Emerytura wojskowa po 15 latach to bardzo kusząca dla młodych ludzi opcja. Względem innych zawodów praca w Wojsku Polskim umożliwia wręcz ekspresowe przejście na emeryturę. Jakie warunki trzeba spełnić, by było ono możliwe?
Emerytura wojskowa po 15 latach przysługuje żołnierzowi, który został zwolniony z zawodowej służby wojskowej po jej upływie. Konieczne jest właśnie 15 lat służby w Wojsku Polskim, aby żołnierz mógł cieszyć się późniejszymi świadczeniami. Do służby wlicza się okres urlopu wychowawczego, pod warunkiem że okres jego trwania nie przekroczy 3 lat. Do służby wojskowej zalicza się również działanie w ruchu oporu oraz służbie w armiach sojuszniczych w czasie II wojny światowej. Czy są jeszcze inne wymagania?
Emerytura wojskowa po 15 latach – jaka jest jej wysokość?
Wojsko Polskie jest coraz chętniej wybieranym kierunkiem rozwoju. Młodzi ludzie dostrzegają wiele możliwości, które może otworzyć służba w wojsku. Przede wszystkim zwiększa się zapotrzebowanie na specjalistów. Emerytura wojskowa po 15 latach to jedna z zalet kariery w armii. Warto jednak podkreślić, że po tym czasie żołnierz może liczyć na 40% emerytury. Następnie wraz ze stażem wynagrodzenie wzrasta. Pełna emerytura wypłacana jest po przepracowaniu 29 lat.
Od czego zależy emerytura wojskowa?
Emerytura wojskowa ustalana jest na podstawie okresu służby, ale również rodzaju obowiązków, które były pełnione przez danego żołnierza. Świadczenie, które wypłacane jest z budżetu państwa, może mieć zatem różną wysokość choćby w zależności od stopnia wojskowego czy funkcji żołnierza pełniącego służbę.
Warto podkreślić, że im dłuższy staż w wojsku, tym większe późniejsze wynagrodzenie. Pomimo że można otrzymać emeryturę już po 15 latach służby, to w praktyce mało żołnierzy decyduje się na taki krok. Zdecydowana większość z nich woli przepracować dłuższy okres, aby później cieszyć się również większym świadczeniem.