Zarobki

Inwestycje finansowe wiążą się z dużą odpowiedzialnością. Ile zarabia makler, który w nich pośredniczy?

1 minut(y) czytania
Ocena

Chcesz inwestować na giełdzie? Potrzebny ci makler – pośrednik i znawca branży. Czy to zawód dla każdego? Wymaga dyspozycyjności, specjalistycznej wiedzy i wyczucia rynku finansów. Ile zarabia makler?

Makler to pośrednik w transakcjach kupna-sprzedaży papierów wartościowych. Makler giełdowy pracuje na pierwszym froncie. Ma kontakt bezpośrednio z klientami, bo ci nie mogą samodzielnie inwestować na giełdzie. Makler pracujący w domu maklerskim ma wiele innych zadań, w tym sprawuje pieczę nad poprawnością przeprowadzanych inwestycji.

Jak zdobyć uprawnienia maklerskie?

Żeby uzyskać licencję maklera (bo tylko ona uprawnia do takiej pracy) i przekonać się, ile zarabia makler, trzeba zdać egzamin przed Komisją Nadzoru Finansowego. Wymogiem jest także pełnoletność i niekaralność. Sam egzamin jest na tyle wymagający, że bez specjalistycznej wiedzy i wcześniejszego przygotowania trudno go zdać. Większość maklerów ma za sobą dyplom ukończenia studiów wyższych ekonomicznych. 

Stale zmieniający się rynek finansów wymaga uzupełniania informacji i bycia na bieżąco ze wszystkim, co się dzieje na świecie i ma wpływ na transakcje giełdowe. Spoczywa na nim duża odpowiedzialność, dlatego musi być do tej pracy doskonale przygotowany.

Czym zajmuje się w swojej pracy makler?

Makler zajmuje się wieloma rzeczami dotyczącymi transakcji giełdowych. Zanim do niej dojdzie, klient chce być świadomy ryzyka i pewny swojej inwestycji, dlatego makler przygotowuje analizy rynku, wyszukuje i proponuje inwestycje dla swoich klientów, przechowuje papiery wartościowe i pomaga wprowadzać spółki na giełdę. Z posiadaną wiedzą i umiejętnościami może pracować jako doradca finansowy i inwestycyjny – znajdzie pracę w banku lub towarzystwie ubezpieczeniowym.

Ile zarabia makler, zwłaszcza zdolny i zaangażowany?

Praca brokera nie jest łatwa. Wymaga wiedzy i wyczucia rynku. Makler działa pod presją czasu, a jego decyzje muszą być nieomylne. Średnia zarobków maklera to 8060 PLN brutto. W zależności od województwa (najlepiej zarobi makler w woj. mazowieckim), ale także miejsca pracy, mogą to być kwoty znacznie powyżej 10 000 PLN brutto. Wypłata maklera to w większości prowizja od przeprowadzonej transakcji.

Kliknij!
Ile zarabiają striptizerki i jak wygląda praca w klubie go-go? Sprawdź, ile może zarobić tancerka w klubie ze striptizem!

Jak widać, to, ile zarabia makler, uzależnione jest od wielu czynników, również jego umiejętności i predyspozycji. Zwykle jednak są to satysfakcjonujące kwoty.

Zobacz też:
Avatar
232 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Od czego zależy wysokość diet radnych?

1 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Nie są to małe kwoty, zważywszy na to, że sesje rady…
Zarobki

Ile zarabia bibliotekarz? Czy jest to ciekawa praca?

2 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia bibliotekarz? Kwota jego wynagrodzenia nie budzi westchnień zazdrości. Z drugiej strony jest to stabilna i spokojna praca w „budżetówce”….
Zarobki

Ile zarabia Julia Wieniawa? Prześwietlamy zarobki młodej gwiazdy ekranu

1 minut(y) czytania
4.6/5 – (7 votes) Zarobki osobowości medialnych często pochodzą z wielu źródeł. Także na to, ile zarabia Julia Wieniawa, składa się kilka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.