Wojna w Ukrainie i sankcje nałożone przez kraje zachodnie początkowo znacznie wpłynęły na kurs rubla. Prognozy dla tej waluty nie są jednak jednoznaczne.Jak będzie wyglądała sytuacja tej waluty w przyszłości?
Gospodarka rosyjska wciąż odczuwa konsekwencje ekonomiczne po ataku na Ukrainę. Część gałęzi przemysłu załamało się, a na giełdzie zaobserwować można spadki. Obecnie bardzo ciężko jest wyrokować, co stanie się z kursem rubla. Prognozy ekspertów są bardzo zróżnicowane.
Kurs rubla w 2022 roku
Po ataku Rosji na Ukrainę rubel w stosunku do dolara był bardzo słaby. Wtedy za jednego dolara płacono sporo ponad 100 rubli. Ta sytuacja szybko się jednak zmieniła. Można powiedzieć, że rubel przeszedł do kontrofensywy. W czasie wakacji kurs spadł do około 50 rubli. Wartość ta była rekordowa, ostatni raz podobna sytuacja miała miejsce w 2015 roku. Obecnie za jednego dolara trzeba zapłacić około 60 rubli, czyli w przybliżeniu tyle, ile przed pandemią COVID-19.
Podobną sytuację można było zaobserwować na wykresie złotego do rubla. Na początku wojny za jednego złotego trzeba było dać 30 rubli, a obecnie płaci się jedynie 13, czyli najmniej od 8 lat.
Dlaczego rubel jest mocny?
W 2022 roku na Rosję nakładane były coraz to nowe sankcje gospodarcze. Przez pewien czas giełda rosyjska była w strachu przed krachem, dlatego nie funkcjonowała. Zatrzymano również wolnorynkową wymianę rubla, by ochronić walutę przed załamaniem.
Mimo to rubel obecnie jest mocny. Powodem tego są wysokie ceny energii na świecie, kontrola kapitału wprowadzona przez Kreml oraz wprowadzenie nowych zasad płacenia za rosyjski gaz. Warto przypomnieć, że Rosja jest jednym z największych eksporterów gazu na świecie.
Kilka miesięcy temu Władimir Putin wydał dekret, który zobowiązywał do płacenia za rosyjski gaz w rublach. Klienci musieli otworzyć rachunki rublowe w Gazprombanku. Każda transakcja związana z zakupem gazu jest więc przeliczana na ruble. Oznacza to, że dopóki rosyjski gaz będzie kupowany, Moskwa będzie dostawała walutę, którą wykorzysta do wspierania rubla. Wszystko to sprawia, że obecnie związane z kursem rubla prognozy nie są tak czarnymi scenariuszami i waluta Rosji trzyma się całkiem dobrze.
Kurs rubla – prognozy z Zachodu
Jeszcze w kwietniu Anthony Blinken, sekretarz stanu USA, twierdził, że sztuczne wzmacnianie rubla nie jest możliwe do utrzymania na dłuższą metę. Okazało się jednak, że rosyjska gospodarka dobrze radzi sobie z sankcjami. Część ekspertów przewidywała, że dolar będzie umacniał się w stosunku do rubla na przestrzeni roku. Twierdzili oni, że płynność w rublu jest niska, a sam kurs nie odzwierciedla prawdziwej ceny rynkowej tej waluty. Sugerowano, więc, że rosyjska waluta ulegnie osłabieniu.
Obecnie wygląda na to, że w najbliższych miesiącach będzie się utrzymywał obecny kurs rubla. Prognozy nie wskazują na znaczne zmiany, ale warto mieć na uwadzę to, że sytuacja geopolityczna może szybko się zmienić, co będzie miało odzwierciedlenie w cenie rosyjskiej waluty.
- None Found