Emerytury

Emerytura wojskowa — po ilu latach przysługuje?

1 minut(y) czytania
Ocena

Jednym z czynników przemawiającym za wyborem służby wojskowej jest możliwość wcześniejszego zakończenia kariery zawodowej. Emerytura wojskowa — po ilu latach przysługuje? Przeczytaj nasz tekst, by poznać zasady dotyczące przejścia na emeryturę żołnierską.

Służba wojskowa to liczne wyzwania. Konieczność stosowania się do surowej dyscypliny, bezwzględne posłuszeństwo względem przełożonych, służba z dala od domu rodzinnego oraz konieczność stawienia się do walki w czasie wojny — są to tylko niektóre z obowiązków, o których muszą pamiętać żołnierze. Z drugiej jednak strony taki wybór drogi zawodowej to także liczne zalety. Zalicza się do nich na przykład wcześniejsze świadczenia emerytalne. Po ilu latach przysługuje emerytura wojskowa?

Emerytura wojskowa — po ilu latach przysługuje?

Kwestie związane ze świadczeniami emerytalnymi dla żołnierzy są ściśle regulowane przez regulacje prawne. Szczególnie ważna w tym przypadku jest m.in. ustawa z dnia 10.12.1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin.

Po ilu latach przysługuje emerytura wojskowa? Zgodnie z zapisami tej ustawy (art. 12) żołnierz ma prawo do emerytury wojskowej w sytuacji, gdy w momencie zwolnienia ze służby odbył on:

  • co najmniej 15 lat służby wojskowej w charakterze żołnierza zawodowego — w przypadku rozpoczęcia służby przed 31.12.2012 r. W takiej sytuacji świadczenie wynosi 40% podstawy wymiaru,
  • minimum 25 lat służby w sytuacji, gdy rozpoczęła się ona po 31.12.2012 r. W takim przypadku nie trzeba jednak mieć ukończonych 55 lat.

Do wymiaru tego zalicza się również okresy działalności w ruchu oporu, służby np. w armiach sojuszniczych, a także czas spędzony w obozach dla internowanych itp.

Przepisów o emeryturze wojskowej nie stosuje się w przypadku, gdy beneficjent ma również prawo do emerytury „standardowej” tj. regulowanej przez ustawę z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Kliknij!
Przeliczenie emerytury wojskowej po 55 roku życia. Przekonaj się, jak to zrobić!

Wymiar służby wojskowej a urlop wychowawczy

Jeśli żołnierz zawodowy przebywał w trakcie odbywania służby wojskowej na urlopie wychowawczym, okres ten również wlicza się do limitu 15 lat. Trzeba jednak pamiętać, że maksymalny wymiar urlopu wychowawczego, który bierze się wówczas pod uwagę, wynosi trzy lata.

Zobacz też:
Avatar
375 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Emerytury

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytury przez ZUS – sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy zmniejszenie lub zawieszenie emerytury jest możliwe? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym dokładnie przedstawiamy, w jakich sytuacjach…
Emerytury

Dodatek do emerytury i renty – jakie są rodzaje dodatkowych świadczeń w 2022 roku?

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz ubiegać się o jakiś dodatek do emerytury lub renty? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym prezentujemy…
Emerytury

Wniosek o przeliczenie emerytury – kto powinien go złożyć w 2022 roku?

3 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz złożyć wniosek o przeliczenie emerytury? Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, kto może wnioskować o przeliczenie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.