Czym jest portfel kryptowalut i jak działa?

Fundamentem, na którym opiera się rynek kryptowalut stanowią sieci blockchain. Każda krypto, bez względu na to, czy jest to Bitcoin, Litecoin czy Dogecoin, ma swoją własną sieć, której nie opuszcza. Większość cyfrowych pieniędzy ma ograniczoną liczbę jednostek, które można wydobyć. Maksymalna liczba dla BTC to 21 mln, a dla Litecoina 84 mln.

Jednostki te przechowywane są właśnie w portfelach kryptowalutowych (tutaj:  jak załozyć portfel). Zazwyczaj przybierają one formę dedykowanej aplikacji, która dostępna jest zarówno na smartfona, jak i na komputery i laptopy. Duże giełdy krypto oferują też portfele webowe, które są dostępne na ich stronach.

Przykładowy portfel do wielu kryptowalut: Trust Wallet

Warto pamiętać o tym, że portfel kryptowalut na telefon lub na komputer to niejedyna opcja, z jakiej możemy skorzystać. Na rynku dostępne są też tzw. portfele sprzętowe, które często mają kształt zbliżony do klasycznego pendrive’a. Zdaniem wielu osób, to właśnie te urządzenia zapewniają wszystkim handlującym najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Jak to wszystko działa? Musimy pamiętać o tym, że do każdej kryptowaluty przypisany jest klucz prywatny. Pozwala on przetransferować ją pod inny adres w ramach sieci. W pewnym uproszczeniu rzecz ujmując, ten, kto ma dostęp do klucza prywatnego, ma dostęp do przypisanych do niego krypto. W praktyce oznacza to, że taki portfel w rzeczywistości przechowuje klucze prywatne.

Czy to bezpieczne? Jaki portfel do kryptowalut będzie optymalnym wyborem? Sporo zależy od naszych preferencji, jednak dla większości użytkowników rozwiązania webowe, jakie udostępnia giełda, powinny być w pełni wystarczające. W internecie nie brakuje też ciekawych, merytorycznych artykułów na ten temat

Bezpieczny portfel kryptowalutowy – czyli jaki?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym segmentem rynku, możesz skorzystać z globalnych, godnych zaufania serwisów, jak Binance. Jeśli chciałbyś wesprzeć nasze rodzime firmy, które umożliwiają handel krypto, rozważ rejestrację konta na Egerze.

Jeśli uważasz, że lepszym wyborem będzie portfel fizyczny, to zdecydowanie powinieneś zainteresować się urządzeniami takich firm, jak Trezor oraz Ledger. To potentaci na rynku, którzy słyną z tego, że tworzą solidne, świetnie zabezpieczone konstrukcje.

W jaki sposób założyć portfel Bitcoin?

Najprostszą metodą jest oczywiście rejestracja online, na wybranej giełdzie. W takiej sytuacji musimy tylko podać nasze dane, a następnie kliknąć link aktywacyjny. Cały proces nie powinien trwać dłużej niż 5-10 minut – w zależności od serwisu, jaki wybierzemy.

Warto pamiętać o tym, że główne platformy online bardzo poważnie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa danych osobowych. Serwis może zażądać od nas m.in. zdjęcia, a także skanu dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego naszą tożsamość.

Zgodnie z obowiązującymi także i w Polsce przepisami, będziemy mogli wymieniać kryptowaluty na waluty FIAT (a więc i na złotówkę) dopiero wtedy, gdy pomyślnie przejdziemy przez cały proces weryfikacji. Warto pamiętać też o tym, że handel kryptowalutami rodzi obowiązek podatkowy!

Treść promocyjna

Archiwum: marzec 2023