Najniebezpieczniejsze zawody to propozycja dla tych, którzy wiedzą, że nudziliby się w zwykłej pracy biurowej. W tych profesjach nie ma szans na nudę! Praca na wysokości, z materiałami wybuchowymi, na morzu? Być może to coś dla ciebie!
Są ludzie, którzy nie odnaleźliby się w rutynowej pracy od 8 do 16. Jeśli należysz do nich, a oprócz tego cechuje cię odwaga, odporność fizyczna i psychiczna, możesz za to sprawdzić się tam, gdzie inni szybko poddaliby się ze strachu. Poznaj najniebezpieczniejsze zawody świata – może znajdziesz wśród nich coś dla siebie?
Jakie są najniebezpieczniejsze zawody w Polsce i na świecie?
Oto lista najbardziej niebezpiecznych zawodów w naszym kraju.
Strażak
Niebezpieczeństwo w zawodzie strażaka wiąże się nie tylko z narażeniem na bezpośredni kontakt z ogniem. Strażacy często są zagrożeni także upadkiem z wysokości czy działaniem środków chemicznych.
Żołnierz
W czasie pokoju zawód żołnierza nie jest szczególnie niebezpieczny. Zawodowi członkowie armii biorą udział w szkoleniach i manewrach, ale nie wiąże się to z dużym ryzykiem. Inaczej jest w przypadku, gdy żołnierz podpisuje kontrakt na wyjazd do kraju objętego wojną. Wyjazd na misję to nie tylko ryzyko zgonu podczas wybuchu czy działań wojennych, ale również zagrożenie dla psychiki. Żołnierze często cierpią przez długie lata na zespół stresu pourazowego.
Sprawdź, ile zarabia żołnierz.
Saper
Podczas prac budowlanych nadal zdarza się, że na miejscu pracownicy znajdują niewybuchy. Pomoc saperów jest wówczas nieoceniona. Trzeba jednak pamiętać, że wykonywanie zadań sapera to bardzo niebezpieczna praca, wymagająca precyzji, doskonałej znajomości broni i materiałów wybuchowych, a także ostrożności. Nie ma nic z przesady w stwierdzeniu, że „saper myli się tylko raz”.
Ile zarabia saper? Sprawdź!
Drwal
Dlaczego drwal jest zaliczany do najniebezpieczniejszych zawodów? Wynika to z kilku czynników – używania ostrego, ciężkiego sprzętu, ryzyka porażenia prądem, przebywania przez nawet kilkanaście godzin na zewnątrz, często w chłodzie, a zagrożenia wypadkiem spowodowanym przez spadające drzewa. Zawód drwala to zdecydowanie propozycja dla twardych charakterów!
Rybak
Jednodniowe rejsy po przybrzeżnych wodach Bałtyku to nic niebezpiecznego. Zupełnie inaczej jest jednak w przypadku wypraw dalekomorskich. Czy wiesz, że rybacy spędzają na nich często nawet kilka miesięcy? Brak możliwości powrotu do domu nie jest jednak najgorszy – znacznie większym problemem jest silny, przenikliwy wiatr i sztormy, które mogą zatopić kutry rybackie.
Pracownik na platformie wiertniczej
Praca na platformach to doskonały sposób na szybkie wzbogacenie się. Jest jednak także ciemna strona tego zawodu. Praca na platformach jest bardzo wyczerpująca fizycznie, a na miejscu trzeba spodziewać się zimna i silnego wiatru. Należy także pamiętać o zagrożeniu wybuchem ropy lub gazu.
Kierowca ciężarówki
Choć praca zawodowego kierowcy wydaje się dość spokojna, w rzeczywistości znajduje się ona na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o najbardziej niebezpieczne zawody. W wypadkach drogowych w Polsce ginie nawet 400 kierowców ciężarówek rocznie.
Czy najniebezpieczniejsze zawody są dla ciebie?
W większości szczególnie niebezpiecznych zawodów możesz liczyć na wysokie zarobki, przewyższające znacznie średnią krajową. Nic nie jest jednak za darmo – praca w takich profesjach wiąże się z dużym ryzykiem wypadków śmiertelnych, pracą po kilkanaście godzin dziennie, a często także samotnością.
Mimo to są osoby, które podejmują się pracy w najniebezpieczniejszych zawodach. Chciałbyś znaleźć się wśród nich? Dzięki naszej liście będzie ci łatwiej przeanalizować „za i przeciw”.
- None Found