Ginące zawody to przede wszystkim takie, które kiedyś cieszyły się sporym uznaniem, jednak z czasem zaczęły być zastępowane przez nowoczesne technologie. Jakie profesje znajdują się wśród tych zapomnianych? Sprawdź, które zawody tracą na popularności!
Rozwój technologiczny i wzmożona masowa produkcja sprawiają, że coraz więcej zawodów w Polsce zanika. Specjaliści, którzy niegdyś byli niezastąpieni, aktualnie są wypierani przez automatyzację procesów produkcyjnych. Dzieje się tak głównie z powodu nieopłacalności ręcznego wykonywania niektórych przedmiotów. Wśród rzadkich i wymierających profesji znajduje się na przykład szeroko pojęte rzemieślnictwo. Ginące zawody można znaleźć na każdym kroku. Czy rzemieślnicy wciąż mogą zarabiać dobre pieniądze? Jakie profesje można zaliczyć do zawodów wymierających? Sprawdźmy to!
Ginące zawody – dlaczego niektóre zawody wymierają?
Głównym powodem wymierania niektórych profesji jest stosowanie nowoczesnych technologii przy produkcji niektórych produktów, takich jak:
- przedmioty dekoracyjne;
- elementy z drewna;
- rzeźby z kamienia;
- skórzana galanteria;
- podkowy dla koni;
- szyte ręcznie ubrana i akcesoria.
Ginące zawody stały się zbędne i zapomniane głównie dlatego, że wytwarzanie niektórych produktów w zautomatyzowany sposób jest po prostu szybsze i tańsze. Warto zauważyć jednak, że przedstawiciele zawodów zajmujących się wytwarzaniem ręcznym nadal mogą utrzymać się na rynku i zdobyć własną rzeszę klientów. Którzy specjaliści odchodzą w zapomnienie?
Które zawody odchodzą w zapomnienie?
Najniebezpieczniejsze zawody pod względem wymarcia i utraty klientów to te, które wymagają od specjalisty dużej precyzji. Przedmioty ręcznie wykonywane zwykle są znacznie droższe, ponieważ ich produkcja jest żmudna i wymaga sporego nakładu czasu. Jednak wśród zawodów ginących znajdują się również takie, które nie mogą już być wykonywane przez zmianę przepisów. Dobrym przykładem jest np. felczer (pracownik branży medycznej). Aktualnie szkoły kształcące w tym kierunku już nie istnieją. W tym artykule poznasz zawody wciąż istniejące, jednak silnie wypierane przez masową produkcję.
Zawody rzemieślnicze
Do ginących zawodów należą praktycznie wszystkie zawody rzemieślnicze. Choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu rzemieślnicy byli potężną grupą zawodową, dziś profesje te są na wymarciu z powodu mechanizacji, elektryfikacji oraz sporego postępu technologicznego. Rozwój mechaniczny oraz automatyzacja procesów produkcyjnych sprawiła, że wyroby rzemieślników przestały być opłacalne. Popularne niegdyś zawody, które znikają z rynku pracy, to np.:
- kołodziej;
- ludwisarz;
- rymarz;
- bednarz;
- druciarz;
- sitarz.
Przyjrzyjmy się pracy mistrzów rzemieślnictwa, którą wykonuje coraz mniej osób.
Zdun, czyli budowniczy pieców kaflowych
Zdun jest osobą zajmującą się naprawą i budową pieców kaflowych. Ponieważ piece te zostały wyparte przez centralne ogrzewanie, tradycyjni zduni nie są już potrzebni. Na szczęście, osoby znające się na tej profesji aktualnie mogą wykonywać i naprawiać różne rodzaje pieców grzewczych oraz kuchennych za pomocą narzędzi murarskich i zduńskich czy innych maszyn.
Fach w ręku kowala
Kowal zajmował się wykuwaniem różnych przedmiotów z metalu (np. gwoździ czy podków). Obecnie specjaliści zajmują się już głównie wyrobem przedmiotów dekoracyjnych lub na potrzeby rekonstrukcji historycznych.
Garncarz – czy wyjątkowe rzemiosło wraca do łask?
Praktyka garncarza polegała na wytwarzaniu pięknych naczyń z gliny. Choć zapotrzebowanie na naczynia jest spore, na rynku znajduje się sporo firm masowo produkujących takie przedmioty. Jeśli jednak lubisz oryginalne przedmioty, warto wydać odrobinę więcej i zakupić produkty wytworzone ręcznie.
Ginące zawody to przede wszystkim rzemieślnicy. Ich praca jeszcze niedawno tworzyła piękną tradycję. Choć aktualnie rękodzieło przechodzi renesans, jest na rynku pewną niszą, przez co znalezienie zleceń nie należy do prostych zadań.
- None Found