kiedy ukończy studia, musi złożyć stosowny wniosek w Okręgowej Izbie Lekarskiej. Dzięki niemu możliwe będzie przyznanie mu prawa do wykonywania właśnie tego zawodu. Potem będzie on musiał zrealizować roczny staż, zdać egzamin państwowy, po czym rozpoczęcie samodzielnej ścieżki zawodowej stanie się faktem. 

Zobacz także:  Załóż własny biznes! Samozatrudnienie staje się coraz popularniejsze

Jak zatem widzisz, zostanie stomatologiem wymaga naprawdę wiele pracy. W związku z tym możesz zacząć zastanawiać się, czy aby na pewno jest to w pełni opłacalne w obliczu tego, ile zarabia dentysta.

Ile zarabia dentysta w Polsce?

Wiesz już, jak do wykonywania zawodu przygotowany jest lekarz dentysta. Zarobki w jego przypadku zależą od kilku aspektów, przede wszystkim doświadczenia oraz posiadanych kwalifikacji. 

Ile zarabia dentysta? Jego zarobki, według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, zawarte są w przedziale od 2480 zł do 6800 zł brutto. Z kolei mediana w tym zawodzie wynosi równo 4500 zł brutto. 

Warto zaznaczyć, że kwoty te dotyczą wyłącznie osoby, która zajmuje się zębami, czyli dentysty. Ile zarabia stomatolog, który zna się również na leczeniu całej jamy ustnej, w tym chorób przyzębia? 

Zarobki stomatologa – jak wyglądają?

Stomatolog to osoba, która odpowiedzialna jest za całą jamę ustną, dlatego jego zarobki są większe niż samego dentysty. To, ile zarabia stomatolog, zależy od jego renomy, jednak widełki stawek są naprawdę zadowalające. Wynagrodzenie takiego specjalisty zawiera się w przedziale od 3260 zł do 7740 zł brutto. Mediana to 4790 zł, a mowa tylko i wyłącznie o średnich pensjach na etacie. 

Ile zarabia chirurg stomatolog, który zajmuje się m.in. operacyjnym usuwaniem zębów? Nie jest tajemnicą, że pozyskiwanie dodatkowego doświadczenia pozwala na większe zarobki w każdym zawodzie. Nie inaczej jest w przypadku stomatologa. Ile zarabia konkretny specjalista, zależy przede wszystkim od miejsca zatrudnienia. Jest to nawet 10 000 zł podczas pracy na etacie. 

Prywatny gabinet dentystyczny – jak to wygląda?

To, ile zarabia dentysta we własnym gabinecie, nie jest takie oczywiste. Jego założenie wymaga odpowiedniej wiedzy, a także przygotowań. Lokal w niezłej lokalizacji to jedynie wierzchołek góry lodowej. Ile kosztuje wyposażenie takiego miejsca? Dobrze przygotowany gabinet z jednym stanowiskiem to wydatek rzędu 150 000 złotych. Mowa oczywiście o sprzęcie średniej jakości, na który może pozwolić sobie tylko i wyłącznie początkujący specjalista. Najlepsze urządzenia wiążą się ze znacznie większymi wydatkami. To wszystko musi się jednak zwrócić, zatem ile zarabia dentysta, prowadząc własny gabinet?

Zobacz także:  Opis stanowiska pracy – wszystko, co warto o nim wiedzieć

Jak wyglądają zarobki w swoim własnym gabinecie stomatologicznym?

Ile zarabia dentysta, działając prywatnie? Nie powinien cię zdziwić fakt, że mimo ogromnych cen sprzętu, wydatki te z czasem mogą zwrócić się z nawiązką. Stomatolodzy, którzy mogą pochwalić się dobrą opinią, bardzo szybko zdobędą upragnionych klientów. 

Ile zarabia dentysta w czasie samodzielnej pracy? Wynagrodzenie jest bardzo zróżnicowane, jednak według szacunków waha się w okolicy 20 000 zł miesięcznie. Jeśli jednak lokalizacja będzie bardzo dobra, a klienci w pełni zadowoleni, to zarobki dentysty mogą być znacznie większe. Wielu dentystów prowadzących własne gabinety decyduje się również na zatrudnienie dodatkowych specjalistów, co również zwiększa ogólne przychody.

Na jakie pieniądze może liczyć asystent stomatologa?

W gabinecie zwykle niezbędny jest również asystent stomatologa. Osoba ta odpowiedzialna jest za dbanie o dobrą atmosferę, a także wspomaga stomatologa w czasie pracy. Tym samym jej zadaniem jest dbanie o sprzęt, umawianie pacjentów czy prowadzenie wszelkiego rodzaju dokumentacji. Jak wyglądają jej zarobki? 

Asystent dentysty może liczyć na wynagrodzenie rzędu 2530 do 3490 zł brutto. Z kolei mediana w tym zawodzie to kwota równa 3000 zł brutto. Warto jednak zaznaczyć, że są to uśrednione zarobki. W przypadku renomowanych gabinetów kwota ta może być znacznie wyższa. Wiele zależy też od zakresu obowiązków danego asystenta.
Jak sam widzisz, odpowiedź na pytanie, ile zarabia dentysta, jest dość zaskakująca. Część specjalistów otrzymuje naprawdę niemałe wynagrodzenie, jednak osoby, które pracują na etacie, odbiegają od stereotypu bogatego stomatologa. W dużej mierze też to, ile zarabia dentysta, zależy od jego obrotności oraz wiedzy. Im lepszym jest specjalistą, tym więcej klientów będzie miał, a co za tym idzie – wzrosną też jego zarobki.

Nasze propozycje
Porady

Zasiłek macierzyński – wszystko, co warto wiedzieć

6 minut(y) czytania
Zasiłek macierzyński jest sposobem na to, żeby nie stracić płynności finansowej w obliczu narodzin dziecka. Dzięki tej formie pomocy, rodzice nie muszą…
Porady

CMS – samodzielnie zarządzaj własną stroną!

6 minut(y) czytania
CMS pozwoli ci w prosty sposób zarządzać treściami na twojej stronie internetowej. Czym jest i w jaki sposób działa? Zobaczysz, że to…
Porady

10 pomysłów, jak obniżyć koszty prowadzenia działalności

3 minut(y) czytania
Prowadzenie własnej działalności wiąże się ze sporymi kosztami. Można jednak zastosować kilka działań, które pomogą nieco obniżyć wydatki i gospodarować budżetem o wiele skuteczniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *