Trwające pół roku wydarzenie, jakim jest Expo, odbywa się co 5 lat i przyciąga miliony turystów zainteresowanych innowacjami oraz nowinkami ze świata kultury, nauki i techniki. Expo stanowi inspirację dla przemysłu i nauki. Celem wystawy jest promowanie innowacji o zasięgu światowym.

Wystawy Expo mają na celu zaprezentowanie dorobku naukowego, kulturowego oraz technicznego państw z całego świata. Za pierwszą światową wystawę uznaje się Great Exhibition, która została zorganizowana w 1851 roku w Londynie. Na Expo w Paryżu w roku 1889 zbudowano Wieżę Eiffla, symbolizującą wysoki poziom francuskiej wiedzy inżynieryjnej oraz możliwości techniczne epoki. Wystawy Expo są doskonałą okazją do promowania osiągnięć krajów i mają na celu zademonstrowanie szerokich możliwości inżynierskich i technicznych. Zapewne wszystko, co zostanie po zakończeniu Expo 2020, będzie zapierać dech w piersiach!

Expo Dubai 2020 – jak zaplanowano wydarzenie?

Expo 2020 to pierwsza zorganizowana na Bliskim Wschodzie Wystawa Światowa. Odbywa się w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a hasłem przewodnim targów Expo jest „Łącząc umysły, tworzymy przyszłość”. Początkowo wystawa była zaplanowana w terminie od 20 października 2020 roku do 10 kwietnia 2021 roku, jednak ze względu na pojawienia się epidemii COVID-19, została ona przesunięta o rok. Wystawa światowa Expo Dubai 2020 rozpoczęła się oficjalnie w dniu 1 października 2021 roku. Potrwa ona do 31 marca 2022 roku.

Według szacunkowych prognoz wystawa ma w sumie przyciągnąć 25 milionów odwiedzających, z czego około 70% będą stanowili zagraniczni goście. Expo 2020 Dubai ma także zwiększyć o 1,5% produkt krajowy brutto Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Państwo ma także zyskać na organizacji Wystawy około 6,9 mld dolarów przychodu. Co ciekawe, na ekspozycję wystawy wykorzystano ponad 438 hektarów powierzchni.

Expo 2020 znacząco wpływa na dalszy rozwój Dubaju. Wydarzenie to działa jak katalizator, który zasila najważniejsze filary gospodarki, w tym takie jak turystyka. Podczas trwania wystawy znacznie wzrosło zainteresowanie hotelami, handlem i ośrodkami turystycznymi ZEA. Inwestycje wokół Expo 2020 spowodowały także powstanie nowych miejsc pracy, inwestycji oraz konsumpcji.

Wystawa światowa Expo Dubai

Wystawa światowa Expo w Dubaju przyciąga uwagę gości ze względu na dużą ilość atrakcji. Aż 192 państw z całego świata ma swoje pawilony. Oczywiście fizycznie nie jest możliwe, aby wszystko obejrzeć podczas krótkiego pobytu. Dlatego też warto zaplanować sobie dłuższy urlop, żeby wziąć udział w najciekawszych wydarzeniach.

Wchodząc na teren Expo w Dubaju, nie sposób ominąć imponującą bramę wejściową, która została zaprojektowana przez brytyjskiego architekta – Asifa Khana. Monumentalna budowla jest wysoka na 21 metrów. To ażurowa, lekka konstrukcja, która została wykonana z włókna węglowego techniką druku 3D. Cała brama prezentuje się majestatycznie i daje odrobinę cienia i ochłody, co w Dubaju ma bardzo duże znaczenie.

Warto zobaczyć Expo 2020 także wieczorem, kiedy robi się ciemniej i chłodniej. Wówczas budynki oraz alejki ożywają niesamowitą paletą barw. Koniecznie trzeba pójść do Al Wasl Plaza, który jest centralnym placem na terenie Expo. W ciągu dnia to zacieniony punkt spotkań. Wieczorami Al Wasl Plaza staje się teatrem pod gołym niebem, gdzie można obejrzeć niesamowite widowiska, które przyciągają tłumy turystów.

Szczególnie warty uwagi jest The Poland Pavilion – polski pawilon. Obiekt otoczony jest kinetyczną rzeźbą, która nawiązuje do ptaków migrujących z naszego kraju na Bliski Wschód. Fasada polskiego pawilonu porusza się delikatnie na wietrze i przyciąga wzrok odwiedzających. Rzeźba ta nawiązuje do jednego głównego motywu Wystawy Światowej – mobilności, który jest jednym z trzech tematów rozwijających główne hasło Expo 2020 Dubai – „Łącząc umysły, tworzy przyszłość”.

Archiwum: styczeń 2022