Zarobki

Ile zarabia nauczyciel matematyki? Poznaj dane o wysokości ich pensji

1 minut(y) czytania
Ocena

Ile zarabia nauczyciel matematyki? To zależy od jego doświadczenia zawodowego i wysokości dodatków do pensji zasadniczej. Przeczytaj i sprawdź, jak kształtuje się wynagrodzenie szkolnych matematyków.

Nauczyciele od dawna narzekali na wysokość swoich pensji i na kontrowersyjne decyzje kolejnych ministrów oświaty. Przeładowany program nauczania, liczne klasy, konieczność ciągłego sprawdzania klasówek – to wszystko daje się im we znaki. Dołóżmy do tego różną, nie zawsze życzliwą, postawę rodziców uczniów i mnóstwo innych obowiązków. To wszystko utwierdza w przekonaniu, że nauczyciele powinni godnie zarabiać. A jak jest naprawdę? Ile zarabia nauczyciel matematyki? Tego dowiesz się, czytając ten artykuł.

Praca nauczyciela to nie tylko prowadzenie lekcji

Nauczyciel matematyki nie tylko przekazuje wiedzę na temat o algebrze, trygonometrii czy funkcjach. Już w sierpniu musi zacząć przygotowania do roku szkolnego. Oprócz samych podstawowych zajęć dochodzą lekcje powtórzeniowe i klasówki, których sprawdzanie zajmuje często dużo czasu. A przecież matematyk uczy w kilku klasach. Jeśli ma wychowawstwo, to dochodzą obowiązki organizowania zebrań z rodzicami. Obowiązkowe są jeszcze rady pedagogiczne, szkolenia i udział w szkolnych uroczystościach.

Ile zarabia nauczyciel matematyki?

Ile zarabia nauczyciel matematyki? Wynagrodzenie nauczycieli składa się z kwoty bazowej oraz z szeregu dodatków, uzależnionych od stopnia awansu zawodowego i pełnionej funkcji. W 2022 roku kwota bazowa wynosi 3537,80 złotych brutto. Po tegorocznych podwyżkach wynagrodzenie nauczycieli kształtuje się następująco:

  • nauczyciel stażysta – 3079 zł brutto;
  • nauczyciel kontraktowy – 3167 zł brutto;
  • nauczyciel mianowany – 3597 zł brutto;
  • nauczyciel dyplomowany – 4224 zł brutto.

Do tego trzeba jeszcze doliczyć dodatek za wychowawstwo, a dla nauczycieli uczących w gminach wiejskich – także dodatek wiejski. Ich wysokość uzależniona jest od uchwały rad organów prowadzących, czyli gmin (szkoły podstawowe) lub powiatów (szkoły średnie).

Kliknij!
Ile zarabia aktor w USA? Poznaj wysokość gaży gwiazd Hollywood i aktorów drugoplanowych

Wiesz już, ile zarabia nauczyciel matematyki. Jeśli masz uzdolnienia w tym kierunku i planujesz studiować matematykę, rozważ wady i zalety pracy w szkole, by nie żałować obranej drogi.

Zobacz też:
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Od czego zależy wysokość diet radnych?

1 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Nie są to małe kwoty, zważywszy na to, że sesje rady…
Zarobki

Ile zarabia bibliotekarz? Czy jest to ciekawa praca?

2 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia bibliotekarz? Kwota jego wynagrodzenia nie budzi westchnień zazdrości. Z drugiej strony jest to stabilna i spokojna praca w „budżetówce”….
Zarobki

Ile zarabia Julia Wieniawa? Prześwietlamy zarobki młodej gwiazdy ekranu

1 minut(y) czytania
4.6/5 – (7 votes) Zarobki osobowości medialnych często pochodzą z wielu źródeł. Także na to, ile zarabia Julia Wieniawa, składa się kilka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.