Zarobki

Ile zarabia opiekunka w MOPS-ie? Jakie ma obowiązki i kwalifikacje?

1 minut(y) czytania
Ocena

Ile zarabia opiekunka w MOPS-ie? Czy jej pensja jest adekwatna do wykonywanych obowiązków? Czym różni się praca opiekunki od zadań pracownika socjalnego i asystenta rodziny? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

MOPS to samorządowa jednostka organizacyjna, która zatrudnia pracowników socjalnych, asystentów rodziny i opiekunki społeczne. Ci pierwsi zajmują się wywiadami środowiskowymi i wypełnianiem dokumentacji związanej z przyznaniem bądź odmową przyznania zasiłków, a także przydzielaniem pomocy w formie wizyt opiekunki lub asystenta rodziny. Asystent wspiera rodziny, w których dzieci sprawiają problemy wychowawcze. Z kolei opiekunka pomaga osobom starszym i niepełnosprawnym. Chcesz dowiedzieć się, ile zarabia opiekunka w MOPS-ie? Czytaj dalej.

Ile zarabia opiekunka w MOPS-ie?

Wysokość zarobków opiekunek społecznych to zwykle kwota najniższego krajowego wynagrodzenia przy pracy na pełen etat. W 2022 roku to 3010 złotych brutto, czyli 2364 złote na rękę. To zarobki bardzo niskie, zwłaszcza że jest to praca trudna i obciążająca psychicznie. Do obowiązków opiekunek należą m.in. pomoc przy myciu podopiecznych, zmiana pościeli i bielizny, zakupy żywnościowe, wykupywanie recept i sprzątanie domu. Każda opiekunka ma baczenie na kilka domowych gospodarstw, w których żyją osoby wymagające stałej lub tymczasowej opieki.

Ile kosztują rodzinę wizyty opiekunki z MOPS-u?

Co jeszcze warto wiedzieć oprócz tego, ile zarabia opiekunka w MOPS-ie? Także to, że osoba chora lub jej rodzina musi zapłacić za usługi opiekunki z MOPS-u. Nie są to duże kwoty (około 20,00 złotych za godzinę). Jednak w skali miesiąca to spore obciążenie dla budżetu domowego. Dlatego osoby z najniższym dochodem mogą starać się o dofinansowanie opieki z MOPS-u lub o opiekę bezpłatną. Zasady przydzielania takiej opieki i kryteria dochodu uchwalane są przez rady gmin.

Kliknij!
Ile zarabia kierowca autobusu? Dowiedz się, jak zostać kierowcą autobusu miejskiego i jakie są zarobki kierowców!

Wiesz już, ile zarabia opiekunka w MOPS-ie. Aby wykonywać taką pracę, wystarczy wykształcenie średnie i ukończony kurs dla opiekunek środowiskowych. Jednak pensja jest nieadekwatna do wykonywanych obowiązków. Rozwiązaniem może być znalezienie etatu w agencjach opiekunek prywatnych lub dorabianie prywatnymi zleceniami.

Zobacz też:
Avatar
232 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Od czego zależy wysokość diet radnych?

1 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Nie są to małe kwoty, zważywszy na to, że sesje rady…
Zarobki

Ile zarabia bibliotekarz? Czy jest to ciekawa praca?

2 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia bibliotekarz? Kwota jego wynagrodzenia nie budzi westchnień zazdrości. Z drugiej strony jest to stabilna i spokojna praca w „budżetówce”….
Zarobki

Ile zarabia Julia Wieniawa? Prześwietlamy zarobki młodej gwiazdy ekranu

1 minut(y) czytania
4.6/5 – (7 votes) Zarobki osobowości medialnych często pochodzą z wielu źródeł. Także na to, ile zarabia Julia Wieniawa, składa się kilka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.