Zarobki

Ile zarabia logistyk, czyli branża transportowa pod lupą!

3 minut(y) czytania
Ocena

Ile zarabia logistyk? Temat zarobków to zawsze szeroko dyskutowany temat i w przypadku wielu branż nie można tego określić jednoznacznie. Tak samo jest w logistyce. Jak wyglądają wynagrodzenia w tej dziedzinie?

Logistyka to proces planowania, realizacji, a także nadzoru nad zoptymalizowanym przepływem określonych produktów z miejsca, w którym zostały wyprodukowane do miejsca samej sprzedaży. W tym wypadku rodzi się pytanie, kto czuwa nad tym całym procesem. Ile zarabia logistyk? Jakie są jego zadania?

Logistyk – czym charakteryzuje się ten zawód?

Zanim odpowiemy na pytanie, ile zarabia logistyk, warto wspomnieć o tym, kim właściwie jest ta osoba. Człowiek pełniący tę funkcję zobowiązany jest do planowania oraz realizacji przepływu produktów. Co więcej, to na nim spoczywa odpowiedzialność za zarządzanie łańcuchem dostaw w taki sposób, aby transport od dostawcy do odbiorcy przebiegł bez większych problemów. Zawód ten okazuje się niezbędny w handlu czy spedycji, a same zarobki w logistyce najczęściej zależne są od wielkości danej firmy. Praca w tej dziedzinie jest dość wymagająca, jednak zapewnia wiele satysfakcji, dlatego spora część osób rozważa rozwój kariery właśnie w tym kierunku. Specjalista ds logistyki – zarobki na tym stanowisku interesują wiele osób. 

Kliknij!
Ile zarabia sprzątaczka w Polsce? Czy zarobki za granicą są wyższe? Jaki jest zakres obowiązków sprzątaczki?

Droga do zawodu – to musisz wiedzieć!

Sama droga do tego zawodu jest tak samo istotna, jak jego zarobki. Co ciekawe, jego wykonywanie nie będzie od ciebie wymagało żadnych dodatkowych uprawnień, a jedynie określonej wiedzy zarówno praktycznej, jak i teoretycznej. Właśnie dlatego spora część osób kształci się w tej dziedzinie w technikum logistycznym lub na specjalistycznych studiach. Przedmioty obowiązkowe, które należy zaliczyć, to:

 • zapasy i magazynowanie;
 • logistyka w procesie produkcji;
 • procesy transportowe w logistyce.

Warto wspomnieć  o tym, że zarobki inżyniera logistyki są znacznie wyższe niż pensja technika. Z czasem jednak każdy z nich może awansować, co ma wpływ na lepsze wynagrodzenie, a zarobki specjalisty ds. logistyki są naprawdę spore. Na dobre pieniądze może jednak liczyć wyłącznie ta osoba, która może pochwalić się określonymi cechami. 

Cechy pożądane u każdego logistyka!

Odpowiednie przygotowanie do zawodu jest niezwykle ważne, dlatego każdy przyszły specjalista w opisywanej dziedzinie zamiast pytania, ile zarabia logistyk, powinien się zastanowić, jakimi cechami charakteryzuje się dobry pracownik w tej dziedzinie. Należy zaznaczyć, że brak predyspozycji nie oznacza, że droga do wykonywania zawodu jest zamknięta. Jakie cechy powinien mieć dobry logistyk?

 • umiejętność szybkiego podejmowania decyzji;
 • skuteczność;
 • dyscyplina; 
 • nienaganna organizacja;
 • możliwość działania pod presją czasu;
 • kreatywność;
 • komunikatywność;
 • otwartość.

Wszystko to wpływa na wysokość zarobków w logistyce,  które z czasem będą jeszcze wyższe. 

Logistyka – zarobki i obowiązki

Poza wysokością pensji warto wziąć pod uwagę zadania, jakie są obowiązkowe w tej branży. Jakie? Wbrew pozorom jest to całkiem długa lista. Chodzi w szczególności o:

 • sprawne zarządzanie oraz planowanie przepływu towarów;
 • pilnowanie kosztów, które powinny być odpowiednie dla danego przedsiębiorstwa;
 • identyfikacja produktów w czasie produkcji oraz ich późniejsze magazynowanie;
 • kontrolowanie stanów magazynowych;
 • nadzorowanie procesów reklamacji;
 • analizowanie wszelkich produktów pod kątem ich nieopłacalności.
Kliknij!
Zasiłek dla bezrobotnych 2022 – sprawdź, jakie są zasady!

W świetle tak intensywnych obowiązków zarobki logistyka powinny odzwierciedlać nakład pracy.

Specjalista ds. logistyki – zarobki

Wynagrodzenia poszczególnych pracowników są bardzo zróżnicowane, a zakres czynników, które na nie wpływają naprawdę szeroki. Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć osoby zatrudnione w największych firmach. Nie bez znaczenia są także negocjacje z poszczególnymi klientami oraz analiza kosztów. Ile zarabia logistyk na konkretnym stanowisku?

 • asystent do spraw logistyki – od 2800 do 2300 złotych brutto;
 • specjalista do spraw logistyki – od 3800 do 5300 złotych brutto;
 • starszy specjalista do spraw logistyki – od 4500 do 6000 złotych brutto;
 • kierownik do spraw logistyki – od 6000 do 11000 złotych brutto;
 • dyrektor do spraw logistyki – od 1000 do 20000 złotych brutto.

Czy warto zostać logistykiem?

Zapotrzebowanie na wszelkie usługi związane z transportem stale rośnie. W związku z tym nie powinien dziwić cię fakt, że logistyka jest dziedziną, która wciąż będzie się rozwijała. Już obecnie na rynku brakuje specjalistów w tej branży. Zarobki są dobre, jednak praca w nieustannym stresie to coś, z czym wiele osób nie potrafi sobie poradzić. Jeśli jednak jesteś osobą, która stale lubi się rozwijać, podnosić swoje kwalifikacje, a twoje ambicje są całkiem wysokie, warto rozważyć właśnie zawód logistyka. Dzięki temu będziesz mógł liczyć na stałe zatrudnienie. Aby osiągnąć godziwe zarobki logistyka, należy się jednak nieustannie dokształcać.

Ostatnią zaletą, o której nie można zapomnieć, jest proces kształcenia. Samo technikum okazuje się wystarczające, aby zostać logistykiem, co jest naprawdę niezbyt wymagającą ścieżką edukacji. W późniejszym czasie możesz ukończyć wszelkie kursy, które tylko i wyłącznie podniosą twoją wartość na rynku. 

Jak już zatem wiesz, każdy logistyk może liczyć na naprawdę niezłe wynagrodzenie za swoją pracę. Kiedy jednak powrócisz myślami do tematu obowiązków w tej dziedzinie, sam dojdziesz do wniosku, że pensje te są jak najbardziej adekwatne do wszelkich zadań. 

Kliknij!
Podatek od zasiedzenia – czy nabycie nieruchomości przez zasiedzenie musi być wskazane w deklaracji podatkowej?
Zobacz też:
Nasze propozycje
Zarobki

Co robi i ile zarabia rzeczoznawca majątkowy?

1 minut(y) czytania
Ocena Rzeczoznawca majątkowy to zawód publicznego zaufania, dlatego wymaga uzyskania przez pracowników szczególnych kwalifikacji. Osoby pracujące w tym zawodzie mogą liczyć na…
Zarobki

Tarcza antyinflacyjna 2022. Co to takiego? Kto może z niej skorzystać? Do kiedy obowiązuje?

4 minut(y) czytania
Ocena Chcesz wiedzieć, czym jest tarcza antyinflacyjna 2022? To projekt ustawy, który ma na celu pomóc kredytobiorcom, ale i wszystkim mieszkańcom Polski…
Zarobki

Ile zarabia technik reklamy? Czy jest to ciekawa i opłacalna praca?

1 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia technik reklamy? To zależy w dużej mierze od jego doświadczenia i umiejętności. Na czym polega praca w tym zawodzie?…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.