Emerytury

Emerytura wojskowa po 15 latach – po jakim czasie żołnierz może liczyć na wypłacanie składki emerytalnej?

1 minut(y) czytania
Ocena

Emerytura wojskowa po 15 latach to bardzo kusząca dla młodych ludzi opcja. W stosunku do innych zawodów praca w Wojsku Polskim umożliwia wręcz ekspresowe przejście na emeryturę. Dowiedz się więcej.

Emerytura wojskowa po 15 latach przysługuje żołnierzowi, który został zwolniony z zawodowej służby wojskowej. Musi on ukończyć 15 lat służby w Wojsku Polskim, aby móc cieszyć się późniejszymi świadczeniami. Do służby wlicza się okres urlopu wychowawczego, pod warunkiem że okres jego trwania nie przekroczy 3 lat. Do służby wojskowej zalicza się również działanie w ruchu oporu oraz służbie w armiach sojuszniczych, które mogły mieć miejsce w momencie zdarzeń z 1 września 1939 r. Czytaj dalej.

Emerytura wojskowa po 15 latach – czy to zachęca młodzież?

Emerytura wojskowa po 15 latach to jeden z najjaśniejszych punktów kariery w wojskowości. Warto jednak podkreślić, że po tym czasie żołnierz może liczyć na 40% emerytury. Następnie wraz ze stażem wynagrodzenie wzrasta. Pełna emerytura dostępna jest po przepracowaniu 29 lat. Wojsko Polskie jest coraz chętniej wybieranym kierunkiem rozwoju. Młodzi ludzie dostrzegają wiele możliwości, które może otworzyć służba w wojsku. Przede wszystkim zwiększa się zapotrzebowanie na specjalistów. 

Od czego zależy emerytura wojskowa?

Emerytura wojskowa ustalana jest na podstawie stażu służby, ale również rodzaju obowiązków, które były pełnione przez danego żołnierza. Stanowi ona również zaopatrzenie rodzin wojskowych. Wypłacana jest z budżetu państwa. Służba zawodowego żołnierza dostarcza również wiele emocji. Jest to praca szanowana w społeczeństwie. A zwieńczeniem służby jest emerytura wojskowa, która jest dostępna już po zaledwie 15 latach.

Warto podkreślić, że im dłuższy staż w wojsku, tym większe późniejsze wynagrodzenie. Pomimo że można otrzymać emeryturę już po 15 latach służby, to w praktyce mało żołnierzy decyduje się na taki krok. Zdecydowana większość z nich woli przepracować dłuższy okres, aby później cieszyć się również większym wynagrodzeniem.

Kliknij!
Wypłata emerytury po raz pierwszy − jakie warunki trzeba spełnić aby uzyskać świadczenie? Czy ZUS przyznaje ją z urzędu?
Zobacz też:
Avatar
375 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Emerytury

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytury przez ZUS – sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy zmniejszenie lub zawieszenie emerytury jest możliwe? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym dokładnie przedstawiamy, w jakich sytuacjach…
Emerytury

Dodatek do emerytury i renty – jakie są rodzaje dodatkowych świadczeń w 2022 roku?

5 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz ubiegać się o jakiś dodatek do emerytury lub renty? Zapoznaj się z naszym artykułem, w którym prezentujemy…
Emerytury

Wniosek o przeliczenie emerytury – kto powinien go złożyć w 2022 roku?

3 minut(y) czytania
Ocena Zastanawiasz się, czy możesz złożyć wniosek o przeliczenie emerytury? Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, kto może wnioskować o przeliczenie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.