Porady

Co można dać pracownikowi na prezent bez podatku?


5/5 - (1 vote)

Prezenty firmowe z okazji świąt są miłym gestem pracodawcy względem swoim pracowników. Obdarowywanie podwładnych to pewnego rodzaju gratyfikacja, wyraz wdzięczności oraz podziękowania za wspólnie przepracowany rok. Niestety rozliczanie zakupu upominków dla pracowników jest przedmiotem zainteresowania organów podatkowych. Kiedy zatem prezent firmowy jest wolny od podatku, a kiedy trzeba opłacić za niego dodatkową zaliczkę PIT i składkę ZUS?

Jak to jest z tymi podatkami?

To pytanie pojawia się szczególnie w okresie świątecznym, kiedy to pracodawcy decydują się na kupno upominków na Gwiazdkę dla swoich pracowników. Jak wiadomo, prezenty od firmy mogą mieć różne źródła finansowania – mogą to być środki własne lub te, pochodzące z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Bez względu na to, skąd pochodzą pieniądze na takowe upominki, ich wręczenie daje przychód temu, kto został nimi obdarowany – w tym przypadku chodzi o pracownika. 

Jeśli fundusze pochodzą z ZFŚS pracownikowi przysługuje prawo skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania uzyskanego w ten sposób dochodu. I tak oto świadczenie socjalne, rzeczowe, czy pieniężne wolne jest od podatku PIT, pod warunkiem że jego wartość nie przekracza w roku podatkowym określonej kwoty. Do niedawna sumą tą było 1000 zł, ale ze względu na pandemię kwotę tę okresowo zwiększono do 2000 zł.

Obowiązek opodatkowania np. paczek świątecznych dla pracowników, zależy głównie od sposobu ich finansowania. Dlatego też, jeżeli pracodawca będzie chciał zapłacić za upominki dla podwładnych ze środków obrotowych firmy, wtedy pracownik będzie musiał zapłacić podatek od uzyskanego świadczenia, niezależnie od jego wartości. W ten sposób pracodawca zmuszony będzie do zmniejszenia wypłaconego wynagrodzenia o kwotę odpowiadającą wysokości zaliczki na podatek od wypłaconego pracownikowi świadczenia.

zestaw sniezynka

Jaki prezent na święta podarować pracownikom?

Na święta warto podarować swoim podwładnym coś, co nie tylko będzie oryginalnym prezentem, ale również i uniwersalnym, a dodatkowo nie trzeba będzie płacić za niego podatku. Świetnie w tej roli sprawdzą się niezawodne kosze upominkowe, które zachwycą każdego swoimi unikalnymi produktami.

Paczki świąteczne dla pracowników to, coś, na co warto postawić nie tylko ze względu na walory wizualne, ale przede wszystkim wyjątkowe smakołyki. Można w nich znaleźć artykuły spożywcze niedostępne w żadnym innym sklepie. Kosze delikatesowe Schroniska Bukowina kryją w sobie doskonałe miody, rozkoszne herbatki, które doskonale sprawdzą się na zimowe wieczory oraz rozgrzewające regionalne alkohole. Co jeszcze mieści się w tych ponadczasowych upominkach? Pyszne, tradycyjne potrawy takie jak kapusta z grzybami, czy barszcz czerwony. Takie przysmaki idealnie sprawdzą się na wigilijnym stole. W koszach delikatesowych znaleźć można również atrakcyjne dodatki do herbat np. syropy owocowe i korzenne, pigwę w syropie, czy cytryny z imbirem i cynamonem. Oprócz takich smakołyków nie mogło zabraknąć także wybornych słodyczy oraz domowych konfitur. 

zestaw-goralskie-rarytasy

Gdzie kupić prezenty na święta dla pracowników?

Gustowne, uniwersalne paczki świąteczne dla pracowników potrafią wprawić w zachwyt niejedną osobę. Cóż się dziwić, skoro kryją w swoim wnętrzu takie pyszności! Oryginalne zestawy świąteczne dla pracowników z polskimi produktami najlepszej jakości dostępne są w sklepie online Schronisko Bukowina. To właśnie tam można wybrać prezent marzeń i to na każdą kieszeń. Upominki mogą być zapakowane w eleganckie drewniane skrzynie, kosze wiklinowe, czy też ekologiczne torebki. Do każdego zestawu mogą zostać dołączone dodatki w postaci bombki hand-made, czy pierniczków. W świątecznym prezencie może pojawić się również wyjątkowa kartka ze świątecznymi życzeniami. Paczki świąteczne dla pracowników to wygodny, gotowy prezent, który uszczęśliwi niejedną osobę.


Zobacz też:
Subskrybuj MagazynPrzedsiebiorcy.pl
google news
Stefan Zieliński
22 Artykuł(y)

o autorze
Specjalista ds. administracji i dziennikarz ekonomiczny – wolny strzelec. Próbuje przetrwać w gąszczu nadprodukcji niejasnych przepisów oraz ich interpretacji w Polsce. Ceni przedsiębiorczość i zaradność. Prywatnie fan muzyki klasycznej i folkowej.
Artykuły
Nasze propozycje
Porady

Podwyżki cen energii są podstawą do waloryzacji kontraktów

Porady

Planujesz otworzyć myjnię lub warsztat? – sprawdź, co warto wiedzieć i gdzie znaleźć odpowiednie projekty

Porady

Praca zdalna a praca stacjonarna — plusy i minusy, o których trzeba wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *