Zarobki

Ile zarabia opiekunka osoby starszej? Ten zawód to coś więcej niż tylko wykonywanie codziennych obowiązków

2 minut(y) czytania
Ocena

Opiekunka osoby starszej to praca wymagająca nie tyle specjalistycznych umiejętności, ile podejścia do drugiego człowieka. Ile zarabia opiekunka osoby starszej w Polsce i za granicą?

Osoba starsza z każdym rokiem ma coraz bardziej ograniczoną samodzielność i wymaga pomocy drugiej osoby. Opiekunka osoby starszej w domu może pomóc, pracując w różnych godzinach tak, żeby jak najlepiej dopasować się do potrzeb seniora. W placówkach ma pod opieką kilka, a nawet kilkanaście osób jednocześnie. Praca ta wymaga wrażliwości i otwartości.

Jakie są najczęstsze obowiązki opiekunki osoby starszej?

Opiekunka osoby starszej ma bardzo zróżnicowane zadania, od lekkich, bardzo zwyczajnych do takich, które wymagają sprawności fizycznej lub dodatkowych umiejętności. Zależy to od stanu pacjenta. Najczęściej to:

  • pomoc w utrzymaniu higieny osobistej (mycie, ubieranie);
  • przygotowywanie posiłków i karmienie;
  • podawanie leków;
  • zakupy i proste prace porządkowe w mieszkaniu;
  • wsparcie, towarzystwo, zachęcanie do aktywności fizycznej i umysłowej;
  • robienie zastrzyków, zmiana opatrunków;
  • rehabilitacja.

Czy potrzebne są specjalne kwalifikacje do opieki nad seniorami?

Oczywiście łatwiej znaleźć zatrudnienie osobom z wykształceniem medycznym, zwłaszcza w ośrodkach i domach opieki oraz do osób starszych chorych. Fizjoterapeuci, pielęgniarki, ratownicy mają w tym przypadku cenną wiedzę. Te kwalifikacje zwiększają ich stawki wynagrodzenia. Powszechne stały się także kursy przygotowujące do tego zawodu. W tym zawodzie można także pracować bez specjalnych certyfikatów. Wielu seniorów wymaga tylko codziennej pomocy i towarzystwa. Wtedy liczy się przede wszystkim podejście opiekuna do drugiego człowieka, empatia, troska, cierpliwość.

Gdzie można znaleźć zatrudnienie na stanowisku opiekuna?

Praca opiekunki wymaga dyspozycyjności. Może być potrzebny przez kilka godzin lub całą dobę. To również wpływa na to, ile zarabia opiekunka osoby starszej. Opiekunowie tacy znajdują zatrudnienie w domach opieki, hospicjach, placówkach państwowych i prywatnych. Są zatrudniani także do opieki w domu u pacjenta indywidualnego. Często wybierają też znacznie lepiej opłacalną pracę opiekuna za granicą, gdzie zapotrzebowanie na doświadczonych pracowników jest bardzo wysokie.

Kliknij!
Ile zarabia logopeda? Jak prowadzić gabinet logopedyczny? Jak dużo kosztuje własna poradnia?

Ile zarabia opiekunka osoby starszej?

Stawki opiekuna osoby starszej są bardzo różne. Wynajęcie jej na godziny to koszt około 13–16 zł/h w tygodniu i 20 zł/h w weekendy. Opieka całodobowa to koszt 200–350 zł. W domu seniora na etacie średnia pensja to 3200 zł brutto. Znacznie wyższe stawki oferowane są w Anglii 9500–12000 zł i w Niemczech – 8500 zł, to jednak wiąże się to z ciągłymi wyjazdami lub przeprowadzką. 

To, ile zarabia opiekunka osoby starszej, zależy w dużej mierze od niej samej i stopnia zaangażowania w tę niełatwą pracę.

Zobacz też:
Avatar
232 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Od czego zależy wysokość diet radnych?

1 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Nie są to małe kwoty, zważywszy na to, że sesje rady…
Zarobki

Ile zarabia bibliotekarz? Czy jest to ciekawa praca?

2 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia bibliotekarz? Kwota jego wynagrodzenia nie budzi westchnień zazdrości. Z drugiej strony jest to stabilna i spokojna praca w „budżetówce”….
Zarobki

Ile zarabia Julia Wieniawa? Prześwietlamy zarobki młodej gwiazdy ekranu

1 minut(y) czytania
4.6/5 – (7 votes) Zarobki osobowości medialnych często pochodzą z wielu źródeł. Także na to, ile zarabia Julia Wieniawa, składa się kilka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.