Technologia

Ambicja przedsiębiorcy połączona z niezwykłą sprawnością techniczną: Wywiad z Denis Gvozd z Dev Team Inc.

W każdym człowieku posiadanie ambicji jest wspaniałą cechą, ale aby osiągnąć sukces, trzeba mieć także element umiejętności i wewnętrznej dyscypliny. A żeby w pełni zrealizować swój potencjał, trzeba również umieć zrozumieć, gdzie się jest i dokąd chce się dojść. Denis Gvozd, współzałożyciel Dev Team Inc. jest właśnie taką osobą i mieliśmy szczęście przeprowadzić z nim wywiad, aby dowiedzieć się więcej o tym fascynującym przedsiębiorcy i o tym, jak doszedł do miejsca, w którym jest dzisiaj.

Denis, proszę opowiedzieć nam trochę więcej o sobie jako o osobie i o tym, co uważa Pan za pomocne w swoich osiągnięciach.

Zawsze miałem wielkie zamiłowanie do nauki i doskonalenia się. Staram się zrozumieć, co chcę osiągnąć, wyznaczyć sobie cel, a następnie pilnie pracować, aby go zrealizować, koncentrując się na celu końcowym. Na przykład w szkole średniej wiedziałem, że chcę zajmować się techniką komputerową i zdecydowałem się aplikować na najbardziej prestiżowy uniwersytet w moim kraju, pomimo wysokich wymagań akademickich. Zostałem przyjęty, ale już wtedy wiedziałem, że nie wystarczy jedynie pójść na uniwersytet. Chciałem czegoś więcej niż przeciętność i postanowiłem to osiągnąć, poświęcając jak najwięcej czasu na wchłanianie wszelkiej dostępnej wiedzy związanej z moją dziedziną.

Co skłoniło Pana do założenia własnej firmy?

Ten sam napęd, determinacja i pragnienie doskonalenia się zrodziły moje pragnienia przedsiębiorcze. Po ukończeniu studiów, przez 6 lat próbowałem swoich sił w świecie korporacji, gdzie pracowałem na stanowisku Senior Software Developer, ale zawsze istniało wewnętrzne pragnienie, aby celować wyżej i wiedziałem, że muszę je zaspokoić. Posiadanie własnej firmy było dla mnie kolejnym logicznym krokiem. W lutym 2016 roku, wraz z dwoma innymi moimi długoletnimi znajomymi, otworzyliśmy drzwi Dev Team Inc. i od tamtej pory nie oglądaliśmy się za siebie.

Jak się Pan czuł w pierwszych dniach, robiąc tak wielki krok, jakim było założenie Dev Team Inc?

Było to dla mnie jak morze emocji, które rozchodziły się w różnych kierunkach. Oczywiście był dreszczyk emocji związany z rozpoczęciem działalności, ale również świadomość, że czeka mnie dużo pracy. Nigdy nie mam nic przeciwko podejmowaniu dużych wyzwań, więc wszelkie obawy, które mogłem mieć, zostały szybko rozwiane przez moją determinację, aby zrobić wszystko, co konieczne, aby firma ruszyła z miejsca. Wraz z moimi partnerami od początku mieliśmy plan działania i każdy z nas dążył do tego, aby jak najszybciej wszystko się udało. Musiałem polecieć do Nowego Jorku, aby oficjalnie zarejestrować firmę, podczas gdy reszta mojego zespołu zaczęła budować naszą bazę klientów. Jak każdy startup, mieliśmy swoje szczyty i doliny, ale uczucie, że mamy kontrolę nad własną firmą, było euforyczne.

Jakie były największe wyzwania, przed którymi stanął Pan na początku swojej działalności?

Jak każdy startup, mieliśmy kilka wyzwań, z którymi musieliśmy się zmierzyć. Naszym celem zawsze było zbudowanie doskonałej reputacji, tak aby ludzie kojarzyli Dev Team Inc. jako synonim jakości i fachowości. Aby to osiągnąć, musieliśmy na początku przyjąć wielu klientów, którzy byli bardzo budżetowi i wymagali wiele w zamian. Pracowaliśmy bardzo ciężko, aby zadowolić tych klientów, nawet do tego stopnia, że czasami pracowaliśmy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby dotrzymać ich terminów i oczekiwań. Projekty takie jak te nie zawsze były opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia, ale dzięki nim dowiedzieliśmy się, że jesteśmy w USA poważnym konkurentem w dziedzinie rozwoju oprogramowania i zdobyliśmy szacunek, który sprawia, że nasza firma stale się rozwija.

Gdy zaczęliśmy zdobywać więcej klientów, następnym krokiem było wynajęcie fizycznego biura i zatrudnienie pracowników. Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, wie, że nie jest to łatwe zadanie, ale w końcu udało nam się uruchomić nasz mały zespół. Ale mimo że osiągnęliśmy ten ważny etap w naszym rozwoju, rozumiemy, że musimy nadal dbać o to, aby reputacja firmy pozostała najwyższym priorytetem bez względu na wszystko. Dlatego musieliśmy często wkraczać i pomagać naszym pracownikom w wykonywaniu ich pracy, aby nasi klienci byli zadowoleni. Niektórzy mogą myśleć, że gdy ma się pracowników, wszystko staje się łatwiejsze. Tak nie było na początku w naszej firmie, ale to był konieczny krok, aby zobaczyć silny wzrost firmy i to nauczyło nas cenić naszych pracowników.

Denis Gvozd z rodziną

Dziś, wiele lat później, jest Pan współzałożycielem i dyrektorem operacyjnym odnoszącej sukcesy firmy informatycznej. Jak widzi Pan przyszłość dla siebie i dla firmy?

Jak już wspomniałem, zawsze dążę do tego, aby stać się lepszą wersją tego, kim byłem wczoraj, i takie same cele mam również dla firmy. Jestem teraz żonaty i mam małą córkę, więc jak każdy dobry mąż i ojciec chcę mieć pewność, że będę spędzał czas z rodziną. Nie ma nic lepszego niż miły spacer po parku z żoną i córką po długim dniu w pracy, aby zrównoważyć swoje siły.

Jeśli chodzi o firmę, jestem dobrym komunikatorem, więc nadal wykorzystuję te umiejętności wraz z moimi partnerami biznesowymi, aby kultura naszej firmy była jak najlepsza. Nauczyłem się, że posiadanie odpowiedniej kultury firmy jest ogromnym kluczem do sukcesu, ponieważ przyciąga odpowiednich ludzi i sprawia, że czują się oni dumni z bycia częścią rodziny Dev Team Inc.

Pracujemy również w zupełnie nowym, ekscytującym kierunku dla firmy, wdrażając usługi rozwojowe dla Web 3.0. Naprawdę uważamy, że przyszłość technologii blockchain i decentralizacji będzie się tylko powiększać, więc chcemy już teraz stać się liderami w tej dziedzinie. Obecnie jestem również zaangażowany w tworzenie Cardano (ADA) stake pool, z której dochód zostanie przeznaczony na kształcenie innych w zakresie wykorzystania Haskell, popularnego języka programowania. To wszystko jest częścią naszej wizji Web 3.0, która ma na celu przeniesienie firmy na wyższy poziom.

Denis, to był bardzo pouczający wywiad i naprawdę doceniamy, że poświęcił Pan czas na rozmowę z nami. Czy jest coś jeszcze, czym chciałby Pan się podzielić o sobie lub swoich doświadczeniach życiowych?

Muszę powiedzieć, że kluczem do sukcesu w życiu jest to, że nigdy nie należy się zatrzymywać w miejscu, w którym się jest. Znajdowanie sposobów na rozwój i doskonalenie się jest bardzo ważne, aby być najlepszym, jakim można być nie tylko dla siebie, ale i dla otoczenia. Nie każdy dzień będzie idealny, ale jeżeli coś się nie uda, proszę wstać następnego dnia i spróbować jeszcze raz.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Popularne wpisy: