Media obiegła informacja, że w 2023 roku seniorzy mogą liczyć na nowe świadczenie. Miała to być 15. emerytura. Jednak sekretarz generalny PiS zdementował te informacje!

Według nieoficjalnych informacji uzyskanych przez jeden z portali branżowych polscy emeryci mieli otrzymać nowe świadczenie. Miało ono trafić do ich kieszeni jeszcze przed wyborami parlamentarnymi. Radość nie trwała długo, ponieważ partia przedstawiciele partii rządzącej zdementowali te doniesienia.

„Piętnastka” nie trafi do portfeli emerytów!

O tym, że 15. emerytura nie jest w fazie prac ani nawet planowania, informował w czwartek 17 listopada 2022 r. sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. Według jego słów partia stara się umacniać programy obejmujące wypłatę trzynastych i czternastych emerytur. Niżej przypominamy, co tak zelektryzowało opinię publiczną.

15. emerytura w 2023 roku – komu przysługuje?

Emeryci są grupą społeczną, której w dobie inflacji źle się wiedzie. Do tej pory dodatkową formę wsparcia stanowiła tzw. trzynastka oraz czternastka. To drugie świadczenie zależy jednak od dochodów. Pełną stawkę otrzymują osoby, które miesięcznie otrzymują nie więcej niż 2900 zł brutto.

Według doniesień przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku emeryci mieli otrzymać aż trzy dodatkowe świadczenia. Do 13. oraz 14. emerytury dodawano jeszcze „piętnastkę”! Miał to być pomysł partii rządzącej, zaakceptowany przez Jarosława Kaczyńskiego. Co ważne, mieli ją otrzymać wszyscy emeryci, bez stosowania jakichkolwiek kryteriów dochodowych.

Wysokość 15. emerytury

Wysokość 15. emerytury miała być taka sama jak w przypadku „trzynastki” oraz „czternastki”. Wynoszą one tyle, ile minimalne świadczenie emerytalne. W bieżącym roku jest to 1338,44 zł brutto, jednak wiadomo już, że w 2023 emerytury będą waloryzowane. Minimalna stawka wyniesie więc 1588,44 zł brutto.

Zobacz także  Po ilu latach emerytura w wojsku? Poznaj szczegóły!

Nowe świadczenie dla seniorów – jaki to koszt dla państwa?

Według wyliczeń mediów trzy dodatkowe świadczenia emerytalne będą stanowić niebagatelną kwotę. Tylko w tym roku na 13. i 14. emerytury przeznaczono 25 mld zł. Jednak jeśli dodamy do tego 15. emeryturę oraz przyszłoroczną waloryzację, wtedy na wypłaty dla seniorów trzeba będzie zarezerwować w budżecie około 70 mld zł!

Wiadomo już, że 15. emerytura w najbliższym czasie nie trafi do kieszeni emerytów. Przypominamy, że padło oficjalne dementi, które przedstawił Krzysztof Sobolewski. Nie wiadomo jednak, czy pomysł nie zostanie zrealizowany w kolejnych latach? O takiej potrzebie wspominał prezydent Andrzej Duda w jednym ze swoich wystąpień.

15 emerytura przed wyborami