Zarobki

Inwestycje finansowe wiążą się z dużą odpowiedzialnością. Ile zarabia makler, który w nich pośredniczy?


Ocena

Chcesz inwestować na giełdzie? Potrzebny ci makler – pośrednik i znawca branży. Czy to zawód dla każdego? Wymaga dyspozycyjności, specjalistycznej wiedzy i wyczucia rynku finansów. Ile zarabia makler?

Makler to pośrednik w transakcjach kupna-sprzedaży papierów wartościowych. Makler giełdowy pracuje na pierwszym froncie. Ma kontakt bezpośrednio z klientami, bo ci nie mogą samodzielnie inwestować na giełdzie. Makler pracujący w domu maklerskim ma wiele innych zadań, w tym sprawuje pieczę nad poprawnością przeprowadzanych inwestycji.

Jak zdobyć uprawnienia maklerskie?

Żeby uzyskać licencję maklera (bo tylko ona uprawnia do takiej pracy) i przekonać się, ile zarabia makler, trzeba zdać egzamin przed Komisją Nadzoru Finansowego. Wymogiem jest także pełnoletność i niekaralność. Sam egzamin jest na tyle wymagający, że bez specjalistycznej wiedzy i wcześniejszego przygotowania trudno go zdać. Większość maklerów ma za sobą dyplom ukończenia studiów wyższych ekonomicznych. 

Stale zmieniający się rynek finansów wymaga uzupełniania informacji i bycia na bieżąco ze wszystkim, co się dzieje na świecie i ma wpływ na transakcje giełdowe. Spoczywa na nim duża odpowiedzialność, dlatego musi być do tej pracy doskonale przygotowany.

Czym zajmuje się w swojej pracy makler?

Makler zajmuje się wieloma rzeczami dotyczącymi transakcji giełdowych. Zanim do niej dojdzie, klient chce być świadomy ryzyka i pewny swojej inwestycji, dlatego makler przygotowuje analizy rynku, wyszukuje i proponuje inwestycje dla swoich klientów, przechowuje papiery wartościowe i pomaga wprowadzać spółki na giełdę. Z posiadaną wiedzą i umiejętnościami może pracować jako doradca finansowy i inwestycyjny – znajdzie pracę w banku lub towarzystwie ubezpieczeniowym.

Ile zarabia makler, zwłaszcza zdolny i zaangażowany?

Praca brokera nie jest łatwa. Wymaga wiedzy i wyczucia rynku. Makler działa pod presją czasu, a jego decyzje muszą być nieomylne. Średnia zarobków maklera to 8060 PLN brutto. W zależności od województwa (najlepiej zarobi makler w woj. mazowieckim), ale także miejsca pracy, mogą to być kwoty znacznie powyżej 10 000 PLN brutto. Wypłata maklera to w większości prowizja od przeprowadzonej transakcji.

Jak widać, to, ile zarabia makler, uzależnione jest od wielu czynników, również jego umiejętności i predyspozycji. Zwykle jednak są to satysfakcjonujące kwoty.


Zobacz też:
Subskrybuj MagazynPrzedsiebiorcy.pl
google news
Avatar photo
417 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia się na Tik Toku? Sprawdź, ile zarabiają Tiktokerzy na platformie!

Zarobki

Ile zarabia się na paczkomacie? Sprawdź, ile płaci Inpost

Zarobki

Ile zarabia kierowca karetki w Polsce? Zarobki na stanowisku ratownika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *