Dawniej na systemy ERP spoglądano jako na oprogramowanie sprawdzające się w firmach o zaawansowanej strukturze. Jednak obecnie zalety płynące z ich korzystania dostrzegają też mniejsze firmy.

Czym są systemy ERP?

Pod pojęciem systemu ERP kryje się zaawansowany i zintegrowany system informatyczny, którego zadaniem jest zarządzanie wszystkimi informacjami, zasobami i funkcjami organizacji. Składa się z modułów, które odpowiadają swoimi funkcjami poszczególnym działom firmy. Dane generowane przez komórki firmy trafiają do wspólnej bazy. Istotną cechą systemu ERP jest również możliwość automatyzacji wielu procesów, co w przypadku biura rachunkowego, gdzie powtarzalność czynności jest spora, ma duże znaczenie.

Dlaczego w biurze rachunkowym warto wdrożyć system ERP?

Powodów, dla których w tym przypadku system ERP jest dobrym rozwiązaniem, jest sporo. Oto najważniejsze z nich.

1. Większa efektywność i wydajność

Jak już było wcześniej, system ERP wiąże się z dużą automatyzacją. Powtarzalne czynności, które do tej pory księgowy wykonywał ręcznie, będą przebiegać sprawniej. Może to dotyczyć m.in. raportów finansowych, czy rozliczeń. Ta automatyzacja to nie tylko duża wygoda i oszczędność czasu, ale też znacznie mniejsze ryzyko popełnienia błędów.

2. Scentralizowana baza danych

Każdy z pracowników biura księgowego codziennie przetwarza mnóstwo danych. Dzięki temu, że trafiają one do jednej wspólnej bazy, jest do nich znacznie prostszy dostęp. Można łatwo je ze sobą porównać i tworzyć zestawienia. Dostęp do nich jest w czasie rzeczywistym, co sprzyja przejrzystej i sprawnej komunikacji wewnątrz biura. Ponadto w dokumentach i danych zawsze jest porządek.

3. System ERP zawiera funkcje programu księgowego

Każdy program dla biur rachunkowych musi mieć odpowiednie funkcje. Ma pozwalać na prowadzenie księgowości ogólnej i podatkowej, fakturowanie, prowadzenie pełnej księgowości, zarządzanie przychodami i rozchodami, generowanie dokumentów do urzędów itd. Zawsze musi być w zgodzie z najnowszymi przepisami. System ERP będzie zawierał wszystkie funkcje, jakie są w dobrym programie księgowym, a przy tym ma szereg innych opcji, jak możliwość integracji z innymi modułami.

4. System ERP jest elastyczny

Dużą zaletą jest możliwość rozbudowy. Zaawansowane systemy ERP jak enova365 można uzupełniać o kolejne moduły bądź funkcje, jeśli zajdzie taka potrzeba. Oprócz tego, że oprogramowanie ma to, co klasyczny program księgowy, ma wiele innych funkcji usprawniających pracę, jak Pulpit Klienta Biura Rachunkowego do komunikacji z klientami. Dzięki niemu obsługa może odbywać się zdalnie. Ponadto zawsze, kiedy w życie będą miały wejść zmiany albo nowe przepisy, będą dostępne aktualizacje, dzięki czemu dokumenty każdorazowo spełniają wymogi formalne.

Archiwum: październik 2023