Zarobki

Ile zarabia strażnik więzienny? Sprawdź, czy dostaje pensję adekwatną do swojej pracy

2 minut(y) czytania
Ocena

Zastanawiasz się, jakie wynagrodzenie otrzymują pracownicy Służby Więziennej? Ile zarabia strażnik więzienny? Na czym polega jego praca? Czy taka praca może dawać satysfakcję? Sprawdź!

Praca w Służbie Więziennej to jedno z trudniejszych zajęć. Kto może zostać tzw. „klawiszem”? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać etat przy dozorze więźniów w zakładzie karnym? Ile zarabia strażnik więzienny? Przeczytaj i dowiedz się więcej o pracy w tym zawodzie.

Na czym polega praca strażnika więziennego?

Zanim dowiesz się, ile zarabia strażnik więzienny, przeczytaj, na czym polega jego praca. Strażnik więzienny pilnuje osadzonych i porządku w zakładach karnych i aresztach śledczych. Zarazem sprawuje opiekę nad więźniami i czuwa nad zapewnieniem bezpieczeństwa społeczeństwu przed przestępcami. Równie ważną rolą jest resocjalizacja więźniów, organizowanie im spotkań z psychologiem, ale też doszkalania czy pracy. Umożliwi im to przystosowanie się do życia w społeczeństwie. To także żmudne wypełnianie dokumentacji papierowej i komputerowej.

Kto może zostać strażnikiem więziennym?

Oto warunki, jakie muszą spełnić kandydaci do pracy w Służbie Więziennej:

  • co najmniej średnie wykształcenie, ale zgłaszają się głównie absolwenci resocjalizacji;
  • niekaralność i dobry stan zdrowia;
  • pozytywne odpowiedzi z testów wiedzy prawnej i psychologicznej;
  • zdanie testów sprawnościowych.

Osoba, która chce pracować jako strażnik więzienny, powinna być odporna na stres, dyspozycyjna, sprawna fizycznie, stanowcza, a zarazem tolerancyjna. Bardzo istotne jest przestrzeganie etyki zawodowej i humanitarne traktowanie więźniów. 

Ile zarabia strażnik więzienny?

To, ile zarabia strażnik więzienny, zależy od stopnia wojskowego, doświadczenia i osiągnięć w pracy. Kadra strażników dzieli się na korpus chorążych, podoficerów i oficerów. Nowi pracownicy zaczynają pracę z pensją 3,5–4 tys. brutto. Jednak mediana wynagrodzenia wynosi 5,5 tys. brutto. Oficerowie otrzymują pensję w wysokości 5–6 tys. złotych netto. Funkcjonariusze SW dostają też premie, „trzynastki” i nagrody jubileuszowe, a także benefity, jak np. polisę na życie czy wcześniejszą emeryturę.

Kliknij!
Ile zarabia hotelarz w Polsce? Poznaj popularne stanowiska w branży hotelarskiej oraz średnie wynagrodzenie pracowników!

Wiesz już, ile zarabia strażnik więzienny. Zarobki strażników zaczynających karierę w SW są nieadekwatne do rodzaju pracy. Warto pamiętać, że osadzeni odbywają karę nie tylko za oszustwa podatkowe czy nieumyślne spowodowanie wypadku. To mieszanka ludzi, którzy się w życiu pogubili, z mordercami i gwałcicielami włącznie. Mimo to część z nich po wyjściu na wolność żyje normalnie. I właśnie to jest największą nagrodą dla „klawiszy”.

Zobacz też:
Avatar
232 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Od czego zależy wysokość diet radnych?

1 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Nie są to małe kwoty, zważywszy na to, że sesje rady…
Zarobki

Ile zarabia bibliotekarz? Czy jest to ciekawa praca?

2 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia bibliotekarz? Kwota jego wynagrodzenia nie budzi westchnień zazdrości. Z drugiej strony jest to stabilna i spokojna praca w „budżetówce”….
Zarobki

Ile zarabia Julia Wieniawa? Prześwietlamy zarobki młodej gwiazdy ekranu

1 minut(y) czytania
4.6/5 – (7 votes) Zarobki osobowości medialnych często pochodzą z wielu źródeł. Także na to, ile zarabia Julia Wieniawa, składa się kilka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.