Jednym z czynników przemawiającym za wyborem służby wojskowej jest możliwość wcześniejszego zakończenia kariery zawodowej i pobierania emerytury wojskowej. Po ilu latach przysługuje? Przeczytaj nasz tekst, by poznać zasady dotyczące przejścia na emeryturę żołnierską.
Służba wojskowa to liczne wyzwania. Konieczność stosowania się do surowej dyscypliny, bezwzględne posłuszeństwo względem przełożonych, służba z dala od domu rodzinnego oraz konieczność stawienia się do walki w czasie wojny – są to tylko niektóre z obowiązków, o których muszą pamiętać żołnierze. Jednak taki wybór drogi zawodowej to także liczne zalety. Zalicza się do nich na przykład wcześniejsza emerytura wojskowa. Po ilu latach można ją otrzymać?
Emerytura wojskowa – po ilu latach przysługuje?
Kwestie związane ze świadczeniami emerytalnymi dla żołnierzy są ściśle regulowane przez regulacje prawne. Szczególnie ważna w tym przypadku jest m.in. ustawa z dnia 10.12.1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin.
Po ilu latach przysługuje emerytura wojskowa? Zgodnie z zapisami tej ustawy (art. 12) żołnierz ma prawo do emerytury wojskowej w sytuacji, gdy w momencie zwolnienia ze służby odbył:
- co najmniej 15 lat służby wojskowej w charakterze żołnierza zawodowego – w przypadku rozpoczęcia służby przed 31.12.2012 r. W takiej sytuacji świadczenie wynosi 40% podstawy wymiaru;
- minimum 25 lat służby w sytuacji, gdy rozpoczęła się ona po 31.12.2012 r. W takim przypadku nie trzeba jednak mieć ukończonych 55 lat.
Do wymiaru tego zalicza się również okresy działalności w ruchu oporu, służby np. w armiach sojuszniczych, a także czas spędzony w obozach dla internowanych itp.
Przepisów o emeryturze wojskowej nie stosuje się w przypadku, gdy beneficjent ma również prawo do emerytury „standardowej”, czyli regulowanej przez ustawę z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Wymiar służby wojskowej a urlop wychowawczy
Wiesz już więcej o emeryturze wojskowej. Po ilu latach przysługuje świadczenie tym, którzy zajmowali się także dziećmi? Jeśli żołnierz zawodowy przebywał w trakcie odbywania służby wojskowej na urlopie wychowawczym, okres ten również wlicza się do limitu 15 lat. Trzeba jednak pamiętać, że maksymalny wymiar urlopu wychowawczego, który bierze się wówczas pod uwagę, wynosi trzy lata.