Emerytury

15. emerytura 2022 – czy emeryci mogą spodziewać się dodatkowego świadczenia?

2 minut(y) czytania
5/5 - (1 głos)

Dodatkowe świadczenia pieniężne cały czas budzą wiele kontrowersji. Jednym z nich jest 15 emerytura. 2022 rok to jeszcze zbyt wcześnie, aby mówić o jej wprowadzeniu. W przyszłości może się to jednak zmienić. Dowiedz się więcej!

Temat 15. emerytury podzielił Polaków. W sondażach ponad połowa Polaków jest jednak za tym pomysłem. Dlaczego miałaby zostać wprowadzona 15. emerytura? 2022 rok stoi pod znakiem rosnącej inflacji. Wiele osób uważa, że ze względu na rosnące ceny należy pomóc seniorom. Czy będzie 15. emerytura? Czytaj dalej!

Dodatkowe emerytury – co warto o nich wiedzieć?

25 sierpnia do pierwszych beneficjentów trafiła „czternastka”. Po raz pierwszy czternastą emeryturę wypłacono w 2021 roku. Początkowo rząd twierdził, że 14. emerytura nie zostanie wypłacona w 2022 roku. 11 lutego ogłoszono jednak informację, że seniorzy pieniądze dostaną. Nie podano wtedy jednak żadnych szczegółów. Ostatecznie wypłatę zaplanowano na sierpień oraz wrzesień. Wcześniej, bo w kwietniu, pierwsi seniorzy otrzymali 13. emeryturę. „Trzynastka” wypłacana jest od 2019 roku.

Wzrost inflacji sprawił, że pojawiły się głosy o konieczności wypłacenia nie tylko 14., ale i 15. emerytury. 2022 rok Polska rozpoczęła z inflacją wynoszącą 8,6%, wskaźnik za sierpień wskazywał już jednak wynik 16,1%. Wypłacenie 15. emerytury stało się więc już całkiem realne.

Czy będzie 15. emerytura w 2022 roku?

Prezydent Andrzej Duda twierdzi, że rosnące koszty utrzymania mogą być powodem do wprowadzenia 15. emerytury. Podkreślił on, że jeżeli zajdzie potrzeba wprowadzenia takiego świadczenia, to rząd na pewno to rozważy. Nie ma jednak informacji, które mówią o rozpoczęciu jakichkolwiek inicjatyw legislacyjnych w związku z tą sprawą. Wiadomo jednak, że pomysł nie został całkowicie skreślony. Szanse na 15. emeryturę w 2022 roku są raczej niskie. Jeszcze w 2021 roku przekonywano, że 14. emerytura jest świadczeniem jednorazowym, wysoka inflacja sprawiła jednak, że rząd zdecydował się na jej wypłacenie także w 2022 roku. 

15. emerytura w kolejnych latach

Wiadomo, że obecnie trwają prace nad wprowadzeniem 14. emerytury na stałe. Sygnalizowane to było przez premiera Mateusza Morawieckiego. Potwierdziła to również minister rodziny i polityki społecznej. Rząd chce, aby 14. emerytura była wypłacana każdego roku.

Powyższe informacje nie oznaczają jednak, że „czternastka” zostanie w 2023 wypłacona. Pojawia się coraz więcej informacji, które świadczą o tym, że projekcie przyszłorocznego budżetu 14. emerytura nie została uwzględniona. Rząd wciąż zwleka z podjęciem decyzji o wypłaceniu dodatkowego świadczenia w 2023 roku. Jeżeli 14. emerytura w 2023 roku jest zagrożona, to można spodziewać się, że 15. w ogóle nie jest brana przez rząd pod uwagę. 

Czy emeryci mogą się spodziewać dodatkowego świadczenia? 2022 rok prawdopodobnie nie przyniesie kolejnej wypłaty. Wiele wskazuje na to, że „piętnastka” nie pojawi się również w 2023 roku.


Zobacz też: